O wyprawie
Borjomi | Akhalkalaki | Vardzia | Ninotsminda | Tsalka | Tbilisi | Kazbegi | Mtskheta | Gori
Gruzja. Co wiemy o tym kraju?
Praktycznie nic. A przecież to kraj, w którym tkwią korzenie chrześcijańskiej Europy. Kto słyszał o fortecy Ananuri, kościele Tsminda Sameba, klasztorze Tatew o IX-wiecznym rodowodzie, czy Gruzińskiej Drodze Wojennej? Niewielu.
Tak fascynującej historii, niezwykłych zabytków, legend, pięknych zwyczajów, tradycji, państwu temu mogłyby pozazdrościć znacznie większe kraje. Gruzja wciąż rozdarta miedzy Europą i Azją, zamieszkała przez ludzi niezwykle gościnnych, szczególnie dla przybyszów znad Wisły. Do tego obdarzona cudownymi wręcz krajobrazami i... wspaniałym winem.
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C
Trasa pagórkowata, etapy ok. 60-70 km, głównie po drogach asfaltowych, krótkie odcinki szutrowe.
Program
Dzień 1:
Przelot do Kutaisi , przejazd busem do Gori (ok. 2 godzin).
Wieczorem impreza integracyjna i pierwsza okazja do skosztowania wspaniałych gruzińskich win.
Dzień 2: Gori - Borjomi
Pierwszy etap zaprowadzi nas do największego gruzińskiego uzdrowiska, które gościło rosyjskich carów, Stalina, a dziś ma tu swoją letnią rezydencję prezydent Gruzji.
Krótka wycieczka po okolicy i udamy się na położone wśród mało dostępnych górskich lasów baseny termalne. Idealna wycieczka na odpoczynek po podróży.
Dzień 3: Borjomi – Akhalkalaki
Dziś najtrudniejszy ale też najpiękniejszy etap. Z Borjomi (800 m n.p.m.) będziemy się wspinać do ośrodka narciarskiego Bakuriani (1700 m n.p.m.), a potem na przełęcz Tskhrqtskaro (2454 m n.p.m.). Chętni mogą całość podjechać na rowerach ale my proponujemy przejażdżkę z Borjomi do Bakuriani malowniczą kolejką wąskotorową. Z przełęczy pozostaje nam już „tylko" 40 kilometrów zjazdu do Akhalkalaki, niewielkiego gruzińskiego miasteczka gdzie rzadko zaglądają turyści. Skosztujemy tu domowe Chinkali i inne gruzińskie przysmaki.
Dzień 4: Akhalkalaki – Vardzia
Krótki etap, by odpocząć po wczorajszych górskich zmaganiach. Wyruszymy w dalszą podróż po bezdrożach Małego Kaukazu w kierunku Vardzi, XII wiecznego miasta wykutego w skale masywu Eruszeti. Jest to najwspanialsze i najefektowniejsze z gruzińskich miast skalnych. Jego zwiedzanie zostawimy sobie na następny dzień.
Dzień 5: Vardzia - Ninotsminda
Rankiem udamy się na zwiedzanie skalnego miasta. Pierwsze kilkanaście kilometrów na rowerach będziemy zjeżdżać delikatnie w dół, w kierunku ruin zamku w Khertvisi. Dalsze 20 kilometrów to lekki podjazd malowniczym wąwozem do Akhalkalaki, gdzie znów możemy zatrzymać się na przepyszne Chinkali. Następnie, już po płaskim, dojedziemy do Ninotsmindy.
Dzień 6: Ninotsminda – Tsalka
Najbliższe dwa dni to przejazd przez płaskowyż Małego Kaukazu. W pierwszy dzień zdobędziemy przełęcz Tikmatashi (2168 m n.p.m.). Na noc zatrzymamy się w Tsalce.
Dzień 7: Tsalka – Tbilisi
Przed nami parę niewielkich pagórków, a na deser kilkunastokilometrowy zjazd do stolicy. Do Tbilisi dotrzemy po południu, gdzie rozstaniemy się z rowerami, aby wyruszyć na wieczorny spacer po jednym z piękniejszych miast Europy.
Po trudach etapu udamy się do Łaźni Orbeliani, a na koniec wycieczki zjemy regionalną kolację, którą umilą nam pokazy gruzińskich tancerzy.
Dzień 8: Tblisi – Mtskheta
Przedpołudnie poświęcimy jeszcze na zwiedzanie stolicy Gruzji. Będziemy mieli okazję zwiedzić Katedrę Sioni, wyjechać kolejką linową na Wzgórze Sololaki, z którego roztacza się widok na całe Stare Miasto oraz na kontrastujący ze starówką Rike Park.
Następnie krótki etap który zaprowadzi nas ku Mtskhecie, byłej stolicy Gruzji. Większość dnia spędzimy na zwiedzaniu wspaniałych zabytków miasta.
Dzień 9: Mtskheta – Gori
Ranek spędzimy na zwiedzaniu starego miasta oraz katedry Sweti Cchoweli – jednego z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Gruzji. Cały etap rowerowy biegnie wzdłuż popularnej wśród kajakarzy rzeki Mtkwari, a po drodze odwiedzimy m.in. skalne miasto Uplistsikhe. To najstarszy kompleks mieszkalny w Gruzji pochodzący z XXV wieku p.n.e.
Dzień 10:
Z miasta narodzin Stalina udamy się już busem do Kutaisi i samolotem do Polski.
OPCJONALNIE
Dzień 11-13: Kazbegi (koszt 450 zł)
Dla chętnych mozliwość przedłużenia wycieczki o trzy dni i zwiedzanie górskich okolic Kazbegi.
Czeka nas transfer busem Kaukaską Drogą Wojenną w górskie rejony Gruzji, do położonego na północy kraju Kazbegi. Tutejsza cerkiew Gargeti jest jednym z symboli Gruzji, położona u stóp 6-tysięczników zachwyca podróżników pielgrzymów już od IV wieku. Udamy się tam oczywiście rowerami, czeka nas krótki aczkolwiek dość stromy podjazd, ale naprawdę warto.
Trzy dni spędzimy w okolicach Kazbegi penetrując rowerami piękne doliny położone u stóp Kaukazu i opustoszałe górskie wioski.
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.