Program
Dzień 1-2:
Przelot samolotem do Limy i dalej nad Jezioro Titicaca.
Dzień 3-4: Jezioro Titicaca
Na początek odwiedzimy Jezioro Titicaca, położone na wysokości 3800 m npm wymieniane jest wśród największych atrakcji Ameryki Południowej. Nic dziwnego. Ogromny zbiornik wodny skrywa masę atrakcji dla przyjezdnych. Nie ulega wątpliwości, że tajemnicza Titicaca należy do tych miejsc, których po prostu nie można nie zobaczyć, zwiedzając Peru Na szczególną uwagę zasługują pływające wysepki po zachodniej stronie jeziora, gdzie potomkowie miejscowego ludu Uru prowadzą swoje normalne życie. Wysepki zostały wykonane z trzciny totora, a zwyczaj ich tworzenia został zapoczątkowany przez ich przodków w celu odizolowania się od najeźdźców – Inków czy hiszpańskich konkwistadorów. Współcześni mieszkańcy pływających wysp zajmują się głównie rybołówstwem, hodowlą ptactwa oraz łowiectwem.
Podczas dwóch dni nad jeziorem wybierzemy się na rowerową wycieczkę wzdłuż jego brzegów, przenocujemy na jednej z wysp Uros, na którą dostaniemy se o własnych siłach czyli kajakami. Któż z was miał wcześniej okazję pływać kajakiem na wysokości niemal 4000 m n.p.m.?
Dzień 5:
Całodzienny przejazd busem przez piękne peruwiańskie płaskowyże do Cuzco.
Dzień 6: Cuzco
Cuzco to najsłynniejsze miasto Peru i jedno z turystycznie najważniejszych na świecie. Niegdyś miasto pełniło rolę stolicy państwa Inków, a w szesnastym wieku hiszpańscy konkwistadorzy intensywnie nadawali mu chrześcijański charakter. Atrakcje Cuzco są więc połączeniem tych zupełnie odmiennych kultur, których wpływ na architekturę i kulturę widać dosłownie na każdym kroku. Cuzco zachwyci miłośników folkloru, muzyki, kulinariów, historii, architektury, ale też przygody i natury
Oprócz zwiedzania miasta wypożyczymy też dziś nasze rowery i przetestujemy je na krótkiej wycieczce po okolicy.
Dzień 7: Cuzco – Pisac
Rozpoczynamy naszą pętle po najpiękniejszym , bogatym we wspaniałe zabytki regionie Peru. Na początek może niezbyt ciekawy etap prowadzący dość główną drogą, jednak niezliczona liczba przydrożnych knajpek pozwoli zapoznać sie z bardzo ciekawa peruwiańską kuchnią. Smaki Peru to przede wszystkim ziemniak, proso boliwijskie czyli quinoa, a także mięso i owoce. Wpływy przybyłych tu z całego świata ludzi przez setki lat zmieniały kuchnię kultur prekolumbijskich. Możliwe, że to właśnie ta różnorodność zagwarantowała dziś peruwiańskiej kuchni stałe miejsce na szczytach list przebojów kulinarnych świata. Dzisiaj dotrzemy do jednych z lepiej zachowanych ruin miasta Pisac.
Pisac w języku keczua oznacza kuropatwę, bo taki kształt ma inkaskie miasteczko. Kompleks ruin Pisac jest bardzo duży, 5 razy większy niż Machu Picchu. Koszary, fortyfikacje, cywilne rezydencje, świątynie, akwedukty, tereny rolnicze: żadna inna ruina Inków, w tym Machu Picchu, nie obejmuje tak szerokiej gamy infrastruktury.
Dzień 8: Pisac - Calca
Rankiem będzie jeszcze czas na dokładniejsze zwiedzanie ruin Pisacu , a po południu podązymy dalej Świętą Doliną Inków, która wywołuje szybsze bicie serca wśród wszystkich podróżników, podążających śladami tajemniczej kultury Inków. Zachowały se w niej liczne inkaskie miasta.
Dzień 9: Calca – Lares
Jeden z piękniejszych etapów wycieczki, i po raz pierwszy znajdziemy się wysoko w Andach. Łagodną szutrówką wspinamy się na przełęcz o wysokości 4445 m npm by stąd starym inkaskim szlakiem, nieco technicznym , przez wysokogórskie pastwiska, gdzie zamiast owiec pasą sie lamy i alpaki, przekraczając niezliczone potoki i małe kaniony zjechać do pięknej górskiej wioski Lares.
Dzień 10: Lares - Ollantaytambo
Zjeżdżamy z gór z powrotem do Doliny Inków. Ciągnąca się od Pisac do Ollantaytambo żyzna Dolina Inków była przed wiekami duchowym i handlowym centrum inkaskiego imperium. Ten barwny i gościnny region strzeżony jest przez potężne cytadele wtulone w strome górskie zbocza. W każdym mijanym miasteczku na barwnych indiańskich targach można zakupić lokalne rękodzieło i oryginalną biżuterię oraz przyjrzeć się życiu mieszkańców wiosek, którego rytm od wieków wyznaczają siły natury i dawne wierzenia.
Dzień 11: Ollantaytambo
Nieco odpoczynku i krótkie wycieczka rowerowe po okolicy do dwóch ważnych miejsc w Dolinie Inków. Moray to tajemnicze stanowisko archeologiczne, będące niegdyś prawdopodobnie inkaskim amfiteatrem, bo posiada charakterystycznie okrągły kształt. Z kolei Maras to miejscowość, w której znajdują się saliny (salinas) – przepiękne jeziorka, wykorzystywane do pozyskiwania soli już w czasach prehiszpańskich.
Dzień 12-13: Ollantaytambo – Huayopata – Machu Pichu
Wracamy w wysokie góry , kolejne dwa dni podązać będziemy w keirunku mitycznego Machu Pichu, najpierw z doliny Inków połozonej na wysokości ok 2800 m npm musimy wspiąć się na wysokość ponad 4000 m, po czym czeka nas szalony zjazd niemal 3000 m w dół na wysokośc 1200 m npm. Niezliczonymi serpentynami zjeżdżamy w dół z bezleśnego suchego płaskowyżu , smaganego zimnymi wiatrami do zielonej upalnej dżunglii.
Na tym etapie roślinność zmienia se z kilometra na kilometr, nie sposób się nudzić !
Dzień 14: Machu Pichu
To chyba najważniejszy dzień wyprawy ! Są miejsca, które z jakiegoś powodu przyciągają ludzi ze wszystkich stron świata, a następnie wprawiają w zupełne osłupienie. Nawet nie samym wyglądem ani historią, ale po prostu atmosferą, jakąś niewytłumaczalną magią, która unosi się w powietrzu. Machu Picchu to miejsce wyjątkowe. Nieodkryte przez hiszpańskich kolonizatorów przetrwało do dziś w niemal nienaruszonym stanie, mimo trzęsień ziemi i wymagającego klimatu. To jeden z cudów świata, który po prostu trzeba zobaczyć, będąc w Peru. Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie tych pięknych ruin.
Dzień 15: Machu Pichu – Collpapampa
Wracamy na płaskowyż Inków. Kolejne dwa dni to 80 – kilometrowy szlak Salkantay prowadzący z Machu Picchu do Doliny Inków. To przepiękna trasa, która oferuje zarówno widoki na ośnieżone szczyty górskie jak i deszczowe lasy! Po 2 dniach intensywnej jazdy dotrzemy do osławionych inkaskich pozostałości. Dziś na razie łatwo 30 km łagodną górską szutrówką wspinamy się na wysokość 3850 m n.p.m.., gdzie w górskiej wiosce zatrzymamy się na noc.
Dzień 16: Collpapampa - Mollepanta
Dziś znów znacznie trudniej, zdobywamy kolejną przełecz Ten odcinek to także miliony postojów, choćby takich pół minutowych na wyrównanie oddechu. Widoki są piękne i to wielka nagroda. Trasa biegnie wzdłuż ośnieżonych szczytów Cordilliery Vilcabamba, kamienistych kanionów, dzikich wodospadów, przez nizinną dżunglę i oddalone od cywilizacji malutkie wioski.
Dzień 17: Mollepanta - Cuzco
Powoli kończymy nasza pętlę i wracamy do Cuzco. Po drodze możemy jeszcze zobaczyć, jak powstają muliste cegły, z których buduje się wiejskie (i nie tylko) domy. Błoto wkłada się do drewnianych form i powstałe w ten sposób kloce, suszy na słońcu. Charakterystyczne dla Peru są również rysunki, graffiti i reklamy malowane na ścianach domów w każdej mijanej miejscowości. Jest tego naprawdę dużo i nadają one koloryt temu pięknemu regionowi świata.
Dzień 18: Cuzco
Cały dzień spędzimy jeszcze w pięknym Cuzco.
Dzień 19-20:
Powrót samolotem do kraju.
DODATEK – AMAZOŃSKA DŻUNGLA +2000 ZŁ
Dzień 18:
Wieczorem wsiadamy w busa i udajemy się w zupełnie inny świat, w zupełnie inny klimat.
Dzień 19-22:
Są takie miejsca na świecie, które są absolutnie niepowtarzalne. Nigdzie indziej nie istnieje nawet coś do nich podobnego. Jednym z takich miejsc jest największy las świata – Dżungla Amazońska. Amazonia stanowi ponad połowę powierzchni wszystkich lasów deszczowych, a dodatkowo jest najbogatszym gatunkowo obszarem na świecie – w żadnym innym miejscu na naszej planecie nie żyje tak wiele rodzajów zwierząt. Na miejscu będziemy pływać łodzią, łowić piranie, następnie wybierzemy się na obrzeża dżungli na pieszą wyprawę, by poznać odrobinę lokalnej flory, nocą obserwować będziemy kolejne nowe gatunki które śpią w dzień, nocować będziemy w sercu rezerwatu.
Na obszarze rezerwatu można znaleźć około 900 gatunków roślin i 800 gatunków zwierząt. Podróż w takie miejsce nie może więc rozczarować żadnego miłośnika przyrody. Trudno wymienić, które ze zwierząt są najbardziej spektakularne – żyje tutaj kilkanaście gatunków małp, w tym wyjce, zaliczane do najgłośniejszych zwierząt świata. Żyją różowe delfiny, kajmany, piranie, tarantule, tukany, mnóstwo gatunków węży, ogromne żaby i wiele, wiele innych.
Wiele osób marzy, by zobaczyć dżunglę amazońską na własne oczy, ale nie jest to miejsce dla każdego, wiele osób płacze, chcą wracać, mówią, że nie tego się spodziewali, narzekają, że żaden środek przeciw komarom zupełnie nie działa, że spacer po dżungli nie przypomina wyjścia do lasu. Dżungla to miejsce, gdzie przez cały rok panują temperatury pomiędzy 22-30 stopni Celsjusza. Dodatkowo las deszczowy charakteryzuje bardzo wysoka wilgotność. Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko że zaraz po rozpoczęciu trekingu będziemy mokrzy, jakbyśmy szli w deszczu. Będziemy się pocić jak szaleni i nie da się tego procesu zatrzymać.
Wokół nas pojawią się komary, których będą dziesiątki tysięcy. Będą kąsać plecy, ręce, nogi, twarz, głowę. Gęsta roślinność nie pozwoli poruszać się zbyt szybko, nawet wcześniej wycięte ścieżki przez dżunglę szybko zarastają, więc nie obejdzie się bez maczety i wycinania sobie drogi.
Jeśli jednak jesteście w stanie znieść niewygody podróży, to z dobrym przewodnikiem możemy zobaczyć rzeczy, jakich nigdzie indziej nie ma. Obejrzeć dziko żyjące kajmany, poszukać anakondy, obserwować ogromne jak dłoń dorosłego mężczyzny pająki czy żyjące w tym miejscu małpy. Będzie więc ciekawie
Dzień 23-24:
Powrót samolotem do kraju.
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.