EcoHelmet – rowerowy hit
Isis Shiffer udowodniła, że chcieć to móc. To właśnie ona stworzyła innowacyjny projekt kasku rowerowego, który z jednej strony zachwyca, a z drugiej, budzi wiele wątpliwości. Dlaczego? Zacznijmy od początku...
Przez Syjam do Angkoru | Tajlandia, Kambodża
O wyprawie ...
Zapraszamy Państwa na wyprawę rowerową do Tajlandii i Kambodży, która będzie przepełniona egzotyką w jej każdym aspekcie. Kraje te, bardzo przyjazne turystom, oferują świetne możliwości dla turystyki rowerowej. Co prawda północna część Tajlandii, gdzie rozpoczniemy naszą wyprawę, jest nieco górzysta, ale w tym regionie poruszać się będziemy dolinami kluczącymi pomiędzy grzbietami górskimi. Z kolei Kambodża jest krajem wybitnie nizinnym, gdzie trasy rowerowe poprowadzone są po obszarach płaskich. Z pewnością sporym magnesem przyciągającym turystów do tej części Azji jest dobra pogoda oraz pyszna lokalna kuchnia. Dania kuchni tajskiej czy khmerskiej można zjeść zarówno z lokalnych eleganckich restauracjach jak i na ulicznych straganach czy też na nocnych targach. Wszędzie towarzyszyć nam będzie przyjazne podejście lokalnych mieszkańców, których cechuje gościnność, serdeczność i witanie z uśmiechem na ustach każdego przybysza z zagranicy.
Przyroda Tajlandii i dawne świątynie z okresu Syjamu
Północna część Tajlandii to przede wszystkim piękna przyroda: góry porośnięte gęstą dżunglą, szerokie górskie kotliny oraz długie doliny usiane licznymi wioskami, w których czas biegnie innym rytmem, dużo wolniejszym niż u nas. Większość domostw w tych wioskach zbudowana jest z drewna lub bambusa. Soczyście zielone pola ryżowe oraz rzeki wijące się leniwie są ciekawym uzupełnieniem tego atrakcyjnego krajobrazu. Lokalne wąskie drogi i niewielkim natężeniu ruchu dają możliwość spokojnej i bezpiecznej jazdy rowerem i jednocześnie pozwalają na delektowanie się tymi pięknymi krajobrazami z perspektywy siodełka rowerowego. Ten obszar Tajlandii to nie tylko przyroda, ale też spuścizna kulturalna i historyczna w postaci wielu interesujących świątyń. Podziwiać tu można świątynie pozłacane, posiadające długie spadziste dachy zbudowane w stylu architektonicznym Lanna, jak również średniowieczne świątynie zbudowane z kamienia. Niektóre z nich są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szczególnie w Ayutthaya, mieście będącym dawną stolicą Królestwa Syjamu, podziwiać możemy jedne z najbardziej spektakularnych tajskich świątyń na całej naszej trasie.
Kompleks Angkoru i płaskie tereny Kambodży
Kambodża, mały kraj wciśnięty pomiędzy Tajlandię a Wietnam, oferuje przyjezdnym wiele atrakcji turystycznych. Przede wszystkim świątynie Angkor, czyli jeden z najbardziej znanych na świecie kompleksów świątyń. Bez odwiedzin w Angkorze nie może się odbyć żaden wyjazd turystyczny do Kambodży. Świątynie pamiętające czasy świetności tych terenów zbudowane są w terenie porośniętym obecnie przez dżunglę. Jako jedni z niewielu odwiedzających, będziemy mieli okazję poruszać się po całym kompleksie na rowerach. Słynne świątynie Angkor Wat, Bayon czy „pożerana” przez korzenie świątynia Ta Prohm robią niesamowite wrażenie. W północno zachodniej części Kambodży, poza Angkorem, odwiedzimy także Tonle Sap, czyli największe jezioro w tej części kontynentu azjatyckiego. Wioski położone na palach na brzegach jeziora pokazują nam zupełnie inny styl życia i codziennej egzystencji. Będziemy przemierzali rowerami bezkresne, płaskie tereny środkowej Kambodży nie rzadko podążając wzdłuż mało uczęszczanych dróg z dala od głównych szlaków turystycznych. Podążać będziemy brzegami rzeki Mekong, jednej z najdłuższych w Azji. Poznamy miejsca gdzie ludzie trudnią się rzemiosłem i odwiedzimy wioskę pająków. Na sam koniec poznamy atrakcje Phnom Penh. Stolica Kambodży będzie naszym ostatnim przystankiem podczas tej ciekawej wyprawy rowerowej.
Dzień 1 Przelot z Warszawy do Bangkoku
Spotkanie w Warszawie i wylot do Bangkoku z przesiadką w jednym z portów lotniczych. Przelot nocny.
Dzień 2 Lądowanie w Chiang Mai, pierwsze spotkanie z kulturą i smakami Tajlandii
Dalszy przelot z Bangkoku do Chiang Mai. Po wylądowaniu na miejscu, przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Późnym popołudniem spacer po mieście. Jeśli czas pozwoli odwiedzimy jedną lub dwie typowo tajskie świątynie buddyjskie. Wieczorem wizyta na nocnym targu pełnym straganów z pamiątkami i tajską kuchnią. Powrót do hotelu na nocleg.
Dzień 3 Przejazd przez Lamphun do Lampang
Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu rozpoczniemy tajski etap naszej azjatyckiej przygody na rowerze. Podążać będziemy na południe od Chiang Mai trzymając się niewielkich dróg o bardzo małym natężeniu ruchu. Przemierzać będziemy tereny wiejskie jadąc cały czas mniej więcej wzdłuż biegu rzeki Ping. Po dotarciu do zabytkowego miasta Lamphun będziemy mieli przerwę na lunch. Następnie odwiedzimy najważniejszą i najstarszą świątynię w mieście, Wat Hariphunchai, której historia sięga połowy XI wieku. Jest ona jednym z najznakomitszych przykładów architektury sakralnej Lanna. Świątynie zbudowane w tym stylu podziwiać można zarówno w północnej Tajlandii jak i w Laosie. Z tego miejsca pojedziemy busem do Lampang. Kolacja w lokalnej restauracji i nocleg w hotelu.
Dystans na rowerach: około 48 km; wyżywienie w cenie: śniadanie, kolacja.
Dzień 4 Przez Phrae do Uttaradit
Dzisiejsza trasa z Lampang do Phrae jest trochę bardziej wymagająca z uwagi na pagórkowatą rzeźbę terenu, ale jednocześnie oferuje wspaniałe krajobrazy. Po dotarciu do miasta Phrae zwiedzimy jego najstarszą część na rowerach. Po lunchu pojedziemy busem dalej, tym razem do Uttaradit, gdzie zakwaterujemy się w hotelu i zjemy kolację.
Dystans na rowerach: około 60 km; wyżywienie w cenie: śniadanie, kolacja.
Wyżywienie tego dnia: śniadanie, obiad
Dzień 5 Trasa do Si Satchanalai i dalej do Sukhothai
Dzisiejszą trasę rowerową rozpoczniemy w Baan Mae Rang. Przemieszczać się będziemy przez malownicze tereny północnej Tajlandii mijając po drodze wiele ruin świątyń. Dotrzemy do Si Satchanalai, jednego z najważniejszych miast w dawnym Królestwie Sukhothai, które kiedyś obejmowało ten region. Późnym popołudniem dotrzemy do Sukhothai, gdzie zakwaterujemy się w hotelu i zjemy kolację. Dla tych, którzy będą chcieli pokonać krótszy dystans na rowerze, bus wspierający grupę jest cały czas do dyspozycji. Nocleg w hotelu w Sukhothai.
Dystans na rowerach: około 80 km; wyżywienie w cenie: śniadanie, kolacja.
Dzień 6 Z Sukhothai bocznymi drogami do Kamphaeng Phet
Tego dnia pokonamy trasę rowerową z Sukhothai do Pran Kratai. Poruszać się będziemy wygodnymi, prowincjonalnymi drogami mijając po drodze senne wioski. Z tego miejsca pojedziemy busem do Kamphaeng Phet, parku historycznego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niegdyś była to część Królestwa Sukhathai. Obecnie jest to ciekawe miasto leżące z dala od utartych szlaków turystycznych i dużo mniej znane. W Kamphaeng Phet zjemy kolację i spędzimy noc w hotelu.
Dystans na rowerach: około 60 km; wyżywienie w cenie: śniadanie, kolacja.
Dzień 7 Przejazd do prowincji Uthai Thani i rejs barką ryżową
Po śniadaniu przejedziemy busem do prowincji Uthai Thani. Następnie czeka nas przejażdżka przez wiejskie tereny wspomnianej prowincji będącej kiedyś sercem Królestwa Syjamu. Po zakończeniu trasy rowerowej wsiądziemy na łódź, którą popłyniemy wzdłuż rzeki Sakaekrang. W rzeczywistości czeka nas rejs malowniczą rzeką na pokładzie pięknie odrestaurowanej barki ryżowej. Tu zostanie nam zaserwowany lunch. Po drodze mijać będziemy świątynie i niewielkie wioski leżące nad brzegiem rzeki. Na koniec odwiedzimy egzotyczny lokalny targ. Pod wieczór zakwaterowanie w hotelu i nocleg.
Dystans na rowerach: około 52 km; wyżywienie w cenie: śniadanie, lunch.
Dzień 8 Wzdłuż rzeki Chao Phraya do miasta Ayutthaya
Po śniadaniu wyruszymy dalej na południe wzdłuż rzeki Chao Phraya. Mijać będziemy liczne pola ryżowe, a także kilkukrotnie przekroczymy rzekę przy użyciu małych, lokalnych promów. Po południu odwiedzimy świątynię Wat Pa Mok, gdzie znajduje się pomnik leżącego Buddy. Z tego miejsca udamy się do jednego z hoteli w Ayutthaya. Po kolacji udamy się na nocleg.
Dystans na rowerach: około 42 km; wyżywienie w cenie: śniadanie, kolacja.
Dzień 9 Świątynie w Ayutthaya i przelot do Siem Reap
Rano po śniadaniu zwiedzimy wybrane 3 świątynie w mieście Ayutthaya, które kiedyś było stolicą dawnego Królestwa Syjamu. Wiele świątyń w tym miejscu ma charakter monumentalnych budowli charakteryzujących się niepowtarzalnym stylem architektonicznym. Jedynym w swoim rodzaju i niepowtarzalnym. Po południu przejazd na lotnisko i przelot do Siem Reap w Kambodży. Przejazd do hotelu, spacer po okolicy. Po kolacji nocleg w hotelu.
Wyżywienie w cenie: śniadanie
Dzień 10 Zwiedzanie kompleksu świątyń Angkor
Z samego rana udamy się na rowerach w stronę kompleksu świątyń Angkor, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wjedziemy do dawnego miasta Angkor Thom przez jedną z czterech dawnych bram miejskich. Podczas tego dnia zobaczymy symbol kraju, a mianowicie ogromną, majestatyczną świątynię Angkor Wat. Kolejnym przystankiem będzie długi na 350 metrów taras słoni oraz cicha, spokojna świątynia Bayon. Jej cechą charakterystyczną są liczne, ogromne rzeźby twarzy wykute w kamieniu. Zajrzymy także do legendarnej świątyni Ta Prohm. Jest ona znana z tego, że budowle tej świątyni porośnięte są przez wielkie korzenie oraz liczne pnącza. Pod wieczór wrócimy do Siem Reap na nocleg.
Dystans na rowerach: do 45 km; wyżywienie w cenie: śniadanie.
Dzień 11 Rowerem wśród pięknych świątyń
Tego dnia odwiedzimy na rowerach inne świątynie w okolicy Siem Reap. Te nieco bardziej oddalone od głównego kompleksu Angkor. Zobaczymy m.in. świątynię Banteay Samre oraz Banteay Srei. Obie te świątynie są zbudowane na planie kwadratu, z czego ta druga jest otoczona malowniczą sadzawką, a wchodzi się do niej przez groblę. Świątynie te są jednym z najbardziej spektakularnych przykładów architektury sakralnej w Kambodży. Szczególnie z uwagi na bogate zdobienia i rzeźby, którymi pokryte są mury i same budowle. W drodze powrotnej odwiedzimy świątynię Pre Rup, nad którą górują trzy wielkie wieże oraz świątynię Banteay Kdei z licznymi korytarzami, zakamarkami i płaskorzeźbami. A wszystko to skąpane w bujnej zieleni drzew i krzewów. Jeśli czas pozwoli, zatrzymamy się przy wielkim stawie Srah Srang oraz przy świątyni Prasat Kravan. Wieczorem wrócimy do Siem Reap na kolację i nocleg.
Dystans na rowerach: do 45 km; wyżywienie w cenie: śniadanie
Dzień 12 Rejs łodzią po Tonle Sap oraz grupa świątyń Roluos
Rano pojedziemy rowerami z Siem Reap nad Jezioro Tonle Sap. Jest to największe jezioro w Azji Południowo Wschodniej jednak jego powierzchnia nie jest stała. Wzrasta w porze deszczowej i maleje podczas pory suchej. U brzegów jeziora wsiądziemy na tradycyjną drewnianą łódź i popłyniemy w kierunku lokalnym wiosek, które składają się z drewnianych chat umiejscowionych na palach. Wszystko po to aby uniknąć podtopień podczas wysokich stanów wody. Wiele z tych wiosek jest gęsto zaludnionych, a głównym dochodem ich mieszkańców jest sprzedaż poławianych ryb oraz hodowla. Będziemy mogli z bliska przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców tego typu wiosek. Po powrocie na ląd pojedziemy rowerami do grupy świątyń Roluos. Przyjrzymy się z bliska takim świątyniom jak Bakong, Lolei oraz Preah Ko. Wieczorem wrócimy do naszej bazy noclegowej w Siem Reap.
Dystans na rowerach: ok 60 km; wyżywienie w cenie: śniadanie
Dzień 13 Świątynie Sambor Prei Kuk i przejazd do Kampong Thom
Dzień rozpoczniemy od jazdy na rowerach do kompleksu świątyń Sambor Prei Kuk. W tym miejscu znajduje się ponad 200 świątyń ukrytych w gęstej dżungli. W większości są one niestety zrujnowane. W tym rejonie mocno rozwinięte jest rzemiosło tradycyjne, do wytwarzania którego używa się tu głównie rattan i bambus. W następnym etapie przejedziemy busem do Kampong Thom, gdzie zatrzymamy się w hotelu na nocleg.
Dystans na rowerach: ok 45-50 km; wyżywienie w cenie: śniadanie, kolacja
Dzień 14 Rowerem wzdłuż Mekongu i lokalnych wiosek
Po śniadaniu poruszać się będziemy na rowerach po drogach szutrowo ziemnych w pobliżu rzeki Mekong. Po dojeździe do drogi asfaltowej udamy się w stronę świątyni Han Chey, która leży na niewielkim wzgórzu ponad korytem Mekongu. W pobliżu znajdują się także masowe groby ofiar reżimu Czerwonych Khmerów (1975-1979). Kolejnym etapem tego dnia będzie jazda rowerem w kierunku Kampong Cham. Podążać będziemy spokojną, asfaltową drogą wśród niewielkich, sennych wiosek, smukłych pagód. Wokół nas znajdować się będą liczne pola uprawne i plantacje m.in. manioku, batatów, orzeszków ziemnych i kauczuku. Późnym popołudniem dotrzemy do Kampong Cham, gdzie zakwaterujemy się z hotelu.
Dystans na rowerach: ok 60-70 km; wyżywienie w cenie: śniadanie, lunch
Dzień 15 Wioska pająków i przejazd w stronę wyspy Koh Pen
Z samego rana pojedziemy busem do miejscowości Skoun, potocznie nazywanego Spider Village (wioska pająków). Każdy choć raz powinien odwiedzić to miejsce. Znajduje się tu targ, który słynie ze sprzedaży smażonych pająków. Z tego miejsca rozpoczniemy jazdę na rowerze poruszając się po spokojnych drogach o niewielkim natężeniu ruchu w kierunku Kampong Cham. Są to tereny położone na północny wschód od stolicy Kambodży. Będziemy jechać w niedalekiej odległości od Mekongu. Pokonamy po drodze mosty wykonane z bambusa lub też użyjemy lokalnego promu, aby przedostać się na wyspę Koh Pen. Jest to płaska wyspa położona na Mekongu i spędzimy na niej chwilę czasu. Pod wieczór pojedziemy do Phnom Penh, gdzie zakwaterujemy się w hotelu.
Dystans na rowerach: ok 50-60 km; wyżywienie w cenie: śniadanie, lunch
Dzień 16 Zwiedzanie Phnom Penh i wylot z Kambodży
Rano odwiedzimy najciekawsze miejsca w stolicy Kambodży, Phnom Penh. Udamy się na początek do Pałacu Królewskiego. Cały ten kompleks został wzniesiony w 2 połowie XIX wieku przez poprzedników Króla Norodoma. Jest to jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w mieście. Robi duże wrażenie i jest to wyśmienity przykład architektury khmerskiej. Zaraz obok kompleksu pałacowego znajduje się Srebrna Pagoda, w której znajduje się posąg Szmaragdowego Buddy. Poza tym znajduje się tu wiele posągów Buddy, które są udekorowane czy też wykonane z diamentów, szmaragdu, złota i srebra. Kolejnym, ważnym dla mieszkańców miasta obiektem, jest Pomnik Niepodległości. Stanął on w tym miejscu w 1954 roku dla upamiętnienia niepodległości jaką Kambodża uzyskała po tym jak była kolonią Francji. Następnie odwiedzimy Muzeum Narodowe: jest to bardzo charakterystyczny czerwony budynek w centrum miasta wzniesiony w stylu khmerskim w 1917 roku. Zgromadzono tu ponad 5 tysięcy eksponatów wykonanych z piaskowca, brązu, srebra, złota, miedzi, drewna i wielu innych materiałów. Po południu czas wolny na eksplorację miasta we własnym zakresie oraz na ostatnie zakupy. Późnym popołudniem lub pod wieczór (w zależności od rozkładu lotów) przejazd na lotnisko. Pożegnamy się z gościnną Kambodżą i wyruszymy w drogę powrotną do Polski.
Dzień 17 Powrót do Warszawy
Przylot do Warszawy, zakończenie imprezy.
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Liczba uczestników: 9 - 18 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN
Bilet lotniczy Warszawa - Chiang Mai; Phnom Penh - Warszawa można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu: samodzielnie lub za naszym pośrednictwem.
Isis Shiffer udowodniła, że chcieć to móc. To właśnie ona stworzyła innowacyjny projekt kasku rowerowego, który z jednej strony zachwyca, a z drugiej, budzi wiele wątpliwości. Dlaczego? Zacznijmy od początku...
Rowerzyści, tak jak i kierowcy samochodów podlegają przepisom regulującym prawa i obowiązki uczestników ruchu drogowego. W tym artykule chcemy przedstawić niektóre przepisy dotyczące rowerzystów...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Przez Syjam do Angkoru pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.