Dieta rowerzysty
„Dieta” kojarzy nam się z odchudzaniem, wyrzeczeniami, odstawieniem słodyczy, glutenu, laktozy i nie wiadomo czego jeszcze. Modnie jest być na jakiejś diecie i w knajpie zamawiać ultra lekkie sałatki. A co jeśli po...
Wycieczka chwilowo niedostępna.
Styria - wzdłuż dolin i zamków na wzgórzach | Austria
O wyprawie ...
Zapraszamy na wyjazd rowerowy do Styrii, czyli jednego z najmniej znanych krajów związkowych Austrii. Nie znajdziemy tam atrakcji turystycznych znanych z pierwszych stron magazynów podróżniczych. Dużo więcej jest tam spokojnych, cichych miasteczek i wiosek rozsianych wzdłuż górskich dolin. Niewielu turystów z zagranicy odwiedza te ciekawe zakątki południowej Austrii. Dominuje tu głównie turystyka lokalna, a co za tym idzie nie będą towarzyszyły nam tłumy na szlakach rowerowych czy podczas zwiedzania najciekawszych atrakcji regionu. Podczas tego wyjazdu pragniemy pokazać dużo mniej znane zakątki Alp, które zdecydowanie potrafią urzec swoimi krajobrazami, ładnymi zabytkami oraz winnicami rozsianymi gdzieniegdzie na południowych, dobrze nasłonecznionych, łagodnych stokach. Zachęcamy do udziału wszystkie osoby, które cenią sobie aktywny wypoczynek na łonie natury połączony z odwiedzaniem ciekawych atrakcji architektury.
Opactwa w dolinach i zamki na wzgórzach
Alpejskie grzbiety, pokrywające znaczną część Styrii, rozdzielone są poprzez głębokie doliny, w których koncentruje się osadnictwo. W kilku dolinach swoje siedziby mają także przedstawiciele zakonu benedyktynów. Ich okazałe opactwa przyciągają nie tylko tych szukających ukojenia duchowego, lecz także osoby podziwiające architekturę z okresu renesansu i baroku. W Admont oraz w Sankt Lambrecht będziemy mieli okazji zajrzeć na wewnętrzną stronę klasztornych murów, gdzie nie tylko same gmachy przyciągają uwagę turysty. Znajdują się tam również przyklasztorne, zadbane ogrody, które dodają wdzięku całemu zespołowy architektonicznemu. Wzdłuż styryjskich dolin prowadziły dawniej szlaki handlowe. Ich strategiczne odcinki strzeżone były przez zamczyska, często ulokowane na wzniesieniach ponad dnami dolin. Podczas jazdy na rowerze będziemy mieli okazje przyjrzeć się im z bliska. Zamki takie jak Deutschlandsberg, Rabenstein, zamki w miejscowości Ehrenhausen oraz kilka innych są przykładem na to, że Styria potrafi zachęcić swoimi atrakcjami do jej odwiedzenia.
Trasy rowerowe wzdłuż dolin rzek
Tak jak w większości krajów i regionów alpejskich, także w Styrii istnieje bardzo dobrze przygotowana infrastruktura rowerowa. W porównaniu do innych rejonów Alp różnica polega na tym, że w tym kraju związkowym napotkamy na naszych trasach dużo mniej rowerzystów niż gdzie indziej, chociażby w Tyrolu, nad Jeziorem Bodeńskim czy w Dolomitach. Wygodne, najczęściej asfaltowe ścieżki rowerowe poprowadzone dnami dolin i kotlin górskich, są świetną opcją dla rowerzystów o każdym poziomie zaawansowania. Większość z nich prowadzi wzdłuż wijących się rzek i potoków górskich. Mura (dopływ Drawy) jest jedną z tych rzek, których nurt będzie nam towarzyszył najczęściej podczas jazdy rowerem. Inną większą rzeką, wzdłuż której będziemy podążali jest rzeka Enns, będąca dopływem Dunaju.
Małe jeziora ukryte wśród grzbietów i lasów
W Styrii znajduje się kilka ciekawych, malowniczych jezior górskich. Leżą one często w zalesionych dolinach u podnóży wysokich alpejskich szczytów. Nie mają one tak imponującej powierzchni jak jeziora położone w innych rejonach Alp, jednak posiadają ciekawy odcień wody, w której (niczym w lustrze) odbijają się okoliczne górskie grzbiety. Podczas jazdy rowerem zatrzymamy się nie raz nad brzegami tychże jezior, gdyż są one z pewnością dużą atrakcją regionu i znacznie wzbogacają otaczający nas styryjski krajobraz. Erlaufsee oraz Hubertussee leżą relatywnie blisko siebie i otoczone są łagodnymi, zalesionymi pasmami górskimi dominującymi w okolicy Mariazell. Leopoldsteinersee ma o wiele bardziej wysokogórski charakter. Górują nad nim poszarpane, prawie pionowe, wapienne urwiska, które prezentują się okazale w promieniach popołudniowego słońca. Perełką wśród jezior Styrii jest Grüner See, które zawdzięcza swoją nazwę zielonkawego odcieniowy wód. Jego spektakularne położenie wśród lasów iglastych spotęgowane jest okolicznymi turniami skalnymi.
Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Styrii
Zbiórka w Krakowie ok 08:00, (możliwość dołączenia w Katowicach ok 09:45). Przejazd przez Czechy i Austrię w stronę miejsca zakwaterowania w Styrii. Pod wieczór dotrzemy do hotelu na nocleg.
Dzień 2 Z przełęczy wzdłuż brzegów jeziora do Mariazell
Seeberg – Gußwerk – Erlaufsee – Mariazell – Hubertussee – Gscheid = ok. 56 km na rowerze
Po śniadaniu wyjedziemy autokarem na Przełęcz Seeberg leżącej na wysokości ponad 1200m npm. Po wypakowaniu rowerów ruszymy w dół w stronę doliny rzeki Salza, a następnie szeroką doliną potoku Grünaubach pojedziemy w stronę urokliwego jeziora Erlaufsee. Otoczone jest ono przez zalesione górskie grzebiety, a przez środek jeziora biegnie granica pomiędzy dwoma krajami związkowymi: Styrią i Dolną Austrią. Po krótkiej chwili odpoczynku nad jeziorem, udamy się w stronę Mariazell. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w tej części Europy. Najważniejszym miejscem w miasteczku jest okazała, barokowa bazylika. Czas wolny na samodzielne zwiedzanie Mariazell. Dalsza część naszej dzisiejszej trasy rowerowej prowadzi wzdłuż słabo zaludnionych bocznych dolin wśród lasów iglastych. Po drodze miniemy Hubertussee, kolejne niewielkie jezioro otoczone wzgórzami. Meta dzisiejszej trasy znajduje się w rejonie wioski Gscheid. Z tego miejsca wrócimy autokarem do hotelu.
Dzień 3 Wśród zamków i winnic południowej Styrii
Deutschlandsberg – Schloss Hollenegg – Kerschbaum – Sankt Peter im Sulmtal – Gasselsdorf – Gleinstätten – Ottersbach – Wippelsach – Heimschuh – Frauenberg – Wagna – Ehrenhausen = ok. 62 km na rowerze
Tego dnia pojedziemy na południowe rubieże Styrii, na tereny położone blisko granicy ze Słowenią. Z uwagi na łagodne wzgórza otaczające ten rejon oraz duże nasłonecznienie popularne są tu uprawy winorośli. Pnące się po zboczach winnice będą nierzadkim elementem krajobrazu tego dnia. Trasę rozpoczniemy w Deutschlandsberg, małym miasteczku z zabytkowymi kamienicami w centrum. Na skraju miasteczka znajduje się okazały zamek o tej samej nazwie. Chętni będą mogli podjechać na rowerach po sam zamek i móc podziwiać jego panoramę z pasiastymi winnicami na pierwszym planie. Po wyjeździe z Deutschlandsberg udamy się w stronę leżącego nieopodal Zamku Hollenegg. Jeśli będzie możliwość, postaramy się wejść na jego renesansowy dziedziniec. Z tego miejsca zjedziemy do doliny rzeki Sulm by przez większość dzisiejszej trasy poruszać się w jej sąsiedztwie. Po dojeździe do Gleinstätten, zatrzymamy się na chwile przy niewielkim barokowym zamku. Kolejny ciekawy zamek, ze ścianami częściowo porośniętymi winoroślą, będziemy mieli okazje zobaczyć w Ottersbach. Przed dojazdem do mety wjedziemy na niewysokie wzgórze Frauenberg wżynające się w szeroki meander rzeki Sulm. Na tym niewielkim wzniesieniu położony jest renesansowy zamek Seggau. Postaramy się wejść na jego dziedziniec. Po zjeździe z Frauenberg dotrzemy do rzeki Mury po jej wałach pojedziemy na metę w miejscowości Ehrenhausen. Tutaj na uwagę zasługuje zamek o tej samej nazwie wraz z leżącym obok Mauzoleum Ruprechta von Eggenberga oraz zamek Georgi zbudowany w stylu Tudorów.
Dzień 4 Poprzez grzbiety, doliny i kotliny w kierunku Grazu
Edelschrott – Sankt Martin am Wöllmißberg – Gaisfeld – Krottendorf – Hallersdorf – Lieboch – Muttendorf – Unterpremstätten – Feldkirchen bei Graz – Graz = ok. 65 km na rowerze
Rano pojedziemy autokarem do małej miejscowości Edelschrott, leżącej na wzniesieniu ponad otaczającymi dolinami. Z tego miejsca rozpoczniemy naszą trasę rowerową. Początkowo podążać będziemy po niewysokim grzebiecie, co pozwoli nam na podzianie ładnych i rozległych widoków na okoliczne, nieco wyższe pasma górskie. Miniemy sztuczny zbiornik wodny Hirzmann, zatoczymy szeroki łuk i zjedziemy w dół do doliny potoku Teigitsch. Po drodze zatrzymamy się jeszcze w małej miejscowości Sankt Martin am Wöllmißberg, gdzie znajduje się zabytkowy kościół parafialny. Po dwudziestu paru kilometrach wjedziemy do rozległej, płaskiej kotliny śródgórskiej, w której leży Graz, stolica Styrii i drugie największe miasto całej Austrii. Po drodze zatrzymamy się na chwilę w miejscowości Dobl, gdzie znajduje się ciekawy zamek Gjaidhof oraz kościół parafialny, który w przeszłości był zamkową kaplicą. Jadąc dalej wygodnymi ścieżkami rowerowymi, dotrzemy do rzeki Mury by jej wałami dojechać do samego centrum Grazu. Czas wolny na zwiedzanie centrum tego zabytkowego miasta. Warto zwrócić uwagę na późnogotycką katedrę św. Idziego, ruiny zamku Schlossberg z dwiema zachowanymi wieżami, gotyckie i barokowe kościoły oraz okazały ratusz stojący na głównym placu. Pod wieczór wrócimy autokarem do hotelu na nocleg.
Dzień 5 Od klasztoru w Admont przełomem rzeki Enns
Liezen – Ardning – Admont – Weng – Gstatterboden – Hieflau – Leopoldsteinersee – Eisenerz = ok. 66 km na rowerze
Po śniadaniu pojedziemy do Liezen, gdzie rozpoczniemy naszą dzisiejszą trasę rowerową. Początkowo będziemy podążali ścieżkami rowerowymi wzdłuż szerokiej doliny rzeki Enns aż do miejscowości Admont. Tu zatrzymamy się, aby zwiedzić klasztor benedyktynów, najstarszy klasztor na terenie Styrii. Następnie wyruszmy w kierunku miejsca, gdzie rozpoczyna się wąski i głęboki przełom rzeki Enns przez pasmo Alp Ennstalskich. W tej okolicy z uwagi na jej wysokie walory krajobrazowe znajduje się Park Narodowy Gesäuse chroniący najwyższe partie wspomnianego łańcucha górskiego przekraczającego wysokość 2300m npm. Jest to jednocześnie najmłodszy park narodowy w Austrii. Po kilkunastu kilometrach jazdy głęboką górską doliną Enns, skręcimy w boczną dolinę rzeki Erzbach. Wzdłuż tej doliny pojedziemy dalej w stronę Leopoldsteinersee, malowniczego górskiego jeziora o ciemnozielonych wodach, otoczonego przez strome, wapienne górskie grzbiety. Jeśli czas pozwoli zatrzymamy się przy stojącym nieopodal zamku Leopoldstein posiadającym okazałą wieżę obronną. Nasz dzisiejszy etap rowerowy zakończymy w miejscowości Eisenerz. Jest to stare miasto górnicze, którego nazwa oznacza dosłownie rudę żelaza. Na uwagę zasługuje tutaj kościół warowny św. Oswalda, największy ufortyfikowany zespół kościelny w Styrii. Z tego miejsca wrócimy autokarem do miejsca zakwaterowania.
Dzień 6 Z Sankt Lambrecht przez Murau i dalej doliną Mury
Sankt Lambrecht – Murau – Triebendorf – Frojach – Teufenbach – Scheifling – Frauenburg – Judenburg = ok. 67 km na rowerze
Dzisiaj pojedziemy autokarem do Sankt Lambrecht, małej miejscowości otoczonej łagodnymi zalesionymi pasmami alpejskimi. Na początek czeka nas wizyta w barokowym klasztorze benedyktynów oraz w przyklasztornych ogrodach. Są to dwie najważniejsze wizytówki Sankt Lambrecht. Na wyjeździe z miasteczka, pokonamy niewysokie siodło pomiędzy dwoma leśnymi kopami i zjedziemy długą doliną w stronę Murau. Jest to kolejna zabytkowa miejscowości na naszej drodze, która leży nad rzeką Murą w jej górnym biegu. Na południowych przedmieściach Murau góruje wzniesienie, na którym znajduje się niewielki zamek Grünfels oraz gotycki kościół św. Leonarda. Wjeżdżając do miasteczka miniemy zabytkową miejską bramę Friesacher Tor, przekroczymy mostem rzekę Murę i wjedziemy na stare miasto, gdzie zatrzymamy się na głównym placu miasta. Czas wolny na zwiedzanie zabytków Murau, gdzie na uwagę zasługuje leżący na wzgórzu barokowy zamek oraz gotycki kościół św. Mateusza. Po wyjeździe z Murau, skierujemy się na zachód podążając wygodnymi ścieżkami rowerowymi dnem szerokiej doliny rzeki Mury. Naszą dzisiejszą trasę rowerową zakończymy w miejscowości Judenburg i stamtąd wrócimy do naszego hotelu.
Dzień 7 Od Grüner See przez zabytkowe miasteczka do skansenu
Grüner See – St. Katharein an der Laming – Bruck an der Mur – Pernegg an der Mur – Frohnleiten – Deutschfeistritz – Stübing = ok. 73 km na rowerze
Rano po śniadaniu udamy się autokarem na do doliny Lamingtal. W jej górnej wypakujemy rowery i podjedziemy nad brzeg Grüner See. Jest to malownicze jezioro, leżące u podnóży grupy górskiej Hochschwab, którego woda ma kolor szmaragdowo zielony. Po chwili czasu wolnego nad brzegiem jeziora, ruszymy na rowerach w dół wąskiej doliny rzeki Laming, otoczonej zalesionymi grzbietami górskimi. Dolina ta kończy się w miasteczku Bruck an der Mur, w którym zatrzymamy się. Wśród atrakcji tej miejscowości wymienić należy gotycki kościół parafialny oraz dom Kornmesser zbudowany w stylu weneckim. Po wyjeździe z Bruck, podążymy wąską, krętą doliną rzeki Mury wzdłuż jej lewego brzegu. W miasteczku Frohnleiten przejedziemy na drugą stronę rzeki i zatrzymamy się w jego centrum na głównym placu z zabytkowymi kamieniczkami, który z jednej strony zamknięty jest fasadą barokowego kościoła. Po wyjeździe z Frohnleiten zatrzymamy się u podnóża stromego wzgórza, na którym znajduje się średniowieczny zamek Rabenstein. Jeśli będzie możliwość, postaramy się dostać na wzgórze, aby przyjrzeć się zamkowi z bliska. Następnie pojedziemy dalej wzdłuż Mury. Trasę zakończymy w Stübing, gdzie znajduje się skansen austriackiej architektury drewnianej. Jeśli zdążymy przed jego zamknięciem, wejdziemy do środka. Z tego miejsca wrócimy autokarem na nocleg do hotelu.
Dzień 8 Powrót do Krakowa
Dziś wykwaterujemy się z naszego hotelu i wyruszymy w drogę powrotną do Polski. W późnych godzinach popołudniowych przyjedziemy do Krakowa, gdzie zakończymy nasz wyjazd.
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Liczba uczestników: 15 - 35 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN
-
Wypożyczenie roweru
Dla osób, które nie biorą własnego roweru, istnieje możliwość wypożyczenia roweru za dodatkową opłatą zgodnie z ceną podaną w warunkach wyjazdu (cena nie obejmuje). Podana opłata obejmuje wypożyczenie roweru na cały okres wyjazdu. Wypożyczane przez nas rowery to rowery trekkingowe średniej klasy z ramą damską (19") ROMET Gazela II, ROMET Gazela IV lub podobne. Każdy rower wyposażony jest w bagażnik, jedną sakwę i błotniki. Nie posiada uchwytu na bidon. W cenie wypożyczenia zapewniamy podstawowy serwis rowerowy podczas wyjazdu oraz części zamienne tj. zapasowe dętki, zapasowe klocki hamulcowe, smary, oleje do smarowania łańcuchów i przerzutek. Osoby zainteresowane wypożyczeniem roweru powinny to zgłosić w momencie zapisywania się na wyjazd, nie później jednak niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Ze względów higienicznych nie wypożyczamy kasków rowerowych.
Rower elektryczny
Jest możliwość zabrania na wyjazd roweru elektrycznego. Każdy uczestnik, który chce zabrać na wyjazd rower elektryczny jest zobowiązany do powiadomienia nas o tym w momencie zgłoszenia się na wyjazd. Późniejsze zgłoszenie chęci zabrania roweru elektrycznego nie gwarantuje możliwości jego zabrania. Nie zabieramy rowerów elektrycznych, których zgłoszenie nie zostało przez nas potwierdzone i za których transport nie została wniesiona dodatkowa opłata 200 PLN. Limit rowerów elektrycznych przewożonych na przyczepie wynosi 5 sztuk. Całkowita długość roweru nie może być większa niż 185 cm. Jest to długość liczona od początku przedniego koła do końca tylnego koła. Opony roweru nie mogą być szersze niż 2,30 cala. Na każdej oponie jest podana jej szerokość. Prosimy o sprawdzenie całkowitej długości roweru elektrycznego oraz szerokości jego opon przed zapisaniem się na wyjazd. Jeśli rower elektryczny przekroczy powyższe wymiary, nie będzie możliwe jego zapakowanie na przyczepę rowerową. Z uwagi na to, że rower elektryczny jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, Uczestnik, który zabiera na wyjazd rower elektryczny jest odpowiedzialny za jego zapakowanie na przyczepę oraz wypakowanie z przyczepy.
„Dieta” kojarzy nam się z odchudzaniem, wyrzeczeniami, odstawieniem słodyczy, glutenu, laktozy i nie wiadomo czego jeszcze. Modnie jest być na jakiejś diecie i w knajpie zamawiać ultra lekkie sałatki. A co jeśli po...
Rower jest uznawany za najbardziej ekologiczny środek transportu. Nie posiada silnika, w związku z czym nie produkuje szkodliwego dla żywych organizmów smogu. Czy zatem możliwe jest, by rower w jeszcze większym stopniu...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Styria - wzdłuż dolin i zamków na wzgórzach pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.