Termy Toskanii

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Termy Toskanii

O wyprawie

Montalcino | Bagni di Pretiolo | Bagno Vignoni | Val d’Orcia | Bagni San Filippo | Terme di Saturnia

Darmowe termy w Toskanii to jeden z obowiązkowych punktów wizyty w tym niezwykłym regionie Włoch. W Toskanii znajdują się ogromne źródła naturalnej energii w postaci energii geotermalnej. Zdawali sobie z tego sprawę już Etruskowie i starożytni Rzymianie, którzy chętnie korzystali z tego dobrodziejstwa, jakim matka natura hojnie obdarzyła te ziemie.
Zapraszamy na specjalną jesienną wycieczkę do Toskanii w poszukiwaniu Toskańskiej Złotej Jesieni i gorących kąpieli.
Oprócz czterech kąpielisk termalnych odwiedzimy też takie miejsca jak Siena, Pienza, Val d Orcia, Pitigliano, Sorano, opactwo San Galgano a przed wszystkim będziemy podziwiać toskańskie krajobrazy i kosztować toskańskich win. Przetrzemy nowe szlaki południowej Toskanii.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C

Trasa prowadząca asfaltowymi ścieżkami rowerowymi z kilkoma niedużymi podjazdami. Etapy ok 50-60 km długości. Jeden etap dłuższy ok 80 km.

Program

Dzień 1:

Wyjazd w godzinach popołudniowych z Krakowa i Katowic.
Przejazd busem do Włoch

Dzień 2: Montalcino

Przyjazd do Włoch, nocleg w okolicach Montalcino.
Montalcino oprócz urokliwej starówki posiada imponujący zamek, który warto odwiedzić chociażby z uwagi na zlokalizowaną w nim dobrą winnicę. Montalcino to zresztą toskańska stolica wina, to stąd pochodzi słynne wino Brunello di Montalcino które przyda nam się na imprezę integracyjną.
Zatrzymamy się tu na trzy noce.

Dzień 3: Bagni di Pretiolo

Pierwsza wycieczka zaprowadzi nas do term Bagni di Pretiolo, wybijające z ziemi na pograniczu dwóch rezerwatów przyrody: Farma i Basso Merse. Termalne wody spływają do rzeki Merse, ale najpierw przelewają się przez małe baseny, w których całkiem bezpłatnie można zażyć przyjemnej kąpieli.
Wieki temu swoje dolegliwości leczyli tutaj m.in. Medyceusze, Gonzagowie i prominentni hierarchowie kościelni na czele z Papieżem Piusem II Temperatura wody ma tu przyjemne 37 stopni, a wody siarkowe śmierdzą tak, jakby beczkowóz opróżniał szambo u sąsiada. Ale jaka gładka skóra jest po tych wodach! A jakie włosy! Po drodze oczywiście zobaczymy wszystko to z czym kojarzona jest Toskania: z malowniczymi wzgórzami, szpalerami cyprysów, urokliwymi miasteczkami, pyszną kuchnią i wybornym winem. Mało kto wie, że po wyczerpującym zwiedzaniu może oddać się błogiemu lenistwu w jednym z czterech źródeł siarkowych w Toskanii.

Dzień 4: Bagno Vignoni

Dziś kolejnym razem Bagno Vignoni. Nie są to może jakieś spektakularne termy, a jedynie błękitna Sadzawka w krzakach pod miasteczkiem i właśnie tam każdy może zażyć przyjemnej, zdrowotnej kąpieli. Minusem jest też temperatura wody w sadzawce, daleka od gorącej, bo ok. +26 stopni. Zapach? Prawie niewyczuwalny. Miejsce ma jednak swój urok, tak jak i miasteczko o tej samej nazwie w którym na środku rynku znajduje się kolejny basen z termalną wodą, niestety tutaj obowiązuje zakaz kąpieli, ale miejsce warto zobaczyć i posiedzieć w jednej z kawiarenek przy espresso.
Odwiedzimy dziś tez piękne miasteczko San Quirico d’Orcia oraz położone wśród łąk samotne opactwo Saint Antonimo, jeden z ważniejszych zabytków romańskich we Włoszech.

Dzień 5: Val d’Orcia

To stąd pochodzi większość słynnych widoków będących wizytówką Toskanii. Dlatego dolinę tę przemierzamy rowerem na każdej naszej wycieczce do Toskanii.
Dolina Orcii charakteryzuje się łagodnymi wzgórzami, po których biegną drogi i dróżki obsadzone smukłymi cyprysami. Te przepiękne krajobrazy inspirowały malarzy renesansu i późniejszych okresów, a dziś również reżyserów filmowych. W Val d’Orcia znajduje się też wiele ślicznych miasteczek, które zachowały średniowieczny charakter. Region słynie z lokalnych produktów, jak owcze sery pecorino, makaron pici (grube, ręcznie wyrabiane kluski), wędliny Cinta Senese (wieprzowa kiełbasa) oraz win.

Dzień 6: Bagni San Filippo

Przenosimy się na południe, po drodze odwiedzimy m.in. Bagni san Filipi. To najcieplejsze toskańskie żródła,, w miejscu wypływu woda ma 52 stopnie i spadając w dół po kaskadach skalnych tworzy zagłębisnia idealne do długiego wylegiwania się w gorącej wodzie.
Lecznicze źródła u stóp Monte Amiaty znane już były w czasach rzymskich. Kąpiele w tym miejscu cenili w przeszłości m.in. Cosimo I de Medici, Wawrzyniec Wspaniały czy Wielki Książę Ferdynand II.
Białe formacje wapienne wspaniale kontrastują z soczystą zielenią lasu. Nieco inny będzie tez dzisiejszy etap, miejsca otwartych toskańskich przestrzeni zajmą gęste lasy najwyższego masywu Toskanii – Monte Amiaty. Z niektórych miejsc na trasie będzie można podziwiać jego szczyt często pokryty śniegiem.

Dzień 7: Terme di Saturnia

Dziś zaliczymy najbardziej spektakularne toskańskie termy – Terme di Saturnia.
Poza termami na naszej trasie zwiedzimy dziś trójkę „miast tofu” wyrastających ze skalnego monolitu: Pitigliano, Sorano i Sovanę z domami wykopanymi w Tufie, malowniczymi labiryntami uliczek, w których poczuć sę można jakby cofniętym w czasie o kilka stuleci. W dodatku miejscowości te są zupełnie oderwana od gwarkiego życia turystycznego, można się w nich wyciszyć i w spokoju rozkoszować obędnymi widokami.

Dzień 8: Montemerano

Na koniec jeszcze krótka wycieczka do jednej z najpiękniejszych włoskich wiosek – Montemerano i jeszcze raz kąpiel w termach Saturnia i ruszamy busem.

Dzień 9:

Powrót w godzinach porannych do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach, kwaterach turystycznych lub domkach kempingowych (pokoje 3-4 osobowe)
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Gwarancja pokoju 2-os na całej wycieczce +500 zł/os
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Termy Toskanii pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.