Jeszcze bardziej EKO
Rower jest uznawany za najbardziej ekologiczny środek transportu. Nie posiada silnika, w związku z czym nie produkuje szkodliwego dla żywych organizmów smogu. Czy zatem możliwe jest, by rower w jeszcze większym stopniu...
Rowerem przez zaułki Dalmacji | Chorwacja
O wyprawie ...
Chorwacja to jeden z najpopularniejszych krajów, wśród tych leżących w basenie Morza Śródziemnego, w których spędza się urlop. Kto nie słyszał o popularnej Dalmacji? Wielu osobom kraina ta kojarzy się z krystaliczną wodą, ciepłym morzem, dużą ilością słońca, malowniczymi plażami i urokliwymi miasteczkami na wybrzeżu, w których cumują łodzie i jachty.
Dalmacja to także pyszne owoce morza oraz niezliczone, skaliste wyspy, gdzie można nieco odetchnąć od zgiełku panującego na stałym lądzie.Te wszystkie cechy i wiele atrakcji będzie można doświadczyć podczas naszego wyjazdu rowerowego do Dalmacji, na który serdecznie wszystkich zapraszamy. Będziemy chcieli pokazać również inną, mniej znaną twarz tej popularnej krainy. Mimo, że główny ruch turystyczny skupia się przede wszystkim na wybrzeżu, Dalmacja ma też wiele do zaoferowania z dala od utartych szlaków turystycznych.
Przejedziemy wiele odcinków prowincjonalnymi, wąskimi drogami, mijając po drodze wiele sennych wiosek, zagubionych pomiędzy górskimi grzbietami. Wielokrotnie będziemy jedynymi użytkownikami tych dróg. Zatrzymamy się tu i ówdzie, aby podziwiać krajobraz opustoszałych płaskowyżów w głębi lądu w miejscach, gdzie turysta (tym bardziej na rowerze) wciąż wywołuje niemałe zaciekawienie mieszkańców.
Rzeki, bystrza, wodospady
Mimo, że dalmacka część Chorwacji (poza bezpośrednim sąsiedztwem wybrzeża) jest dość sucha i bardzo uboga w wodę, kilka naszych tras rowerowych przebiega w sąsiedztwie malowniczych rzek i ich dolin. Rzeki te na swoich górskich i przełomowych odcinkach tworzą wiele bystrzyn i wodospadów, które będziemy mieli okazje podziwiać. Mowa tu przede wszystkim o rzekach Cetina i Krka. W przypadku Cetiny będziemy mogli zobaczyć jej źródło, czyli tak naprawdę jej geograficzny początek. Tajemnicze miejsce, budzące respekt gdy parzymy w otchłań krasowego leja, z którego turkusowych czeluści wypływa krystalicznie czysta woda dająca bieg rzece. Przejedziemy także wzdłuż głębokiego kanionu, jaki Cetina tworzy w swoim dolnym odcinku. Wąska głęboka dolina o stromych (chwilami pionowych) zboczach oferuje piękne widoki i zakończona jest skalnymi wrotami dającymi ujście rzece wprost do morza w Omiš. Na początku jednej z naszych tras rowerowych odwiedzimy dolny bieg rzeki Krka, gdzie w Parku Narodowym o tej samej nazwie, znajduje się jeden z najpiękniejszych wodospadów w Chorwacji. Skradinski Buk to spienione wodne kaskady. Woda spadająca z hukiem w dół poszczególnych kaskad, wraz z otaczająca bujną zielenią, tworzy w tym miejscu bajkowa scenerię.
Labirynt wąskich uliczek w zabytkowych miasteczkach
W Dalmacji wiele miast i miasteczek, szczególnie tych położonych na wybrzeżu, urzeka swoją architekturą i niepowtarzalną atmosferą. Kamienne budowle pokryte czerwoną dachówką, monumentalne twierdze nie rzadko górujące nad miastem, nadbrzeżne promenady wysadzane palmami, okazałe katedry i pałace… To wszystko powoduje, że chętnie spędza się czas w takich miejscach. Wiele osób z przyjemnością zagłębia się w labirynt chłodnych, wąskich, krętych uliczek, z których owe zabytkowe miasteczka są znane. Te zabytkowe portowe miejscowości mają swój własny rytm dnia. Rano powoli budzą się ze snu przy akompaniamencie krzykliwych mew. W ciągu dnia jest w nich gwarno i chwilami tłoczno, a właściciele lokalnych sklepów i knajp zapraszają przechodniów do środka. Spacerując nad brzegiem morza podziwiać można kolorowe rybackie łodzie oraz białe, okazałe jachty. Wieczorem zaś wszystko z powrotem cichnie wraz ze słońcem chylącym się ku horyzontowi. Tego typu atmosferę będziemy mogli poczuć w kilku ciekawych miejscowościach podczas przemierzania Dalmacji na rowerach. Zaczynając od Szybeniku, poprzez Trogir, a kończąc w Splicie: największym mieście regionu. Także inne miejscowości, takie jak Primošten, czy też leżący w głębi lądu Sinj, mają swoją niepowtarzalną atmosferę i pobyt w nich z pewnością będzie należał do przyjemnych.
Urozmaicona linia brzegowa i okoliczne wyspy
Dalmacja posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową. Dotyczy to szczególnie rejonu, po którym prowadzą nasze trasy rowerowe. Liczne zatoki, cieśniny, cyple, półwyspy, a między nimi wiele atrakcyjnych punktów widokowych powoduje, że jadąc rowerem, co chwilę możemy podziwiać rozległe panoramy. Prawie w każdej zatoce ukryte są malownicze plaże zbudowane z drobnych jasnych kamieni. Woda w takich miejscach często ma kolor błękitny lub turkusowy. Gdzieniegdzie widać przystanie z pomostami, przy których cumują łodzie kołyszące się na falach. Na niektórych odcinkach będziemy mieli okazję jechać rowerami nad samym brzegiem morza, mając je dosłownie na wyciągnięcie ręki. Odwiedzimy również dwie dalmackie wyspy. Jedna z nich, wyspa Čiovo, leży na tyle blisko stałego lądu, że jest z nim połączona mostem. Jej położenie w bliskim sąsiedztwie Trogiru, pozwala połączyć pobyt tym urokliwym miasteczku z jazdą rowerem po wyspie Čiovo. Kolejną wyspą, którą odwiedzimy w czasie pobytu w Dalmacji, jest Brač. Popłyniemy się na nią promem. Podczas całodniowego pobytu na wyspie Brač, pokonamy trasę rowerową prowadzącą wzdłuż jej wybrzeża, zaglądając do cichych zatok z ładnymi, kameralnymi miasteczkami portowymi. Słoneczna pogoda i ciepłe morze zdecydowanie zachęcają do zanurzenia się w falach. Postaramy się, aby w miarę możliwości był na to czas i aby każdy mógł skorzystać z kąpieli, nie tylko słonecznych.
Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Chorwacji
Zbiórka w Krakowie o 15:40, możliwość dołączenia w Katowicach, zbiórka o 17:15. Na początek czeka nas nocny przejazd do Chorwacji.
Dzień 2 Powitanie z Dalmacją tylnym wejściem
Visoka – Divojevići – Kladnjice – Lećevica – Neorić – Sinj = ok. 50 km na rowerze
Dziś po śniadaniu czeka nas pierwsza trasa rowerowa. Będziemy mogli zapoznać się z typowo wiejskim krajobrazem tej części Chorwacji. Dominują tu płaskowyże z łagodnymi, wyniosłymi niczym bochny, grzbietami. Zbudowane są one z osypujących się wapieni, a porasta je roślinność krzaczasta. U podnóży grzbietów ukryte są, rzadko rozsiane wioski, położone z dala od utartych szlaków turystycznych Często składają się z niewielu domostw (czasem opuszczonych) i zamieszkałe są przez garstkę ludzi uprawiających winorośl i figi w małych przydomowych ogródkach. Jadąc wąskimi drogami przez te niewielkie osady, ma się wrażenie, że świat o nich zapomniał, a czas stanął w miejscu. Ostatni etap dzisiejszej trasy to długi zjazd do miasta Sinj, do którego dotrzemy późnym popołudniem na nocleg.
Dzień 3 Wodospady Krka, Szybenik, Primošten i zatoki wybrzeża dalmatyńskiego
Park Narodowy Krka – Szybenik – Brodarica – Žaborić – Grebaštica – Primošten = ok. 57 km na rowerze
Tego dnia pojedziemy autokarem w kierunku Parku Narodowego Krka, gdzie na rzece Krka w jej dolnym biegu tworzą się niezwykle malownicze wodospady i kaskady. Najpopularniejszą z nich jest Skradinski Buk kompleks spienionych kaskad, które można podziwiać z okolicznych ścieżek spacerowych. Po czasie wolnym i podziwianiu pięknych wodospadów, wsiądziemy na nasze rowery i ruszymy z drogę do Szybenika. Jest to jedno z najbardziej znanych miast na dalmackim wybrzeżu; góruje nad nim twierdza św.Michała. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest katedra św.Jakuba. Zabytkowa część Szybenika to labirynt wąskich uliczek pomiędzy kamiennymi domami. Będzie okazja, aby we własnym zakresie poznać wąskie zaułki. Po wyjeździe z miasta pokonamy malowniczą promenadę poprowadzoną grzbietem skalnego klifu z widokami na kanał św. Antego. Oddziela on zatokę, nad która leży Szybenik, od otwartego morza. W dalszej części dnia, przejedziemy w stronę miasteczka Primošten. Po drodze towarzyszyć nam będą widoki na morskie zatoki, skaliste półwyspy i małe wysepki rozsiane nieopodal wybrzeża. Dzisiejsza trasa zakończy się w Primošten: miejscowości malowniczo położonej na cyplu wychodzącym w morze. Nad okolicą góruje kościół św.Jerzego, który leży w najwyższym punkcie miasteczka. Po kolacji w jednej z knajpek, wrócimy wieczorem do hotelu na nocleg.
Dzień 4 Wzdłuż Jeziora Peruća i rozległą Doliną Cetiny
Civljane – Cetina – Ježević – Dabar – Rumin – Bajagić – Obrovac Sinjski – Sinj = ok. 60 km na rowerze
Dzisiejsza trasa poprowadzi nas przez chorwacki interior. W jej początkowym odcinku w miejscowości Cetina, odwiedzimy źródła rzeki o tej samej nazwie. Niesamowite miejsce. U stóp wzgórza, na którym stoi maleńki kościół, znajduje się głęboki lej krasowy z turkusową, przezroczystą wodą. Będzie możliwość, aby zajrzeć w jego wnętrze. Tu swe źródła ma Cetina, jedna z niewielu stałych rzek w Dalmacji, licząca ponad 100km długości i uchodząca do Adriatyku. Nieopodal odwiedzimy także cmentarz, gdzie stoją ruiny przedromańskiego kościoła Świętego Zbawienia. Dalej przejedziemy wzdłuż wschodnich brzegów Jeziora Peruća, powstałego poprzez spiętrzenie wód Cetiny i leżącego w głębokim obniżeniu między dwoma górskimi masywami. Po lewej stronie (na wschodzie) górują masywy Čakolica, Velika Duvjakuša oraz Karaula położone na pograniczu Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Po prawej w oddali (na zachodzie) widoczny jest strzelisty masyw Svilaja. Po drodze zatrzymamy się w prawosławnym klasztorze Dragović położonym na brzegu jeziora. W miejscowości Rumin zjedziemy na dno doliny i podążymy wzdłuż koryta Cetiny. W końcu wyjedziemy na rozległe równiny (jedne z nielicznych w Dalmacji) i przemierzymy je docierając ostatecznie do miasta Sinj.
Dzień 5 Pętla rowerowa po wyspie Brač
Supetar – Sutivan – Bobovišća – Ložišća – Dračevica – Nerežišća – Škrip – Postira – Splitska – Supetar = ok. 55 km na rowerze
Po śniadaniu udamy się autokarem do Splitu, gdzie wraz z rowerami zaokrętujemy się na prom i popłyniemy do miasteczka Supetar na wyspie Brač. Dziś pokonamy trasę rowerową w formie pętli po tej znanej dalmackiej wyspie. Jest to trasa bez wsparcia naszego autokaru, który zostaje na stałym lądzie, ale mamy także przygotowaną opcję dla osób, które tego dnia chciałyby odpocząć pokonując mniejszy dystans niż reszta grupy. Z Supetaru, będącego głównym portem wyspy, udamy się wzdłuż wybrzeża do Sutivan, małej nadmorskiej mieściny. Z tego miejsca przejedziemy bezdrożami do wioski Bobovišća ukrytej w ładnej, cichej zatoce na zachodzie Braču. Kolejnym etapem będzie podjazd przez Ložišća do środkowej części wyspy. Po pokonaniu przewyższenia, pojedziemy w dół malowniczym odcinkiem drogi z widokami na wapienne ściany pasm górskich wznoszące się prawie pionowo naprzeciwko nas po drugiej stronie cieśniny oddzielającej wyspę Brač od stałego lądu. Po dotarciu do miejscowości Postira, czeka nas relaks na jednej z okolicznych plaż z czystą wodą o turkusowym zabarwieniu. Po chwili odpoczynku rozpoczniemy powrót do Supetaru. Zanim tam dotrzemy przejedziemy jeszcze przez starą część dwóch nadmorskich miejscowości: wspomnianej Postiry oraz Splitska. Towarzyszyć nad będą widoki na przystanie łodzi i jachtów tuż obok wiekowych domów z kamienia i wąskich uliczek między nimi. Jednym z wieczornych promów wrócimy do Splitu i dalej na nocleg do hotelu.
Dzień 6 Opustoszałym płaskowyżem i głęboką doliną Cetiny nad Adriatyk
Tijarica – Strizirep – Budimir – Ugljane – Nova Sela – Trnbusi – Blato na Cetini – Kostanje – Podgrađe – Kučiće – Omiš = ok. 68 km na rowerze
Dzisiejszą trasę rowerową rozpoczniemy w małej wiosce Tijarica, leżącej niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną. Początkowo przejedziemy przez opustoszały, nieco odizolowany płaskowyż. Gdzie okiem sięgnąć, aż po horyzont, widać niekończące się łagodne grzbiety porośnięte karłowatymi drzewami i roślinnością krzaczastą. Co jaki czas miniemy małe przysiółki składające się z kilku domostw. Podążać będziemy wąskimi drogami wzdłuż murków usypanych z kamieni. Na tych bardzo lokalnych drogach prawdopodobnie nie spotkamy nikogo i będziemy ich jedynymi użytkownikami. W końcu w miejscowości Nova Sela zjedziemy na dno doliny rzeki Cetina. Od tego momentu będziemy podążali w większości w bliskim sąsiedztwie wspomnianej rzeki. W okolicy wioski Kostanje pojedziemy wzdłuż grzbietu, który oferuje ładne widoki na górskie pasmo oddzielające wybrzeże Dalmacji od jej wnętrza. Szczególne wrażenie robi wapienny, poszarpany masyw Šćirovac przekraczający wysokość 1600m. Następnie zjedziemy do kanionu, który utworzyła Cetina przełamując się przez wysokie pasma górskie tuż przed ostatecznym ujściem do morza w miasteczku Omiš. Wzdłuż owego kanionu pojedziemy aż do ujścia rzeki do Adriatyku. Samo miasteczko Omiš ma bardzo malownicze położenie na wąskim pasie terenu. Z jednej strony smagane falami morskimi; z drugiej zaś ograniczone stromymi wapiennymi urwiskami. Jeśli czas pozwoli odpoczniemy ma lokalnej plaży lub pospacerujemy po lokalnej starówce przed powrotem na nocleg do hotelu.
Dzień 7 Pośród poszarpanego dalmackiego wybrzeża do Trogiru
Rogoznica – Dvornica – Sevid – Vinišće – Marina – Vrsine – Seget Donji – Trogir – (Okrug Gornji – Žedno – Slatine – Mastrinka – Trogir) = ok. 48 km na rowerze (lub 67 km na rowerze).
Trasę rozpoczniemy w małym portowym miasteczku Rogoznica, którego część rozciąga się na małej przybrzeżnej wyspie, połączonej ze stałym lądem za pomocą grobli. Zanim wyjedziemy z miasteczka, objedziemy wspomnianą wyspę po jej obwodzie. Będziemy mogli podziwiać tutejsze wybrzeże, które jest mocno rozczłonowane z licznymi cyplami i zatokami wypełnionymi krystaliczną turkusową wodą morską. W dalszej kolejności pokonamy wzniesienie i przejedziemy przez kilka małych wiosek, aby ostatecznie zjechać do Vinišće. Jest to mała mieścina leżąca na końcu wydłużonej zatoki morskiej. Po chwili odpoczynku, udamy się do sąsiedniej zatoki, w której leży miasteczko Marina. Posiada ono małą, zabytkową starówkę: przejedziemy przez nią rowerami. Stąd przez Vrsine udamy się w stronę Trogiru: jednego z najchętniej odwiedzanych miast na wybrzeżu Dalmacji i ważnego portu. Znajduje się tu jedna z najlepiej zachowanych starówek w tej części Chorwacji. Dominują w niej przede wszystkim twierdza stojąca nad samym brzegiem morza oraz katedra św.Wawrzyńca. Na uwagę zasługuje także palmowa promenada. Będziemy mieli czas wolny na zwiedzanie atrakcji Trogiru we własnym zakresie i na zjedzenie posiłku na koniec intensywnego dnia. Osoby chętne będą mogły pokonać dodatkowe kilkanaście kilometrów po wyspie Čiovo, leżącej naprzeciw Trogiru oddzielonej wąską cieśniną od stałego lądu. Wyspa ta połączona jest z Trogirem za pomocą Čiovskiego Mostu. Wieczorem powrócimy do hotelu na nocleg.
Dzień 8 Poprzez Jaskinię Vranjaca i Twierdzę Klis do Splitu
Sinj – Trilj – Bisko – Kotlenice – Jaskinia Vranjaca – Dugopolje – Klis – Solin – Split = ok. 60 km na rowerze
Ostatnią trasę rowerową rozpoczniemy sprzed hotelu i początkowo podążać będziemy dnem Sinjsko Polje: krasowej doliny, w której leży Sinj. Pojedziemy wzdłuż kanałów nawadniających pola uprawne do miasta Trilj i po chwili pojedziemy prze moment wzdłuż doliny Cetiny. Przetniemy wioskę Bisko i po pokonaniu podjazdu dotrzemy do wioski Kotelnice. W tym miejscu odbijemy na moment z naszej drogi, chcąc zajrzeć do wnętrza Jaskini Vranjaca: jednej z najbardziej atrakcyjnych w okolicy. Po wyjściu z niej, pojedziemy w dalej, by krętymi serpentynami zjechać do Dugopolje. Dotrzemy do miejsca gdzie masyw Valiki Kabal przechodzi w pasmo Kozjak i w tym miejscu przejedziemy na jego południowy skłon. Zatrzymamy się w miejscowości Klis, gdzie na wzniesieniu mieści się średniowieczna twierdza o tej samej nazwie. Można z niej podziwiać wspaniałą panoramę na Split oraz wybrzeże i niedalekie wyspy. Z tego miejsca zjedziemy w dół do Splitu, jednego z najbardziej znanych i najbardziej atrakcyjnych miast w Chorwacji. Dojedziemy na rowerach do ścisłego centrum miasta, gdzie spędzimy popołudnie na jego samodzielnym zwiedzaniu. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim Pałac Dioklecjana, katedra Świętego Duje oraz świątynia Jupitera. Będziemy mogli się odświeżyć i zjeść kolację. Pod wieczór ruszymy z drogę powrotną do Polski.
Dzień 9 Powrót do Krakowa
W godzinach wczesno popołudniowych przyjedziemy do Krakowa (możliwość odłączenia się w Katowicach).
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Liczba uczestników: 15 - 35 osób
Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN
Rower jest uznawany za najbardziej ekologiczny środek transportu. Nie posiada silnika, w związku z czym nie produkuje szkodliwego dla żywych organizmów smogu. Czy zatem możliwe jest, by rower w jeszcze większym stopniu...
Kto z Was, Drodzy Czytelnicy pamięta swoje pierwsze próby samodzielnej jazdy na rowerze? Z własnych doświadczeń wiem, że dla kilkuletniego dziecka to nie lada wyzwanie. Przygody i wspomnienia związane z nauką jazy na...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rowerem przez zaułki Dalmacji pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Chorwacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.