Rowerem po zdrowie

Rower

Każdego dnia stoimy przed różnymi wyborami: winda czy schody, oglądanie telewizji czy spacer, komunikacja miejska czy rower. Dzisiaj stawiamy na łatwe i wygodne rozwiązania nie wymagające od nas większego wysiłku. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet takie na pozór nieistotne decyzje mogą w przyszłości nieść za sobą dotkliwe konsekwencje dla naszego organizmu. Siedzący tryb życia to prawdziwa zmora dzisiejszych czasów, którą bardzo trudno pokonać. Nie ułatwiają nam tego smatfony i inne urządzenia elektroniczne, które pochłaniają zarówno naszą uwagę jak i czas oraz praca, która często zmusza nas do wielogodzinnego siedzenia przy biurku.    

Wygodnictwo, lenistwo, specyfika pracy, brak czasu, itd. – powodów unikania aktywności fizycznej jest wiele. Tak samo jak i konsekwencji, które najbardziej odbijają się na naszym zdrowiu. Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi różnych chorób czy dolegliwości tj. bóle kręgosłupa, zaburzenia przepływu krwi, żylaki, hemoroidy czy otyłość. By ich uniknąć wystarczy odrobina aktywności fizycznej każdego dnia. Dlatego już dziś podejmij walkę z wszelkimi wymówkami i zacznij się ruszać! My proponujemy „zaprzyjaźnić” się z rowerem! Dlaczego? Zapewne większość z nas jest w posiadaniu tego jednośladu. Wystarczy więc „odkopać” go spośród rupieci w naszej piwnicy i przywrócić go do życia. Ponadto można wykorzystać go jako formę rozrywki, np. udając się na rowerową przejażdżkę, ale też i jako środek transportu do pracy, na uczelnię czy zakupy. Najważniejsze jest jednak to, że jazda na rowerze niesie za sobą wiele pozytywnych korzyści dla naszego zdrowia, m.in.:

  • wzmacnia odporność naszego organizmu, tym samym zmniejszając naszą podatność na wirusy przeziębienia czy grypy,
  • poprawia wydolności naszego organizmu, co przy regularnych przejażdżkach pozwoli nam nie tylko zwiększyć intensywność jazdy i pokonywać większe odległości, ale usprawni nasze działania podczas prac fizycznych należących do naszych obowiązków domowych czy związanych z życiem zawodowym (w przypadku wykonywania pracy fizycznej),
  • reguluje tętno i ciśnienie krwi,
  • wzmacnia pracę serca,
  • pozytywnie wpływa na profilaktykę chorób układu krążenia,
  • obniża ryzyko zachorowania na miażdżycę,
  • zmniejsza możliwość wystąpienia zawału czy udaru,
  • ochrania nasz organizm przed osteoporozą,
  • wzmacnia mięśnie, głównie mięśnie nóg, ale również brzucha i pleców,
  • przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej,
  • nie obciąża stawów kolanowych.

Jazda na rowerze, jak i inne aktywności fizyczne korzystnie wpływają nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. W czasie jazdy wydzielane są tzw. hormony szczęścia, czyli endorfiny, które wyzwalają w nas pozytywne emocje tj. euforia, radość czy zadowolenie. W trakcie jazdy na rowerze dotlenia się nasz mózg, co dodatkowo poprawia nasze samopoczucie.

By jednak wszelkie wymienione wyżej korzyści jazdy na rowerze były odczuwalne, należy wsiadać na rower systematycznie!

Zgodnie z hasłem „lepiej zapobiegać niż leczyć” już dzisiaj zadbaj o swój organizm, by za kilka lat uniknąć przykrych dolegliwości. Twoje przyszłe „ja” ci za to podziękuje.

Aleksandra Parusel


« powrót do listy

Zobacz nasze wycieczki: