Kto z Was, Drodzy Czytelnicy pamięta swoje pierwsze próby samodzielnej jazdy na rowerze? Z własnych doświadczeń wiem, że dla kilkuletniego dziecka to nie lada wyzwanie. Przygody i wspomnienia związane z nauką jazy na popularnym jednośladzie są z pewnością bardzo różne. Nie mniej jednak ktoś, kto raz nabył tę umiejętność, nie zapomina jej do końca życia. Przyjęło się nawet mówić: „tego się nie zapomina- to jest jak z jazdą na rowerze”.
Często zapominamy jednak o czymś innym- o swoim bezpieczeństwie. Na rowerzystów czyhają różne zagrożenia. Połamane ręce czy nogi, urazy głowy, otarcia i stłuczenia, a nawet śmierć- to tylko przykłady tego, co może spotkać rowerzystów w trakcie wypadku czy kolizji drogowej. Wypadki drogowe z udziałem rowerzystów nie należą do zdarzeń rzadkich. Czy wiesz, że przez kilka prostych działań i gadżetów możesz znacznie zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drogach? Dowiedź się o co chodzi.
1. Sprawdź stan techniczny swojego roweru
Bardzo mało osób dokonuje przeglądu jednośladów, a jest to bardzo ważna czynność. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu rowerowego. Zacznij od solidnego oczyszczenia roweru z wszelkich brudów. Wystarczy użyć do tego letniej wody z płynem do naczyń. Specjalnych płynów oczyszczających wymagają jedynie elementy tj.: wielotryb, korbowod i łańcuch. Czynnościami kluczowymi są m.in.: regulacja napędu, hamulców oraz przerzutek, kontrola połączeń śrubowych w całym rowerze oraz sprawdzenie stanu oświetlenia i ogumienia- kontrola poziomu zużycia opon czy zapewnienie odpowiedniego poziomu ciśnienia w powietrza.
2. Załóż kask i ochraniacze
Na rynku dostępne są cenne „wynalazki”, które mają służyć poprawie naszego bezpieczeństwa. Mowa głównie o kasku czy ochraniaczach. Zabezpieczają one najbardziej narażone na stłuczenia części ciała, a mianowicie głowę, łokcie i kolana. Mało kto jednak korzysta z tych akcesoriów. Czas to zmienić.
3. Bądź widoczny
Zadbanie o dobre oświetlenie i widoczność to rzecz bardzo ważna.
Lampki rowerowe oświetlają nam drogę poprawiając komfort jazdy w ciemnościach. Jednak nie służą one tylko nam. Są również znakiem ostrzegawczym dla pozostałych uczestników ruchu. Podobnie jak elementy odblaskowe, które sprawiają, że kierowcy widzą nas już z takiej odległości, by móc swobodnie zareagować: zwolnić, zachować odpowiednią odległość w trakcie wyprzedzania.
4. Sygnalizujmy manewry
Rower nie posiada kierunkowskazów, które sygnalizowałyby innym uczestnikom ruchu drogowego naszą chęć zmiany kierunku jazdy. Kierunkowskazem w przypadku rowerzysty są jego ręce. Za każdym razem, gdy chcemy skręcić w lewo musimy wystawić lewą rękę (w bok i równolegle do jezdni) lewą rękę, analogicznie w przypadku skrętu w prawo- wtedy, jak łatwo się domyśleć, wystawiamy rękę prawą. Przed zmianą kierunku jazdy zwolnij i upewnij się możesz bezpiecznie skręcić oraz czy znaki i sygnały drogowe tego nie zabraniają.
To oczywiście jedynie kilka najważniejszych zasad, które pozwolą nam zachować bezpieczeństwo na drogach. Są one bardzo proste i wręcz oczywiste zwłaszcza w teorii. Czas zastosować je również w praktyce.
Aleksandra Parusel