Wyspy Dalmacji MTB

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
trudna
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Wyspy Dalmacji MTB

O wyprawie

Brac | Hvar | Korcula | Peljesac

Najdłuższa część przepięknego, bardzo malowniczego wybrzeża Chorwacji z rozwiniętą linią brzegową oraz największą liczbą wysp („wybrzeże 1000 wysp”) przypada Dalmacji. Odwiedzimy trzy wyspy – Brac, Hvar, Korculę, oraz półwysep Peljesac. Każda wyspa posiada gęstą sieć szlaków idealnie nadającą się pod rower górski. Najwyższe szczyty wznoszą się ponad 600 m nad poziom morza, kamieniste single przysporzą odpowiednich trudności, a piękne plaże i nadmorskie knajpki zachęcać będą do odpoczynku.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): C

Etapy o długości 50-60 km, z przewyższeniami 1000-1500 m dziennie, sporo trudnych kamienistych ścieżek, głównie drogi szutrowe.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): B

Głównie drogi szutrowe, kilka łatwych i krótkich odcinków technicznych.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Równolegle prowadzona wycieczka rowerowa - Wyspy Dalmacji.

Program

Dzień 1: 

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Busem kierujemy się na południe w stronę Chorwacji. 

Dzień 2-4: Brac 

Docieramy do Chorwacj. Na początek zwiedzanie Splitu, jednego z najpiękniejszych miast Chorwacji, którego największą atrakcją są pozostałości gigantycznego pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana. 
Następnie rejs promem na wyspę Brac, zakwaterowanie i trzy dni eksploracji szlaków na największej chorwackiej wyspie. Najwyższy szczyt Vidowa Góra wznosi się na wysokość 778 m n.p.m. Na wyspie wytyczono 4 oficjalne trasy MTB, każda o długości ok. 60 km z przewyższeniem 1000-1500 m. My zdążymy przejechać jedynie trzy z nich. Wieczory natomiast spędzimy na plaży racząc się miejscowym winem. 
Przecinające wyspę drogi wijące się wśród nagich skał i zapierających dech w piersiach uskoków zaskakują cudownymi widokami. Spokój i romantyczny nastrój zakłóca jedynie odgłos cykad oraz owiec i kóz pasących się często bez pasterzy. 

Dzień 5-6: Hvar 

Hvar to magiczna wyspa zakotwiczona pośród turkusowego morza, na której zielone zatoki stykają się z górami, a urocze miasteczka i zapach lawendy na długo pozostają w pamięci. Znana ze swego łagodnego klimatu jest najcieplejszą wyspą na Adriatyku. 
Odwiedzimy m.in. stolicę wyspy – miasto Hvar, niezwykle bogate historycznie, w którym na każdym kroku spotyka się wspaniałe pałace książęce, a nad wszystkim góruje potężna twierdza. Oczywiście nie zabraknie też czasu na odpoczynek i plażowanie w jednej z pięknych zatoczek na wyspie. 
Tutaj również górki są nie byle jakie, najwyższy szczyt, św. Nikola wznosi się na wysokość 625 m n.p.m., a 6 oficjalnych tras MTB zagląda nieomal w każdy rejon wyspy. 

Dzień 7-8: Peljesac 

Opuszczamy wyspę Hvar i przenosimy się na Półwysep Pelješac, to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Chorwacji. Znajduje się w południowej Dalmacji, ok. 100 km od Dubrownika. Sąsiaduje z jedną z najurokliwszych wysp na Adriatyku, Korčulą. 
Śródziemnomorski klimat sprawia, że Półwysep Pelješac jest idealnym miejscem na uprawę czerwonych winogron Plavac Mali. Na półwyspie znajdują się dwa znane w świecie regiony uprawy winorośli – Dingać i Postup. Malownicze, choć dość wymagające drogi półwyspu zachęcają do rowerowych wycieczek ku przepięknym plażom, spokojnym miasteczkom, a przede wszystkim słynnym winiarniom. 
Naszą baza będzie Orebić, to największe miasteczko Półwyspu Pelješac, położone na południowym brzegu i port z którego wypływają promy na wyspę Korčula. Nad miasteczkiem góruje szczyt Sveti Ilija (961 m n.p.m.). 

Dzień 9: Korcula 

Dziś wybierzemy się na kolejną wyspę, przez wielu uważaną za najpiękniejszą – Korculę. Czeka nas trudny podjazd do położonej w najwyższym punkcie wyspy osady Popunat. Trudy wynagrodzą wspaniałe widoki na kilkanaście okolicznych zielonych wysp porozrzucanych po lazurowym morzu. Stąd zjedziemy do Pupnatskiej Luki, niewątpliwie najładniejszej zatoczki na wyspie z piękną plażą. Odwiedzimy też stolicę wyspy Korčulę nazywaną małym Dubrownikiem (nie mówcie tego miejscowym, mogą się lekko obruszyć) to średniowieczne miasto zbudowane z białego kamienia, otoczone potężnymi XIV wiecznymi murami i basztami. Z lotu ptaka układ wąskich uliczek przypomina rybi szkielet. 

Dzień 10: Peljesac 

W pobliżu miasteczka Orebic, na wzgórzu, znajduje się klasztor Franciszkanów z 1470 roku z punktem widokowym, z którego się rozciąga niezapomniany widok na kanał Pelješki. Do klasztoru możemy wejść, albo wjechać rowerem. Widok iście bajkowy! Widać stąd wszystkie wyspy które odwiedziliśmy. Idealne zakończenie wycieczki. 
Wieczorem ruszamy w drogę powrotną. 

Dzień 11: 

Rankiem docieramy do kraju.

UWAGA: PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Opłaty promowe
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dopłata do noclegów w domkach kempingowych +400 zł. (dostepność po potwierdzeniu przez organizatora)
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wyspy Dalmacji MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Chorwacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.