
Rowerowe „must have” z punktu prawa
Rowerzyści, tak jak i kierowcy samochodów podlegają przepisom regulującym prawa i obowiązki uczestników ruchu drogowego. W tym artykule chcemy przedstawić niektóre przepisy dotyczące rowerzystów...
Wycieczka chwilowo niedostępna.
Wybrzeże Bałtyku Wschód
Trasa wyprawy wiedzie środkową i wschodnią częścią polskiego wybrzeża. Przejedziemy przez Słowiński Park Narodowy oraz kilka parków krajobrazowych, ukazujących różne typy wybrzeża i fascynujące miejsca z nimi związane. Zobaczymy niezwykłe ruchome wydmy okolic Łeby, klifowe wybrzeże w Jastrzębiej Górze, usypany z piasku Półwysep Helski, Mierzeję Wiślaną, będącą rajem dla ptaków i całkiem odmienną, pagórkowatą Wysoczyznę Elbląską z malowniczymi pejzażami.
Odwiedzimy też piękne miasta – Gdańsk, Sopot i Frombork, z ich zabytkami i niepowtarzalną atmosferą. Dwukrotnie przesiądziemy się na prom, by na trochę odpocząć od rowerów i obejrzeć okolicę z innej perspektywy.
Atrakcje:
Dystans na rowerze:
330 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 70%/30%
Dzień 1: Wyjazd z Warszawy w godzinach porannych (spotkanie w miejscu: Metro Młociny)
Przyjazd do Rowów. Zakwaterowanie.
Przed obiadokolacją możliwa wycieczka rowerowa – pętelka szlakiem czerwonym w kierunku Ustki po przepięknym klifowym wybrzeżu – ok. 30 km
Godz. 19.00 – Obiadokolacja i spotkanie informacyjne.
Dzień 2: Rowy – Łeba 55 km
Przed nami Słowiński Park Narodowy. Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. Zdobędziemy Wydmę Czołpińską i zwiedzimy zbudowaną na niej latarnię morską. Następnie wzdłuż południowego brzegu jeziora Łebsko dojedziemy do Łeby.
Alternatywnie trasę od Wydmy Czołpińskiej do Łeby można pokonać szlakiem pieszym – ok. 24 km
– mierzeją przebiegającą między jeziorem Łebsko a Bałtykiem. Wejdziemy na Wydmę Łącką, której wysokość dochodzi do 30 metrów. Z jej szczytu roztacza się prawdziwie pustynny krajobraz, ale też będziemy mogli podziwiać błękit morza oraz rozległe połacie jeziora Łebsko.
Dzień 3: Łeba – Jastrzębia Góra 60 km, 120 hm
Wzdłuż Mierzei Sarbskiej, między morzem a jeziorem Sarbsko, podążamy w kierunku latarni morskiej Stilo. Do latarni dochodzimy spacerem. Następnie cały czas przez las, mijając kolejne wzniesienia, kierujemy się w stronę Białogóry – droga miejscami piaszczysta. Tutaj rozpoczyna się Nadmorski Park Krajobrazowy, chroniący różne typy wybrzeża południowego Bałtyku. Kolejnym punktem naszej trasy jest niewielka turystyczna osada Dębki, z miłą atmosferą i piękną plażą. Następnie oddalimy się nieco od wybrzeża i poprzez Karwieńskie Błota pojedziemy w stronę Jastrzębiej Góry. Nazwa tej miejscowości nie jest przypadkowa, o czym przekonamy się na dość stromym podjeździe. Tutaj zakończymy dzisiejszy etap.
Dzień 4: Jastrzębia Góra – Hel 45 km; Prom: Hel – Gdynia godz.15.00 – 16.00; Gdynia – Gdańsk – 15 km
Ruszamy w stronę Władysławowa. Po drodze obejrzymy Lisi Jar, głęboki wąwóz prowadzący do morza porośnięty stuletnimi bukami, oraz najstarszą latarnię morską, położoną na przylądku Rozewie – najdalej wysuniętym na północ miejscu w Polsce. Stąd ruszymy do – niestety niezbyt pięknego – Władysławowa, a potem malowniczą ścieżką rowerową wzdłuż Półwyspu Helskiego aż do miejscowości Hel. Po drodze miniemy Chałupy – mekkę kite- i windsurferów, Kuźnicę – najbardziej rybacką wioskę, ze wspaniałą rybną restauracją, spokojną, zieloną Jastarnię, elegancką Juratę ze wspaniałym molo. Na koniec dotrzemy do miejscowości Hel, gdzie obejrzymy kolejną latarnię morską oraz sympatyczne Fokarium. Przesiądziemy się na prom, którym dotrzemy do Gdyni. Stąd już tylko 10 km i jesteśmy w Sopocie. Tutaj obowiązkowy spacer ulicą Monte Cassino, czyli słynnym Monciakiem – sopockim deptakiem. Po obejrzeniu Sopotu jedziemy Gdańska – miejsca naszego noclegu.
Dzień 5: Gdańsk – Jantar 50 km
Dzisiaj zwiedzamy najciekawsze zakątki Gdańska – udajemy się szlakiem rowerowym w stronę Starówki. Następnie jedziemy (albo płyniemy tramwajem wodnym) na Wyspę Sobieszewską i odwiedzamy rezerwat Ptasi Raj. Dalej przeprawiamy się promem do Mikoszewa i mijając nadmorskie wioski – dojeżdżamy do miejscowości Jantar.
Dzień 6: Jantar – Piaski 47 km
Jedziemy dalej wzdłuż wybrzeża, zwiedzając po drodze Bursztynową Komnatę w Stegnie. Następnie wjeżdżamy do parku krajobrazowego Mierzei Wiślanej, gdzie odwiedzimy kilka ciekawych rezerwatów. Na początek rezerwat kormoranów i czapli siwej w okolicach Kątów Rybackich – znajduje się tu największa kolonia lęgowa kormorana w Europie. Z najwyższej wydmy na mierzei o nazwie Wielbłądzi Garb będziemy podziwiać panoramę Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej. Jedziemy dalej do uroczych Piasków – najdalej na wschód wysuniętej nadmorskiej miejscowości. Stąd już tylko kilka kilometrów i granica.
Dzień 7: Piaski – Krynica – 10 km; Prom Krynica – Frombork godz. 9.30 – 11.30; Frombork – Elbląg – 45 km, 320 hm
Wracamy do Krynicy Morskiej, skąd przeprawiamy się promem przez Zalew Wiślany do Fromborka. Tu zwiedzamy wzgórze katedralne z Muzeum Mikołaja Kopernika i podziwiamy panoramę miasta i Zalewu Wiślanego. Przed nami ostatni rowerowy etap, nieco bardziej wymagający, bo wiodący pagórkowatymi terenami Wysoczyzny Elbląskiej. Jednak piękne widoki i niezwykle urozmaicony krajobraz wynagrodzą nam z pewnością trudy podjazdów. Etap jak i całą wyprawę zakończymy w Elblągu.
Dzień 8: Po śniadaniu powrót
Cena wycieczki obejmuje:
Cena wycieczki NIE obejmuje:
Koncepcja naszego wyjazdu:
Rowerzyści, tak jak i kierowcy samochodów podlegają przepisom regulującym prawa i obowiązki uczestników ruchu drogowego. W tym artykule chcemy przedstawić niektóre przepisy dotyczące rowerzystów...
Gdy skompletowaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy, o których była mowa w poprzednim artykule, możemy przystąpić do gruntowanego czyszczenia roweru. Mycie naszego jednośladu zacznijmy od pozbycia się brudu...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wybrzeże Bałtyku Wschód pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.