Andaluzja Północna

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Andaluzja Północna

O wyprawie

Sevilla | Carmona | Palma del Rio | Cordoba | Priego da Cordoba | Alhama de Granada | Granada

Andaluzja to największy hiszpański region pełen gorącego słońca, flamenco, korridy i fiesty. Będąc na miejscu wyraźnie odczuwa się tysiąclecia bujnej historii, gdzie kultura hiszpańska miesza się z arabską. Dzięki zróżnicowanemu terenowi i obfitej roślinności południe Hiszpanii słynie również z pięknego krajobrazu idealnego na rower. Można tu znaleźć dzikie plaże z białym piaskiem, ciągnące się bez końca gaje oliwne, parki narodowe, i piękne szlaki rowerowe.

Andaluzję warto zwiedzić w całości, od największych miast począwszy, na klimatycznych białych wioskach skończywszy. Wystarczy rower i odrobina chęci, żeby poznać wszystkie uroki regionu. Ci, którzy spróbowali andaluzyjskiego życia, zawsze wracają po więcej.

Trasa jest zdecydowanie latwiejsza od naszej klasycznej wycieczki do Andaluzji i mimo iż brakuje tu tak spektakularnych krajobrazów to jednak bogactwo historyczne miast Sevilli, Kordoby , Granady i kilku pomniejszych wynagradza te braki.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B

Około 50-60 km etapy, jednak nie tak zupełnie płaskie. Znajdą tu dla siebie coś zarówno słabiej jezdzące osoby jak i wprawni rowerzyści.

Program

Dzień 1:

Przelot samolotem do Sevilli, zwiedzanie miasta Według wielu prawdziwym sercem Hiszpanii nie jest wcale położony w centrum kraju Madryt, ale Sewilla. To właśnie tam można poczuć najlepiej jej ducha wyrażanego w tradycji andaluzyjskiego flamenco, wieczornych wędrówkach po tętniących życiem barach z przekąskami, zabytkach będących świadectwem narodzin kastylijskiej potęgi.
Ulice Sewilli mienią się w promieniach słońca odbijanych przez wszechobecne wielobarwne płytki azulejos na ścianach budynków, fontannach i ogrodowych ławkach. Chociaż życie całej prowincji koncentruje się wokół tej wspaniałej metropolii, nie brakuje ciekawych miejsc także w jej okolicach. Dlatego nie zabawimy w tym mieście za długo.

Dzień 2: Sevilla - Carmona

Wspaniała sieć miejskich ścieżek rowerowych wyprowadzi nas z Sewilli w piękną dolinę rzeki Guadaira, którą podazymy do sennej miejscowości Alcala. Stąd przez płaskie niekończące się pola falujących zbórz dotrzemy do naszego dzisiejszego celu Carmony, słynącej z pięknej XV-wiecznej wieży kościelnej, wzniesionej na wzór sewilskiej Girlandy. Ale to nie jedyna atrakcja miasta... Z czasów rzymskich pochodzą tutejszy amfiteatr oraz nekropolia. Znajdują się też tutaj dwa alkazary. Ponadto znajdziemy tutaj wiele domów i innych budynków o charakterze barokowym, renesansowym czy mudéjar. W obrębie dawnych murów miejskich znajdziemy labirynt uliczek, wijących się pośród renesansowych pałaców i kościołów. Nie brakuje też knajpek z regionalną kuchnią.

Dzień 3: Carmona – Palma del Rio

Opuszczamy Carmonę I w mgnieniu oka znajdujemy się w spokojnej wiejskiej okolicy wśród sadów pomarańczowych. Miając małe wioski i samotne farmy dotrzemy do miasteczka Palma del Rio z barokowym kościołem i licznymi kawiarniami. Idealne miejsce na popołudniowy odpoczynek. Odwiedzimy też tutejszy XVI-wieczny klasztor.

Dzień 4: Palma del Rio – Cordoba

Kolejny dzień przemirzać będziemy płaskie równiny północnej Andaluzji. Na tutejszych polach uprawia się przede wszystkim bawełnę, słoneczniki powoli znów zacznie się robić bardziej ruchliwie, będzie to oznakom zbliżania się do celu dzisiejszego dnia – historycznej Kordoby. To miasto niezwykłe. Gdy Kordoba była milionowym miastem, Paryż dopiero powstawał, a o Nowym Jorku nikt nawet nie myślał. A na oświetlające ją latarnie Londyn musiał czekać 700 lat . W 756 r. Abd al Rahman I, jedyny potomek dynastii Omajjadów, po szybkim podboju Półwyspu Iberyjskiego na stolicę Kraju Zachodniego (Al Andaluz) wybrał Kordobę, miasto założone dziewięć wieków wcześniej przez Rzymian.
Władca rozpoczął budowę Wielkiego Meczetu, najbardziej imponującej arabskiej budowli na kontynencie europejskim. Rozbudowywany przez siedem wieków po rekonkwiście, czyli odbiciu Iberii z rąk mauretańskich, stał się katedrą katolicką.
I choć przewodniki podają, że najważniejszym zabytkiem Hiszpanii jest Alhambra w Granadzie, to jednak dla wielu numerem 1 jest kordobańska katedra.

Dzień 5: Cordoba – Priego da Cordoba: 40 / 90 km

Poranek spędzimy jeszcze w Cordobie zwiedzając jej przepiękne zabytki. Szczególnie urzeknie nas dzielnica żydowska będąca plontaniną wąskich uliczek. W końcu jednak opuścimy to miasto I znajdziemy się znów w spokojnej wiejskiej okolicy. Dominować tu będą gaje oliwne, trasa rowerowa prowadzi dawną trasą kolejki mijając zabytkowe żelazne mosty i tunele. Na horyzoncie pojawią się mauretańskie zamki położone na wysokich wzgórzach. Aż w końcu dotrzemy do Priego pięknej białej wioski typowej dla Andaluzji.

Dzień 6: Priego da Cordoba

Nasza wioska położona jest w parku narodowym zdominowanym przez piękne formy skalne. Okolica jest tak urocza iż warto zatrzymać się tu na dwie noce. Można wybrać się na roerową wycieczkę po okolicy, lub po prostu zasiąść na cały dzień w jedenj z tutejszych kawiarenek na głównym placu by obserwować życie miejscowej ludności. Zorganizujemy również wycieczkę do jednej z wielu w tych okolicach wytwórni oliwy, by poznać tajniki produkcji tego „zielonego złota”.

Dzień 7: Priego da Cordoba – Alhama de Granada: 70 km

Początek dnia to spokojna jazda wśród łagodnych wzgórz i małych wiosek. Póżniej zaczna się większe podjazdy, ale w pełni wynagrodzą je krajobrazy żywcem wyjęte z serca Toskanii. Niekończące się gaje oliwne, pofalowane pola i gdzieniegdzie wyrastające na wzgórzach zabytkowe miasteczka, lub samotne pałace. Dotrzemy do jednego z najbardziej romantycznych miasteczek Andaluzji – Alhama de Granada, które od wieków przyciąga podróżników swymi termalnymi źródłami, niesamowitym wąwozem i cudowną arabską dzielnicą.

Dzień 8: Alhama de Granada - Granada

Opuszczamy uroczą Alhamę i kierujemy się drogą w dolinie rzeki Gentil. To trakt znany od wieków, nie raz przemierzali nim Królowa Izabela czy Krzysztof Kolumb, wiec i my nim podążymy. Na horyzoncie pojawi się majestatyczna panorama ośnieżonych szczytów gór Sierra Newada. Zbliżać się one będą nieuchronnie , na szczęście jednak nie przyjdzie tym razem nam się przez nie przeprawiać. Dotrzemy jedynie do położonej u ich stóp Granady.
Granada popularnie nazywana jest perłą Andaluzji, o czym świadczy popularne powiedzenie "No hay en la vida nada como pena de ser ciego en Granada" oznaczające "Nie ma w życiu nic bardziej godnego współczucia, niż być ślepym w Granadzie". Trudno znaleźć drugie takie miejsce, gdzie w gorącym słońcu i pięknym otoczeniu przeplata się andaluzyjska pogoda ducha, arabska przeszłość, hiszpański temperament i ogniste rytmy flamenco. Idealne miejsce na ostatnie wieczory w Andaluzji!

Dzień 9: Granada

Na koniec rowerowe zwiedzanie miasta.
Ktoś, kto chciałby zwiedzić tylko jedno miejsce w Hiszpanii, powinien wybrać właśnie Grenadę. Na takie słowa natkniemy się w literaturze i przewodnikach turystycznych po Hiszpanii i Andaluzji. Tutaj znajduje się świetnie zachowana, majestatyczna Alhambra, najbardziej ekscytujący i zmysłowy ze wszystkich zabytków historycznych Europy. Budowla to właściwie pałac - forteca, wzniesiony przez władców, ostatniego królestwa Maurów na terenie Hiszpanii. Poza tym warto odwiedzić wspaniałą katedrę, jak i dzielnicę arabską.
Wieczorem natomiast zapewne miasto to pochłonie nas na dobre!

Dzień 10:

Przejazd busem do Malagi i powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach, kwaterach turystycznych lub domkach kempingowych (pokoje 3-4 osobowe)
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Transport rowerów
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Gwarancja pokoju 2-os na całej wycieczce +500 zł/os
  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

PRZELOT

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

ORGANIZACJA WYJAZDU

Uczestnicy dostają się na wycieczkę samolotem wraz z bagażem podręcznym.
Rower oraz bagaż główny należy dostarczyć do Krakowa, Katowic lub Warszawy na dzień przed wylotem, osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 1 dzień po powrocie.
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądową.

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Andaluzja Północna pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.