O wyprawie
Kutaisi | Jvari | Iskari | Mestia | Ushugli | Lentekhi | Batumi
Gruzja. Kojarzy nam się z winem, gościnnością i pięknymi górami. Wizytówką kraju jest Kazbek – majestat sam w sobie, do którego na szczycie według legendy był przykuty Prometeusz. „Nie aż tak wielu dociera jednak do regionu Swanetia – drugiego najważniejszego regionu górskiego – prawdziwej perły Kaukazu". Każdy Gruzin powie, że jeśli nie byłeś w Swanetii, to tak naprawdę nie widziałeś Gruzji.
Swanetia. Najpiękniejszy, najbardziej malowniczy, dziki i tajemniczy region Gruzji. Ta położona w górach Kaukazu kraina jest specyficzna pod wieloma względami. Położona pośród najwyższych szczytów Kaukazu. Region znany z fantastycznych krajobrazów, nieskażonej przyrody, unikalnego folkloru, skarbów kultury i walecznych górali żyjących w kamiennych basztach.
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C
Kilka dłuższych etapów, ok 80-90 km, pozostałe ok 40-50 km. Nawierzchnia: w połowie drogi szutrowe, reszta asfalty, zalecany rower górski. Kilka długich ale niezbyt stromych podjazdów.
Zalecany rower górski.
Program
Dzień 1:
Przelot samolotem do Kutaisi, zakwaterowanie w hotelu i spacer po mieście.
Dzień 2-3: Kutaisi – Jvari: 55 km + 50 km
Rozpoczynamy naszą rowerową przygodę, na początek długi ale za to supełnie płaski etap. Po drodze czeka nas kilka atrakcji jak piękny VII-wieczny klasztor Martwilii, wodospad Gaczedili, kanion rzeki Intry, ale atrakcją samą w sobie będzie każda mijana wioska, każde miasteczko, nieco zatrzymane w czasie z niezwykle sympatycznymi gruzinami. W oddali majaczyć będą góry Kaukazu, ku którym powoli będziemy się zbliżać.
Nocleg spędzimy w okolicach słynących z bardzo dobrych win, będzie więc okazja do ich spróbowania.
Dzień 4: Jvari – Iskari: 85 km
Powoli zaczynamy wspinaczkę ku górnej Swanetii. Dzisiejszy etap w całości biegnie piękną głęboką doliną rzeki Patara Enguri. Na nocleg zatrymamy się w otoczonej górami miejscowości Iskari, położonej u stóp najwyższego szczytu tej części Kaukazu – Uszby (4710 m n.p.m.)
Dzień 5: Iskari – Mestia: 50 km
Na początek udamy się trasą w dolinie Mazeri by z bliska przyjrzeć się Uszbie. Góra ze względu na swoją sylwetkę bywa nazywany Matterhornem Kaukazu i należy do jednych z najpiękniejszych gór świata, Odwiedzimy też kilka wiosek oddalonych od głównego szlaku.
Na nocleg dotrzemy do stolicy regionu Mestii.
Jedną z głównych atrakcji całej Swanetii i jej stolicy Mestii są słynne wieże obronne. Wielu turystów przyjeżdża tutaj między innymi po to, aby je ujrzeć. Pochodzą głównie z różnych okresów średniowiecza, a pełniły rzecz jasna funkcje defensywne. Mają przeważnie wysokość od 20 do 25 metrów i są symbolem tej części Gruzji.
Dzień 6: Mestia
Czas na nieco odpoczynku. Cały dzień spędzimy w Mestii, by eksplorować okoliczne szlaki i zajrzeć do pobliskich wiosek.
Dzień 7: Mestia – Ushugli: 30 km
Krótki etap pozwoli na dokładne zwiedzenie okolic najpiękniejszych miast Swanetii Uszugli to najwyżej położona europejska osada (2200 m n.p.m.). Legenda wśród podróżników i alpinistów. Być tu po prostu trzeba.
Dzień 8: Ushugli
Pobyt w Uszugli, zwiedzanie okolicy, odpoczynek, dla chętnych wyzwanie rowerowa wspinaczka na Przełęcz Laptari , gdzie prowadzi najwyższa szutrowa droga Swanetii z pięknymi widokami na cały łańcuch Kaukazu.
Dzień 9: Ushugli – Lentekhi: 60 km
Dziś zdobędziemy najwyższy punkt trasy, ok 2500 m n.p.m., a potem już zjazd ok. 40 km w dół do Lentheki.
Dzień 10: Lentekhi – Kutaisi: 90 km
Ostatni już etap, długi ale ciągle w dół, pięknie w dół rzeki Tskhenistskali opuszczamy górskie rejony Swanetii i przez nizinne obszary dotrzemy z powrotem do Kutaisi. Po drodze zajrzymy do najpiękniejszych w Swanetii jaskiń w Kumistawi oraz do uzdrowiska Tskaltubo. I tak zakończymy rowerową część naszej wycieczki.
Dzień 11-12: Batumi
Na koniec czeka nas dwudniowy odpoczynek nad Morzem Czarnym w słynnym kurorcie Batumi.
Dzień 13:
Powrót samolotem do kraju.
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.