Przygotuj rower do wiosny - część 2
Gdy skompletowaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy, o których była mowa w poprzednim artykule, możemy przystąpić do gruntowanego czyszczenia roweru. Mycie naszego jednośladu zacznijmy od pozbycia się brudu...
Macedonia | Kosowo | Albania | Czarnogóra
Kosowo kojarzy się zazwyczaj z wojną, jaka toczyła się na Bałkanach w latach 90tych XX wieku. To jednak, już przeszłość. Obecnie sytuacja w Kosowie ustabilizowała się i znów przybywają tutaj turyści. Nie ma ich wielu, są jakby onieśmieleni, nieco przestraszeni, ale bardzo ciekawi tego niewielkiego kraju leżącego w sercu Bałkanów. A ma on do zaoferowania zaskakująco wiele: piękne krajobrazy, barwną kulturę i niezwykle przyjaznych ludzi, którzy tu mieszkają.
Odnaleźć tutaj można starożytne klasztory, pełne prawdziwych skarbów sztuki sakralnej, cerkwie czy też krajobrazy niespotykane nigdzie indziej. Kosowo to kraj o historii znacznie starszej niż historia Polski. Można tu trafić na ślady starożytnych Greków i Rzymian, można odkryć pozostałości bizantyjskiej kultury i podziwiać osiągnięcia sztuki i architektury świata słowiańskiego doby średniowiecza. Pora odkryć kraj, który jest nie tylko najmłodszym państwem w Europie, ale też jednym z najbardziej tajemniczych...
Przy okazji zajrzymy też do Macedonii, Albani i Czarnogóry, te kraje nie raz już odwiedzaliśmy i zawsze przyjmowani byliśmy niezwykle gościnnie, nie sposób więc ich pominąć będąc w tej okolicy.
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C
Etapy górzyste przeplatają się tu z zupełnie płaskiemi, na całej trasie są dwa dłuższe kilkunastokilometrowe podjazdy, sporo tez mniejszych górek. Długość etapów z reguły nie przekracza 50-60 km.
Dzień 1:
Wyjazd w godzinach porannych, przejazd w kierunku Macedonii.
Dzień 2: Skopije
Rankiem docieramy do stolicy Macedonii, Skopije. Dzięki różnorodności stylów architektonicznych w Skopje można zobaczyć historię Bałkanów „w pigułce". Warto zejść na chwilę z wytyczonych szlaków i ulec czarowi niezwykłej atmosfery bałkańskiej metropolii.
Główną atrakcją miasta jest Carsija, czyli muzeumańska dzielnica. Są tu biegnące w nieładzie wąskie uliczki, niska zabudowa z dziesiątkami lokali gastronomicznych oferujących tutejsze specjały oraz punktów usługowych. Dość gęsto rozstawione są tu zabytki z czasów tureckich, a na obrzeżach rozciąga się wielki bazar.
Dzień 3: Skopije – Vratnitsa: 45 km
Rozpoczynamy naszą rowerową wyprawę przez Bałkany. Pierwszą atrakcją będzie połozony na obrzeżach stolicy Macedonii Kanion Matka.
Wizytówką Kanionu Matka są ukryte jaskinie, malowniczo położone monastyry i możliwość rejsu łódką lub kajakiem rzeką Treska. Kanion Matka to miejsce dla osób szukających urokliwych scenerii, zieleni i spokoju.
Stąd ruszymy w kierunku granicy kosowskiej, ale dziś jeszcze nocleg w położonej u stóp gór Szar Planina macedońskiej wiosce Vratnitsa.
Dzień 4: Vratnitsa – Prizren: 80 km
Czas pożegnać się z Macedonią, jeszcze tylko mały podjazd do granicy i jesteśmy u głównego celu naszych wakacji – w Kosowie.
To będzie tez królewski, najtrudniejszy etap wycieczki, 80 km, przez piękny ale jakże wymagający górski park narodowy Szar Planina. Przecina go najpiękniejsza droga w Kosowie, prowadząca przez górskie łąki, gęste lasy i głębokie wąwozy.
Popołudnie spędzimy w najpiękniejszym mieście Kosowa Prizrinie. Prizren bez wątpienia jest turystyczną perełką Kosowa, w którym, jako jedynym, widać jakichkolwiek turystów. Powala atmosferą i mnogością zabytków. Niska, zaniedbana zabudowa, kręte, ciasne uliczki, urokliwe meczety no i to, co wzbudza nasze niekończące się uznanie – widok gęstych instalacji elektrycznych, podwieszonych na słupach ulicznych – albańscy elektrycy są mistrzami w tej sztuce.
Wieczorem podziwiać będziemy zachód słońca z murów tutejszej twierdzy i zatopimy się w kafejki na tutejszej starówce.
Dzień 5: Prizren – Djakovica: 40 km
Dziś łatwy etap pozwoli zregenerować siły, cały dzień podążać będziemy wzdłuż największej rzeki Kosowa – Beli Drim. Naszym celem będzie kolejne bardzo ładne miasteczko – Djakowica. Najstarszy bazar w całym Kosowie, Meczet z XVI wieku, łaźnie, widoczne znaki albańskiej kultury niemal na każdym kroku, stare, kamienne uliczki, a kawałek dalej modernistyczne bloki to i wszystko i nie tylko czeka na nas w tym sympatycznym miasteczku. Stary bazar Çarshia e Madhe jest słodziutki i relaksujący. Te kolorowe lampiony, mini klatki wykonane z drewna, latarenki i inne cuda wiszą na długość niemal całej ulicy i przysłaniają niebo.
Przyjemnie będzie spędzić tu wieczór.
Dzień 6: Djakovica – Valbone: 65 km
Opuszczamy Kosowo, kolejnym krajem w którym spędzimy kilka najbliższych dni będzie Albania. Albania bardzo się zmienia i otwiera, ale wciąż pozostaje najbardziej egzotycznym państwem naszego kontynentu.
Na każdej drodze doskonale widać dwa oblicza Albanii. Osiołek z gigantyczną stertą drewna na grzbiecie i nowy mercedes mają tu równe prawa. Nikt nie trąbi na rowerzystę jadącego pod prąd lub na wóz zaprzężony w chudego konika, który wlecze się skrajem szerokiej asfaltowej drogi. Dewizą Albańczyków wydaje się być powiedzenie: żyj i pozwól żyć innym!
Na początek zajrzymy do przepięknej doliny Valbona, to tutaj znajdują się jedne z najpiękniejszych górskich krajobrazów Albanii. Położona u stóp Gór Przeklętych, wspaniałego skalistego masywu na trójstyku Albanii, Czarnogóry i Kosowa, jest idealnym miejscem by poznać wiejskie spokojne życie albańczyków.
Dzień 7: Valbone – Komani: 40 km
Rankiem przyjemny etap w dół doliny Valbona ku pięknemu zaporowemu jezioru Komani, to jeden z albańskich turystycznych hitów. Po południu wsiadamy na prom który przewiezie nas na drugi brzeg jeziora. Przepiękny 3-godzinny rejs pozwoli nam dobrze przyjrzeć się wspaniałym krajobrazom, nieco przypominającym norweskie fiordy. Dla chętnych w połowie rejsu można wysiąść na największej z wysp jeziora i dokończyć rejs kajakiem (dodatkowo płatne).
Dzień 8: Komani – Szkodra: 60 km
Trzeci dzień w Albanii zaprowadzi nas piękną kręta drogą wśród jezior do jednego z największych miast kraju Szkodry.
Szkodra jest miastem o malowniczym położeniu i bardzo bogatej historii przeplatającej wątki historii Albanii, Czarnogóry, Turcji i Wenecji. Jest to tez albańska stolica rowerów, jest ich w mieście naprawdę tysiące. Znajduje się tu wspaniały średniowieczny zamek, odrestaurowana starówka, piękne deptaki imponujące meczety, i jakby tu nowocześniej niż w innych częściach Albanii.
Dzień 9: Szkodra – Bar: 50 km
Tylko 20 km porannej przejażdżki dzieli nas od ostatniego kraju na naszej trasie – Czarnogóry. Od granicy natomiast jedynie 30 km przez małe wioski, wąską krętą drogą dzieli nas od wybrzeża Adriatyku. Po drodze senne wioski i specyficzna atrakcja – uznawane za jedno z najstarczych drzew świata, licząca ponad 2 tysiące lat oliwka rosnąca na przedmieściach czarnogórskiego kurortu Bar.
Tutaj też spędzimy pierwszy nocleg w Czarnogórze spacerując po pięknym deptaku i obserwując promy odpływające stąd do włoskich miast Bari i Ancony.
Dzień 10: Bar – Budva: 45 km
Ostatni etap w całości wiedzie wzdłuż Adriatyku, nie zabraknie więc pięknych widoków. Odwiedzimy takie czarnogórskie kurorty jak Petrovac, a przed wszystkim perłę Czarnogóry Sveti Stefan. Sveti Stefan jest jedną z wizytówek Czarnogóry i pojawia się praktycznie na okładce każdego przewodnika i każdej relacji z tego kraju. Niewielka osada położona na wyspie połączonej ze stałym lądem groblą została zamieniona w luksusowy hotel, ale sam jej widok z zewnątrz zachwyca każdego podróżnika.
Etap zakończymy w turystycznej stolicy czrnogóry – Budvie. Na szczęście poza sezonem nie będzie tu takich tłumów i spacer po jej pięknych deptakach i starówce będzie pełną przyjemnością.
Dzień 11:
Ostatni dzień to odpoczynek na plażach Budvy lub wycieczka statniem na pobliską wyspę Sveti Nikola. Po południu ruszamy w droge powrotną do kraju.
Dzień 12:
Powrót autobusem do kraju.
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.
Cena zawiera:
Cena nie zawiera:
Opłaty dodatkowe dla chętnych:
Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.
Gdy skompletowaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy, o których była mowa w poprzednim artykule, możemy przystąpić do gruntowanego czyszczenia roweru. Mycie naszego jednośladu zacznijmy od pozbycia się brudu...
Lekki, wygodny, a przede wszystkim poręczny- tak w kilku prostych słowach można określić Baggizmo. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się produkt umożliwiający wygodne przechowywanie rzeczy, które zawsze chcemy mieć pod...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bałkany Wschodnie pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Macedonia, Pozostałe, Czarnogóra, Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.