Cypr Turecki

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
łatwa
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Cypr Turecki

O wyprawie

Larnaka | Agia Napa | Famagusta | Bogaz | Dipkaraz | Girne | Nnikozja

Cypr Turecki to wciąż niezwykły, inny świat. Prawie 30 lat izolacji dyplomatycznej i handlowej sprawiło, że jest tu stosunkowo niewiele betonowych hoteli, krzykliwych reklam, tudzież trudno oprzeć się wrażeniu, że czas się zatrzymał.

Przetrwało tu sporo starozytnych zabytków, średniowiecznych zamków, klasztorów i kościołów. Również przyroda zachwala tu swój niepowtarzalny urok. Zapraszamy na rowerową wędrówką po północnym Cyprze.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: A

Dość łatwa trasa z etapami ok. 40-50 km głównie w terenie płaskim, sporo odcinków szutrowych.

Program

Dzień 1: Larnaka

Przelot samolotem na Cypr, do Larnaki , gdzie zaczniemy nasza rowerową przygodę.
Larnaka to jeszcze „zwykła” część Cypru, w której spędzimy pierwsze dwa dni wycieczki przygotowując się na podbój tureckiej części wyspy.
Miasto zachwyca nowoczesnym bulwarem nadmorskim, średniowieczną twierdzą i długa piaszczystą plażą.

Dzień 2: Larnaka – Agia Napa

Zaczynamy naszą rowerową przygodę. Wzdłuż południowego wybrzeża mijając małe kurorty i urocze barwne przystanie rybackie dotrzemy do Agia Napa nieco hałaśliwego największego kurortu tej części wyspy.

Dzień 3: Agia Napa – Famagusta

Rankiem objedziemy przylądek Gkreko. Malowniczy półwysep z którego klifów roztaczają się piękne widoki na poszarpane skaliste wybrzeże poprzecinany jest siecią ścieżek idealnych na rower.
Po południu przekraczamy granicę turecką i znajdziemy się w zupełnie innym świecie.
Na początek odwiedzimy Famagustę.
Famagusta to najpiękniejsze miasto nie tylko północnej części wyspy, ale całego Cypru. W średniowieczu jeden z najaktywniejszych portów w basenie Morza Śródziemnego, 50 lat temu popularny kurort, a dziś - miasto, które - jako jedno z tych, które najmocniej odczuło podział wyspy na dwie części: grecką i turecką, stało się... skansenem. Choć ma najciekawsze zabytki na wyspie - odwiedza je garstka turystów, choć ma piaszczyste plaże - nikt na nich nie odpoczywa. Famagusta to miasto duchów z niezwykłą historią. Nie można go przegapić podczas wizyty na Wyspie Afrodyty.

Dzień 4: Famagusta – Bogaz

Kontynuujemy rowerową podróż po tureckiej części Cypru. Nasza trasa wiedzie wokół półwyspu Karpaz. Dziki, dziewiczy i pełen osłów. Te ostatnie występują tam w naturalnych siedliskach, co jest, sami przyznacie, dosyć osobliwe jak na warunki, do jakich przyzwyczaiła nas współczesna Europa. Półwysep Karpaz uznawany jest za najpiękniejszy rejon całej wyspy.
Pierwszy etap zaprowadzi nas najpierw do słynnych królewskich grobowców i Monastyru w Saint Barnabas. Następnie odkryjemy rzymskie ruiny miasta Salamis, malowniczo położone na nadmorskich wydmach, oraz pokryty bizantyjskimi freskami kościół w Iskele.
Ten niezwykle ciekawy dzień zakończymy w nadmorskiej wiosce Bogaz słynącej ze wspaniałych restauracji z owocami morza.

Dzień 5: Bogaz – Dipkaraz

Dziś dotrzemy w serce półwyspu Karpaz. W krajobrazie dominują tutaj drzewa oliwne, figowe i pomarańczowe. Tradycyjne kamienne wioski ukwiecone są pięknymi bugenwiliami, hibiskusami i jaśminami. Zacienione tureckie kawiarenki zapraszają na odpoczynek, a cały półwysep znany jest z najwspanialszych cypryjskich potraw.

Dzień 6: Dipkaraz

Dziś dotrzemy na kraniec półwyspu na przylądek Cap Andreas i położonego tam samotnego monastyru. Odwiedzimy tez najpiękniejszą cypryjską plażę, 2-kilometrowej długości „Złota Plażę" na której jaja składają ogromne morskie żółwie.
Czekają nas piękne idylliczne krajobrazy , stada dzikich osiołków i piękne piaszczyste zatoczki . To chyba będzie najpiękniejszy dzień całej wycieczki.

Dzień 7: Dipkaraz - Girne

Kolejny etap prowadzi w całości wybrzeżem Morza Śródziemnego. Mijać będziemy samotne wioski rybackie nad którymi górują meczety, spokojne plaze w zatoczkach i skaliste wybrzeża z pięknymi widokami.

Dzień 8: Girne – Nnikozja

Opuszczamy turecką część wyspy i docieramy do Nikozji miasta rozdzielonego pomiędzy dwa kraje.
Nikozja jest największym miastem i stolicą Cypru. Jest dość specyficznym miejscem na mapie świata. A wszystko za sprawą tego, że Nikozja podzielona jest między Cypr Południowy (grecki) a Cypr Północny (turecki).

Dzień 9: Larnaka

Ostatni etap zaprowadzi nas z powrotem do Larnaki.

Dzień 10:

Powrót samolotem do kraju.

Warunki

PRZELOT

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach. Apartamenty złożone z dwóch sypialni, łazienki i salonu z rozkładaną sofą
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym (dwa bagaże podręcze 40x20x25 cm oraz 55x40x20 cm 10kg)
  • Transfery z/na lotnisko
  • Przelot wraz z rowerami lub wynajem rowerów na miejscu (dobrej klasy rowery górskie)
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 100 do 140 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Cypr Turecki pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.