Program
Dzień 1:
Zbiórka w godzinach wieczornych.
Przejazd busem z Krakowa, Katowic i Warszawy na Litwę.
Dzień 2: Drawerna
Rankiem docieramy do miejscowości Drawerna nad Zalewem Kurońskim.
Krótka wycieczka wzdłyż brzegów Zalewu Kurońakiego i delty Niemna.
To będzie swojaka podróż w czasie na jednośladzie! Odkryjemy ślady historii Prus Wschodnich w regionie Małej Litwy, to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Litwy. Życie ludzi jest tu ściśle związane z wodą, ale i z życiem ptaków, których, jak się uważa, jest tutaj więcej niż mieszkańców.
Dzień 3: Drawerna – Palanga
Rankiem promem przedostaniemy się na Mmierzeję Kurońską, tuz pod granicę Obwodu Kaliningradzkiego i rozpoczniemy naszą wyprawę wzdłuż litewsko-łotewskiego wybrzeża Bałtyku.
Mierzeja Kurońska io bez dwóch zdań jedno z najbardziej niezwykłuch miejsc nad Bałtykiem. Niewielki obszar na którym obok dzikiej przyrody znajdziemy zabytki architektury, budownictwa ludowego, nowoczesne muzea i pamiątki po słynnych artystach czy pisarzach. Wycieczka w te rejony będzie niezapomnianym przeżyciem. W tutejszym kurorcie Neringa, przybywali światowej sławy artyści, jak choćby niemieccy ekspresjoniści (Karl Schmidt- Rottluff, Max Pechstein) czy pisarze (Ernst Wiechert czy noblista Tomasz Mann).
Całe przedpołudnie podążać będziemy pięknymi ścieżkami dzikiej Mierzei Kurońskiej aż w końcu dotrzemy do największego portu Litwy Kłajpedy.
Pruskie mury, skandynawski krajobraz, litewska gościnność. Plus dynamizm nowej Europy, tak pokrótce można scharakteryzować to miasto. Odpoczniemy nieco na tutejszej starówce i ruszymy dalej do Palangi najpiękniejszego litewskiego kurortu.
Dzień 4: Palanga – Lipawa
Dziś opuszczamy Litwę i wjeżdżamy do kolejnego kraju, czyli na Łotwę. Dzisiaj w krajobrazie dominować będą piękne nadmorskie lasy, etap głównie prowadzi nieutwardzonymi ścieżkami wśród pięknej przyrody. Na całej trasie miniemy jedynie dwie małe wioski, a poza tym będziemy sami wśród lasów wsłuchując się w szum bałtyckich fal. Nasza rowerowa podróż zakończy się w Lipawie. Lipawa była niegdyś małą osadą rybacką, następnie zbudowano tu port, dzięki czemu miasto zyskało na znaczeniu. Obecnie Lipawa jest trzecim co do wielkości miastem na Łotwie i popularnym letnim kurortem. Warto odwiedzić tutejszą Starówkę z licznymi kościołami, Placem Różanym, warto także przespacerować się tutejszą promenadą, której główną atrakcję stanowi tzw. „Bursztynowy Zegar”.
Dzień 5: Lipawa – Pavilosta
Kontynuujemy jazdę wzdłuż łotewskiego wybrzeża zahaczając o kilka nadmorskich miejscowości, ale jakże innych niż u nas. Trudno tu znaleźć duże hotele, deptaki i stoiska z chińskimi pamiątkami. Przeważają raczej małe rybackie wioski z drewnianą architekturą i gdzieniegdzie tylko małe pensjonaciki, a plaże równie piękne jak u nas.
Dzień 6: Pavilosta – Windawa
Spory odcinek łotewskiego wybrzeża zajmują wysokie klify, właśnie wzdłuż nich biegnie dzisiejszy etap do Windawy. Do najważniejszych zabytków należy tu zamek Zakonu Kawalerów Mieczowych z XIII wieku ciekawy jest też Skansen Nadmorski założony w II połowie XX wieku, który przybliża architekturę oraz kulturę dawnych, rybackich wiosek.
Odwiedzając Windawę warto także przespacerować się po uliczkach malowniczego, charakteryzującego się niską drewnianą zabudową starego miasta oraz zwiedzić muzeum kotwic.
Dzień 7: Windawa – Kolka
Przez gęste lasy północnej Łotwy dotrzemy do półwyspu Kolka. To najdalej na północ wysunięty punkt naszej trasy. Cały półwysep objęty jest Parkiem Narodowym Silteres. To miejsce dla osób ceniących ciszę i spokój.
Dzień 8: Kolka – Mersrgas
Podążamy dalej w kierunku Rygi , na tym odcinku piaszczyste plaże ustępują plażom kamienistym i skalistym, a także specyficznym nadmorskim zaroślom jakich u nas się nie spotyka. Zajrzymy też do kilku nadmorskich drewnianych wiosek, gdzie czas jakby się zatrzymał.
Dzień 9: Mersgras – Ryga
Dziś na trasie odwiedzimy dwa parki narodowe
Park Narodowy Jeziora Enzera ze stadami dzikich koni i krów , oraz Park Narodowy Kemeri. To. urokliwy łotewski park narodowy, pełen lasów i malowniczych bagien. Drewniana kładka przez kilka kilometrów prowadzi przez wrzosowiska i mokradła.
Zajrzymy też do Jurmali – leniej stolicy Łotwy. Długa, piaszczysta plaża, ogromny park stuletnich sosen i charakterystyczna drewniana architektura, tym zachwyca Jurmala.
Aż w końcu dotrzemy do celu tej wyprawy czyli stolicy Łotwy – Rygi.
Dzień 10: Ryga
Na koniec zwiedzimy stolicę Łotwy.
Samo Stare Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. W czasie ponad 800-letniej, burzliwej historii swój ślad zostawili tutaj zarówno niemieccy rycerze, jak i szwedzcy królowie czy rosyjscy komisarze. Dziś to tętniące życiem, ale też bardzo zielone, miasto na skrzyżowaniu Europy Wschodniej i Północnej.
Dzień 11:
Powrót w godzinach porannych do kraju.
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.