EcoHelmet – rowerowy hit
Isis Shiffer udowodniła, że chcieć to móc. To właśnie ona stworzyła innowacyjny projekt kasku rowerowego, który z jednej strony zachwyca, a z drugiej, budzi wiele wątpliwości. Dlaczego? Zacznijmy od początku...
Rumunia | Serbia | Bułgaria
Kolejna nasza wyprawa do niezwykle gościnnych i lubianych przez rowerzystów Bałkanów. Zajrzymy przede wszystkim do Serbii. Kraju coraz bardziej odizolowanego od reszty Europy z niezwykłą kulturą i tradycjami. Na początek jednak Bułgaria, wielu kojarząca się tylko z kurortami Morza Czarnego, a niesłusznie, gdyż jej serce pełne niezwykłych atrakcji znajduje się w głębi tego kraju. No i Rumunia, z jej wspaniałą kulturą i kuchnią.
Najpiękniejszy fragment biegu Dunaju to jego przełom, zwany Żelazną Bramą (Portile de Fier), oddzielający Karpaty Południowe od Gór Wschodnioserbskich. Na odcinku długości 130 km rzeka płynie doliną zwężającą się nawet do 150 m (za przełomem, na wschodzie, rozszerza się do 1,5 km).
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: A/B
Dość łatwa trasa z niewielkimi wzniesieniami, głównie prowadząca drogami asfaltowymi. Etapy o długości ok. 50-60 km.
Dzień 1:
Odjazd busem z Warszawy, Krakowa i Katowic w godzinach wieczornych. Nocny przejazd przez Słowację i Węgry do Bułgarii.
Dzień 2: Bełogradczik
Rankiem docieramy do Bułgarii.
Na początek krótka wycieczka wokół Bełogradczika
Nazwa miasta znaczy dosłownie „białe miasteczko” i nawiązuje do najbardziej spektakularnych formacji skalnych w Bułgarii. Wapienie zrobiły ogromne wrażenie na francuskim podróżniku Adolfie Banqui – określił je jako „krajobraz o którym nikomu się nie śniło”. Skały w odcieniach szkarłatu, popiołu i szarości, o wysokości dochodzącej do 200 m, przypominają „zwierzęta, statki, domy, egipskie obeliski oraz ogromne stalagmity.
Jazda rowerem pomiędzy nimi jest niezwykle emocjonująca.
Dzień 3: Bełogradczik – Zajecar
Pierwszą atrakcją jaką napotkamy dzisiaj będzie jaskinia Magura, którą ok. 2700 r. p.n.e. zamieszkiwali myśliwi. Największą atrakcją jest tu ozdobiona skalnymi malowidłami liczącymi 4,5 tys. lat, przedstawiającymi żyrafę, sceny polowań i obrzędy związane z płodnością. Postaci kobiece są na ogół większe niż męskie, co sugeruje, że kobiety żyjące w jaskiniach cieszyły się wyższym statutem. W innych komorach zachwycają piękne stalaktyty i stalagmity.
Po jej zwiedzeniu czeka nas jeszcze kilkanaście kilometrów wśród pięknych bułgarskich wiosek otoczonych wspaniałym krajobrazem okolicznych skał i przekraczamy granicę serbską.
Dzień 4: Zajecar – Negotin
Dzisiejszy etap przebiega przez pasmo Gór Homolskich, ale bez obaw, nie są to wysokie góry. Region ten jest najmniej znaną częścią Serbii, nieco na uboczu zachował swe tradycyjne zwyczaje i rzemiosło. Nieśpieszne odwiedziny na rowerze kilku pasterskich wiosek na pewno się opłaci i zaowocuje wieloma wrażeniami. Jako że turyści z zagranicy rzadko się tu pokazują, okoliczni mieszkańcy witają ich niezwykle ciepło i przyjaźnie. Szczerze mówiąc odnosi się to do całej Serbii.
Na nocleg dotrzemy do prowincjonalnego miasteczka Negotin, w którym zachowało się kilka konaków, czyli tradycyjnych tureckich dworów, które można zwiedzić. Region słynnie też ze wspaniałego czerwonego wina.
Dzień 5: Negotin – Drobeta
Opuszczamy na chwilę Serbie i na przenosimy się do Rumunii. W końcu też dotrzemy nad Dunaj. W tym miejscu jest on szeroki nieomal na 1,5 km , zupełnie odmienny od tego jaki ujrzymy w kolejnych dniach. Trasa wiedzie przez dwie dunajskie wyspy i kilka małych rybackich wiosek. A etap zakończymy w Drobecie, gdzie zanjdują się ruiny jednego z największych naddunajskich rzymskich obozów, to tutaj dawniej znajdowała się główna most na Dunaju w czasach rzymian.
Dzień 6: Drobeta – Dolnij Milanowac
Powracamy do Serbii.
Dotrzemy dziś do słynnych Żelaznych Wrót. Naszą uwagę od razu przyciągną wapienne klify wyrastające po obu stronach rzeki. Ten wspaniały krajobraz zaburzy nam dopiero ogromna tama na Dunaju. Mimo iż jej budowa wzbudziła wiele kontrowersji trudno nie docenić kunsztu jej budowniczych. Szeroka na ponad 1200 metrów i wysoka na ponad 30 m, robi spore wrażenie. Przejeżdżając przez nią przekroczymy granicę Serbii. Od razu wkraczamy w granice Parku Narodowego Djerap, słynący z wspaniałych wąwozów, lasów cisowych, oraz żyjących w nim niedźwiedzi i kozic.
Rzeka wkracza tu w swój najwęższy odcinek. Skalne urwiska dochodzą do 200 metrów wysokości, w miejscu gdzie rzeka o szerokości koryta ok. 150 m przeciska się między wapiennymi skałami. Wzdłuż drogi kusić nas będą wspaniałe restauracyjki serwujące dania rybne.
Dzień 7: Dolnij Milanovac – Veliko Gradiste
To kolejny nasz dzień nad Dunajem. Droga pnie się wysoko w górę ponad przełom rzeki. Widoki są wspaniałe: czarne, urwiste skały i wody Dunaju daleko w dole oraz sylwetki drapieżnych ptaków szybujących w górze. Po rumuńskiej stronie rzeki dostrzec można głowę tajemniczego wojownika, która została wyryta w skale przy wprawnym użyciu materiałów wybuchowych. Genijalność przedsięwzięcia nie rekompensuje jednak zupełnego braku gustu: przyroda tak dzika jak tutaj nie potrzebuje takich upiększeń.
Zwiedzimy dziś m.in. osadę w Lepeńskim Virze, w której odkryto niezwykłe naturalnej wielkości rzeźbione głowy ludzkie z ustami ryby pochodzące z 5 wieku p.n.e.
Chętni odwiedzą również jaskinię Rajkovą, której atrakcją jest przepływająca przez nią rzeka o tej samej nazwie.
Dzień 8: Veliko Gradiste – Smederovo
Dzisiejszy dzień upłynnie pod znakiem średniowiecznych twierdz oraz wspaniałej przyrody.
Rankiem odwiedzimy naddunajską twierdzę Golubac. To leżąca nad samym brzegiem Dunaju gigantyczna twierdza, miejsce śmierci rycerza Zawiszy Czarnego. Nie tylko forteca, ale także Park Narodowy Derdap i tutejsze przystanie żeglarskie przyciągają tu każdego roku rzesze turystów.
Kawałek dalej również nad brzegiem Dunaju leży turecka twierdza Ram, położona na wysokim naddunajskim klifie. Tuż pod nią odbywa się przeprawa promowa na drugi brzeg Dunaju, z której skorzystamy by odwiedzić rezerwat przyrody Deliblatska peščara, niegdyś pustynny piaszczysty pagórkowaty obszar z wolna porastany jest przez niewysoką roślinność przypominajac niezwykłą niczym afrykańską sawannę. Niezwykły widok w tej części świata.
Dunaj przekroczymy dziś jeszcze raz tym razem mostem w Smederowie, a naszą wycieczkę zakończymy przy największej średniowiecznej twierdzy w tej cześci Europy – położonej malowniczo nad brzegami Dunaju twierdzy Smederovo. Naszą wycieczkę zakończymy w stolicy Serbii - Belgradzie.
Dzień 9:
Rankiem ruszamy w drogę powrotną i w godzinach późno-wieczornych powracamy do kraju.
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.
Cena zawiera:
Opłaty dodatkowe dla chętnych:
Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.
Isis Shiffer udowodniła, że chcieć to móc. To właśnie ona stworzyła innowacyjny projekt kasku rowerowego, który z jednej strony zachwyca, a z drugiej, budzi wiele wątpliwości. Dlaczego? Zacznijmy od początku...
W panującej dobie Internetu ciężko oderwać się od ekranu komputera. Naszą największą rozrywką stało się surfowanie po sieci i wyszukiwanie (często bezsensownych) treści. Czas to zmienić! Najlepiej spędzony czas, to czas...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Karpacki Przełom Dunaju pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe, Bułgaria, Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.