Pamir na rowerze: Przejazd dachem świata

Kategoria
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty
TerminCena
17 dni12 990

Szczegóły wyjazdu Pamir na rowerze: Przejazd dachem świata

O wyprawie

Pamir na rowerze: przejazd dachem świata

 • Na rowerze przez przełęcz Khargusz (4344 m n.p.m.)
 • Autostrada Pamirska - przejażdżka po "dachu świata"
 • Zapierający dech przejazd przez wąwóz rzeki Bartang
 • Noclegi w Tadżyckim Parku Narodowym
 • Przejazd przez piękną dolinę rzeki Pandż
 • Rowerem na lekko - bagaż transportuje auto

Opis ...

Pamir, piękne i nadal nieodkryte góry w Tadżykistanie. Nasza trasa składa się z dwóch części. Pierwsza to przejazd wąwozem rzeki Bartang przez Tadżycki Park Narodowy. Dojedziemy do przepięknego, kultowego wśród podróżników, wysokogórskiego jeziora Kara Kol. Tam, na jego brzegach spotkamy pamirskich Kirgizów, niezwykłych ludzi, którzy od wieków potrafią przetrwać na wysokości około 4 000 metrów nawet najcięższe zimy. Ugoszczą nas specjałami pamirskiej kuchni, tj. płowem czy lagmanem. Czy uda nam się po drodze spotkać symbol Pamiru - górskie owce Marco Polo?

Następnie dotrzemy do granicy afgańsko-tadżyckiej i przejedziemy przez dolinę rzeki Pandż. W otoczeniu czerwono-brunatnych gór poznamy tadżyckie wioski, w których królują sady jabłoni i mili mieszkańcy. Po drugiej stronie rzeki ukażą się nam dzikie i strome ścieżki wysoko w górach, które prowadzą do niewielkich zielonych oaz. To odizolowane afgańskie wioseczki. Zatrzymamy się i pomachamy rozradowanym dzieciom i z bezpiecznej odległości poznamy powolne i spokojne życie w północnym Afganistanie.

Będziemy mieli okazję zwiedzić również stolicę Tadżykistanu Duszanbe - mieszankę architektoniczną socrealizmu i wpływów orientalnych. Pokonamy prawie 500 km na rowerze, docierając prawie na wysokość 5000 m n.p.m. Zapraszamy na niepowtarzalny rowerowy wyjazd do Tadżykistanu!

Trasa:

Poziom trudności średni. Przejazdy przez górskie szlaki o nawierzchni szutrowej lub drogi o zniszczonej nawierzchni, liczne podjazdy i zjazdy. Ze względu na konieczność przejazdu trasami położonymi wysoko nad poziomem morza, wymagana jest dobra kondycja psychofizyczna uczestników. Kilka dni będziemy przebywać na wysokości około 4 000 m n.p.m. Szacowana długości tras rowerowych od 25 do 75 km dziennie.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Przelot z przesiadką do stolicy Tadżykistanu, Duszanbe. Po odpoczynku, zwiedzanie środkowoazjatyckiego miasta. Powitalna kolacja w miejscowym browarze. 

DZIEŃ 3

Z Duszanbe ruszamy na południe, widowiskową drogą pośród gór, wzdłuż granicznej rzeki Pandż. Wjeżdżamy do Górskiego Badachszanu - regionu autonomicznego, który powierzchniowo obejmuje niemal połowę kraju, jednocześnie będąc miejscem zamieszkania tylko 2% populacji. Dotrzemy do niewielkiej miejscowości Ruszan, skąd rozpoczniemy naszą rowerową podróż. 

DZIEŃ 4-5

Montaż rowerów i początek górskiej przygody. Pierwszą część naszej trasy to przejazd przez dziki, niemal odcięty od świata wąwóz rzeki Bartang. Przez dwa dni będziemy kontynuować rozłożony na wiele kilometrów podjazd, a jedyne co będzie w zasięgu naszego wzroku, to niezwykłe krajobrazy Tadżyckiego Parku Narodowego. 

Dystans: 137 km (w ciągu 2 dni)
W górę: 2423 m
W dół: 1740 m 

DZIEŃ 6-8

Z wioski Sawnob wyruszamy w jeden z najbardziej widokowych odcinków całej podróży. Od skrzyżowania górskich rzek - Bartangu, Gudary i Murgobu kontynuujemy rowerową wspinaczkę, przekraczając pierwszego dnia granicę wysokości 3000 m n.p.m. W trakcie tych trzech dni przemieszczamy się coraz wyżej, a także - coraz bardziej zagłębimy się w niedostępną przyrodę pasma Pamiru. Po dwóch noclegach campingowych, dotrzemy do wsi Karakul, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Noc spędzimy na wysokości ponad 4000 m n.p.m. 

Dystans: 170 km (w ciągu 3 dni)
W górę: 2276 m 
W dół: 1020 m

DZIEŃ 9

Odpoczywamy od rowerów. Tego dnia odwiedzimy miejscowość Murgob, jedną z większych na trasie słynnej Autostrady Pamirskiej. Na trasie po obu stronach rozciągać się będą pasma pięcio- i sześciotysięczników. Transfer kilkaset kilometrów na południe do małej wioski Aliczur, skąd rozpocznie się kolejny etap rowerowej podróży. 

DZIEŃ 10

Dzień rozpoczniemy od minięcia wysokogórskiego jeziora Sasyk Kul. Następnie wspinamy się na przełęcz Khargusz (4344 m n.p.m.). Po jej zdobyciu zjeżdżamy do samej granicy tadżycko-afgańskiej, wyznaczonej w tym miejscu przez rzekę Pamir. Znajdziemy się u wrót Korytarza Wahańskiego,  za którym Pamir przechodzi w Hindukusz. 

Dystans: 57 km 
W górę: 712 m
W dół: 687 m

DZIEŃ 11 

Nadal jadąc wzdłuż rzeki Pamir, a tym samym afgańskiej granicy, pośród zielonych dolin i wzgórz, docieramy do jednego z najpiękniejszych miejsc naszej trasy - malowniczo położnej wioski Zong. To właśnie tutaj, Pamir łączy swoje wody z Wahanem, tworząc rwąco mknącą kanionem rzekę Pandż. 

Dystans: 72 km
W górę: 554 m 
W dół: 1629 m 

DZIEŃ 12-13 

Spokojne dni na sam koniec rowerowej przygody. Odpoczynek w wachańskiej wsi Wrang. Możliwość rowerowej wycieczki (lub podjazdu busem), do starożytnej twierdzy Jamczun, która strzegła Korytarz Wachański, oraz relaks i masaże przy gorących źródłach w Jamczunie.

Dystans: 26 km  
W górę: 415 m 
W dół: 464 m 

DZIEŃ 14-15

Potrzebujemy dwóch dni na to, aby przedostać się do Duszanbe. Po drodze zatrzymamy się w Chorogu - stolicy Górskiego Badachszanu. 

DZIEŃ 16

Lot powrotny z przesiadką do Warszawy/Berlina.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony ze wszystkimi opłatami
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • miejscowego przewodnika - kierowcę
 • zakwaterowanie (5x kamping, 2x hotel, 8x kwatery gościnne)
 • przewóz plecaków w samochodzie asekuracyjnym (w przypadku niedyspozycji możliwy transport klientów)
 • wyżywienie przygotowywane przez miejscowego kucharza w czasie przejazdu rowerowego (10 dni)
 • transport z/na lotnisko w Tadżykistanie
 • pakiety informacyjne
 • pozwolenie na wjazd do obszarów przygranicznych
 • obowiązkowe ubezpieczenie biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • transport lotniczy roweru (180EUR)
 • wizy do Tadżykistanu i Górskiego Badachszanu (ok. 100 EUR)
 • wyżywienie poza trasą rowerową 
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

TRANSPORT:

Towarzyszyć nam będzie wsparcie w postaci samochodów terenowych (ilość w zależności od wielkości grupy), który każdego dnia nie tylko przewozić będzie bagaż z jednego noclegu do drugiego, ale również może służyć jako transport dla strudzonych rowerzystów.

WYŻYWIENIE:

Podczas wyprawy rowerowej (10 dni) będzie z nami kucharz, który przyrządzi nam przysmaki tadżyckiej, a także afgańskiej i kirgiskiej kuchni. Poza trasą rowerową wyżywienie indywidualne, ceny w restauracjach i sklepach są niższe niż w Polsce.

ZAKWATEROWANIE:

W pensjonatach oraz domach gościnnych, a także we własnych namiotach. Wyposażenie w miejscach zakwaterowania jest bardzo proste, pokoje wieloosobowe.

WYLOT:

Miejsce wylotu to Berlin. Inne miejsca możliwe za dopłatą.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8 osób, maksymalna 15/16.

POGODA:

W sierpniu odnotowuje się najwyższe temperatury w ciągu całego roku, we wrześniu pogoda jest stabilna, w nocy może spadać jednak nawet 0°C. Niemniej trzeba być przygotowanym na zmienną górską pogodę - deszcz czy śnieg na wysokościach powyżej 3 000 m n.p.m. W ciągu dnia temperatura ok. 15-20°C, na wysokości 4 000 m n.p.m. około 10°C.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Pamir na rowerze: Przejazd dachem świata pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach . Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.