Malta i Gozo

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Malta i Gozo

O wyprawie

Mdina | Rabat | Klify Dingli | Marshaloxx | Paradise Bay | Golden Bay | Gozo | Vittoria | Klify Ta Cenc | Xilendi | Dwejra | Rabat | Marr ix Xini | Valetta | Victoriosa | Comino

Malta jest jednym z najmniejszych i równocześnie najbardziej wysuniętym na południe krajem Europy. Od Sycylii dzieli ją niecałe 100 km, a od Tunezji - mniej niż 300 km.

Maltę szczególnie warto odwiedzić poza sezonem, wędrując wzdłuż starych salin na południowo-wschodnim wybrzeżu, gdzie przez godziny można nie spotkać żywego ducha.

W słynnej Złotej Zatoce wystarczy odjechać kilkaset metrów od plażowiczów - brzegiem wśród skał albo górą między kamiennymi wieżami - by trafić na ścieżki pośród pachnących ziołami łąk, na których miejscowi popołudniami puszczają latawce. I nawet w ciasnych miastach, które zbudowano na skalistej ziemi wykorzystując każdy jej skrawek nie widać przesadnych tłumów: ludzie rozchodzą się w kolejnych ciasnych uliczkach, a jeśli gdzieś jest ich więcej, bardziej niż uciążliwie jest to klimatyczne. 

Kolejny wspaniały kierunek po Wyspach Kanaryjskich i Balearach na zimowo-wiosenne rowerowe wypady.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C 

Mimo iż wyjazd ma charakter stacjonarny to trzeba się przygotować na wiele krótkich podjazdów, jednak etapy nie są długie, ok. 40-50 km.

Program

Dzień 1: 

Przelot na Maltę, zakwaterowanie w hotelu oraz impreza integracyjna. 

Dzień 2: Mdina – Rabat – klify Dingli: 55 km 

Trzy dni przeznaczymy na wycieczki rowerowe po wyspie. Przemierzymy całe wybrzeże jak również spenetrujemy dzikie wnętrze wyspy. Dokładnie poznamy każdy jej skrawek. 
Na Malcie jest wszystko, czego wakacyjna dusza potrzebuje: słońce i błękitna woda, bogate życie nocne i lokalne wino oraz wspaniałe miasta i świątynie pamiętające tysiące lat historii tej maleńkiej wyspy, no i przede wszystkim gęsta sieć wąskich bocznych dróg i ścieżek idealnych na wycieczki rowerowe. 
Na początek odwiedzimy Mdinę, średniowieczną stolicę Malty. Miasto, które pamięta najdawniejsze czasy i które po dziś dzień zachowało swój unikalny, majestatyczny klimat. 
Znajdziemy tutaj piękne pałace, interesujące muzea i kręte uliczki. Warto zajrzeć do lochów Mdiny, podziemnych przejść pod Palazzo Vilhena i do pałacu, gdzie funkcjonuje Muzeum Historii Naturalnej. Zajrzymy również na Starówkę i do katedry św. Pawła. 
Kilka kilometrów pięknymi wiejskimi drogami dzieli nas od jednego z piękniejszych zakątków Malty. 
Klify Dingli to kolejne "naj" Malty - najwyższy punkt wyspy. To ponad 200-metrowe skalne ściany, o które uderzają morskie fale. Rozciąga się nich też zapierający dech w piersiach widok. Można tu odpocząć od zgiełku, bo to niemal kompletne odludzie. Ale to nie koniec dzisiejszych atrakcji. 
Wiejskie ścieżki wzdłuż których pięknie kwitną opuncje zaprowadzą nas do jednej z piękniejszych plaż Malty – Gnejna Bay. Stąd już tylko 8 km przez wioskę Mggar z pięknym ogromnym kościołem i świetnymi tawernami i powracamy do hotelu. 

Dzień 3: Marshaloxx: 65 km 

Najdłuższy etap wycieczki zaprowadzi nas na wschodnie wybrzeże Malty. To jedyny też etap, gdzie częściowo trzeba będzie zmierzyć się z większym ruchem na malcie, ale tylko przez pierwsze kilkanaście kilometrów, później już spokojnie od miasteczka do miesteczka aż w końcu dotrzemy do Marchaloxx. Najładniejszej rybackiej 
Marsaxlokk to rybacka wioska, która zdecydowanie odbiega od stereotypów. Jej cechą charakterystyczną są pomalowane na najróżniejsze kolory łódki, które mienią się soczystymi barwami pływając po morzu. Warto spróbować ryb w jedenj z wielu tawern na nadbrzeżu. 
Dalej wzdłuż klifowego wybrzeża podążymy ku Błękitnej Grocie. Błękitną Jaskinia niedaleko miejscowości Qrendi to jedna z największych atrakcji Malty. Odwiedzą ją ponad 100 tys. turystów rocznie. Grota ma 30 metrów wysokości i można do niej wpłynąć stateczkiem wycieczkowym. Kolor wody jest kobaltowy, niemal fluorescencyjny, co sprawia wrażenie, że jest podświetlana. 
Stąd już głównie w dól do naszego hotelu, m.in. piękną ścieżką rowerową wzdłuż najdłuższej maltańskiej rzeki która ma aż... 8 km długości, a i tak z reguły jest wychnięta. 

Dzień 4: Paradise Bay - Golden Bay: 40 km 

Krótszy etap pozwoli nam na plażowanie na najpiękniejszych plażach Malty. Zanim tam jednak dotrzemy odwiedzimy Sanktuarium Maryjne w Mellieha oraz piękny czerwoną basztę św Agaty. Pierwsza z odwiedzanych dziś plaż od razu nas zachwyci. Woda, jak niemal wszędzie na Malcie, jest tu krystalicznie czysta i ciepła, piasek złocisty i drobny, imponujące widoki oraz wiele udogodnień przemawiają za tym, aby spędzić tu miło czas. 
Kolejna plaza to Anchor Bay. To tutaj jest chyba najbardziej lazurowa woda na Malcie. Brakuje jedynie otaczających skał czy innego, ciekawego krajobrazu. Wszędzie tylko ten piasek i palmy... 
Na plaży znajduje się bardzo klimatyczny drewniany bar, którego otaczają palmy i biały piasek. Bardzo przypomina te, które widuje się na filmach o Bahama i innych egzotykach 
Na koniec najsłynniejsza chyba plaża Malty – Golden Bay. Szeroka, piaszczysta otoczona klifami i z górującą nad nią średniowieczną basztą strażniczą. 

Dzień 5: Gozo: 35 km 

Kolejne trzy dni spędzimy na rowerowych wycieczkach po Gozo. Odwiedzimy wszystkie największe atrakcje tej niewielkiej wyspy, a jest ich tam co niemiara. Na malowniczy krajobraz Gozo składają się dziewicze surowe wybrzeża, niewielkie wioski, oraz górujące w ich sercach barokowe kościoły, ekologiczne gospodarstwa i zapierające dech w piersiach malownicze scenerie rzeźbione siłą żywiołu penetrującego wyspę od tysięcy lat. Pora byśmy i my ją poznali. 
Z portu skierujemy się do miasteczka Mggar, gdzie na jednym z najładniejszych ryneczków na wyspie, przed piękną barokową katedrą wypijemy poranną kawę. Stąd ostro w dół na małą ale niezwykle urokliwa plażę San Blas, potem znów w górę i znów w dół do Marsalforn drugiego co do wielkości miasta na Gozo i popularnego kurortu. Metropolia to nie jest bo ma zaledwie 700 mieszkańców. Pod wieczór zajrzymy jeszcze nad saliny, gdzie do dziś w tradycyjny sposób z morza wydobywa się sól, którą można na miejscu zakupić i w końcu dotrzemy na nasz nocleg w jednej z typowych dla wyspy zabytkowych willi. 

Dzień 6: Vittoria – klify Ta Cenc - Xilendi: 40 km 

Na początku odwiedzimy klifowe wybrzeże północno-zachodniej części wyspy , widoki są tu oszałamiające, zaliczymy też najwyższy wierzchołek wyspy na którym zbudowano latarnię morską , a pierwszy dłuższy postój czeka nas na imponującej cytadeli w stolicy wyspy Victorii. Z jej murów podziwiać można całą wyspę. Kolejny cel to klify Ta Cenc, imponujące z wysokimi na 150 m ścianami. Warto tu siaść na chwilę by po prostu wpatrywać się w morze, być może ujrzymy oddaloną o 150 km Afrykę. 
Stąd już tylko w dół do Xilendi, małej nadmorskiej miejscowości znanej z najlepszych restauracji rybnych. Posilenie możemy zmierzyć się z kolejnym podjazdem, bo tak już jest na Gozo , kilometrów może dużo tu nie zrobimy, ale podjazdów nie zabraknie. 
Przed dotarciem na nocleg zajrzymy jeszcze do wiski rzemieślniczej gdzie nabyć możemy wszelakie pamiątki z Gozo. 

Dzień 7: Dwejra – Rabat – Marr ix Xini: 35 km 

Chyba najpiękniejszy dzień wycieczki i niestety ostatni już na rowerach. Na poranną kawę zajrzymy do największego miasteczka na wyspie – Rabatu. Jest tu mała ale bardzo piękna starówka, ryneczek z knajpkami, aż dwie opery i plac targowy. Stąd pięknymi widokowymi drogami dotrzemy na klifowe wybrzeże południowo-wschodnie i zjedziemy do zatoki Marr ix Xini. To niesamowite miejsce nieco przypomina norweski fjord, na którego końcu jes mała plaża i sympatyczna knajpka. Warto tu zatrzymać się na dłużej. 
Na koniec ostatni podjazd i zjazd do portu Mggar i opuszczamy niestety Gozo. 
Rejs promem na Maltę, zakwaterowanie w okolicach Valetty. 

Dzień 8: Valetta – Victoriosa 

Ostatnie dni na Malcie zamieszkamy w St Julian's 
Valletta tworzy aglomerację miejską wraz ze Sliemą i St. Julian's. St. Julian's żyje nocą - to maltańskie centrum rozrywki dzięki licznym restauracjom, klubom i dyskotekom. Nadmorskim bulwarem można dojść do Sliemy, gdzie jest marina żeglarska z jachtami, przytulne knajpki z pięknym widokiem na zatokę, zabytkowy fort, wiele tawern, dyskotek, a także liczne sklepiki z pamiątkami. 
Dziś już tylko stateczkiem i pieszo odwiedzimy stolicę Malty Valettę, to najdalej wysunięta na południe stolica europejska. Valletta to miasto-twierdza zbudowana w XVI w. przez rycerski zakon joanitów. Jest architektoniczną perełką i w 1980 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Valletta to jeden wielki zabytek: plątanina uliczek, bram i wież. Arcydziełem jest katedra św. Jana z malowidłami ilustrującymi jego życie. Kościoły to zresztą nieodłączny widok na Malcie. Na wyspie o terytorium porównywalnym od powierzchni Krakowa jest 365 kościołów, tyle ile dni w roku. 
W Valletcie trzeba też zajrzeć do Pałacu Wielkich Mistrzów, Teatr Manoela - trzeci najstarszy teatr Europy oraz Narodowe Muzea: Archeologiczne, Sztuk Pięknych, Wojny i Malta Experience. 

Dzień 9: Comino 

Ostatni dzień to już tylko odpoczynek , dla chętnych proponujemy całodzienny rejs na wyspę Comino, trzecią co do wielkości wyspę archipelagu, słynną przede wszystkim z Błękitnej Laguny, zatoczki z woda niczym z Karaibów. 
Koszt rejsu – 20 eur. 

Dzień 10: 

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT 

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta. 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera: 

 • Noclegi w pensjonatach, kwaterach turystycznych lub domkach kempingowych (pokoje 3-4 osobowe)
 • Przelot samolotem z bagażem podręcznym (dwa bagaże podręcze 40x20x25 cm oraz 55x40x20 cm)
 • Wynajem rowerów (dobrej klasy rowery górskie)
 • Transfery z/na lotnisko
 • Opłaty promowe
 • Usługi opiekuna grupy
 • Ubezpieczenie KL i NW
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

 • Gwarancja pokoju 2-os na całej wycieczce +500 zł/os
 • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro
 • Rejs na Comino +20 eur

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Malta i Gozo pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.