Bory Tucholskie – rowerem i kajakiem

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Bory Tucholskie – rowerem i kajakiem

O wyprawie

Bory Tucholskie – rowerem i kajakiem

Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Chociaż zdecydowanie dominują lasy sosnowe, to zachowały się tutaj fragmenty pierwotnej puszczy, stanowiska reliktowych roślin oraz rzadkich już w Polsce gatunków ptaków i zwierząt. Leśnymi duktami poprowadzono dziesiątki szlaków rowerowych z najbardziej znaną Kaszubską Marszrutą – rowerowy turysta ma w czym wybierać.

Jednak Bory Tucholskie to nie tylko lasy – to również kraina malowniczych jezior i rzek, należących do najpiękniejszych w Polsce. To także kraina unikalnych, oderwanych od cywilizacji rezerwatów przyrody, obfitujących w szlaki piesze. Żeby naprawdę docenić uroki tego regionu trzeba czasem z roweru przesiąść się do kajaka lub udać się na pieszą wycieczkę. I tak właśnie będzie na naszej wyprawie. Będziemy przemierzać Bory Tucholskie rowerem i kajakiem, odbędziemy też kilka pieszych wycieczek.

Atrakcje:

 • Tucholski Park Narodowy
 • Zaborski Park Krajobrazowy
 • Chojnice
 • Wyłuszczarnia nasion w Klosnowie
 • Spływy kajakowe
 • Liczne czyste jeziora – kąpiele i plażowanie
 • Piesze wycieczki w rezerwatach przyrody
 • Galeria Józefa Chełmowskiego w Brusach
 • Wielki kanał Brdy
 • Akwedukt w Fojutowie
 • Tucholski Park Krajobrazowy
 • Kopalnia węgla brunatnego Montania
 • Przełom Brdy Piekiełko
 • Chełmiński Park Krajobrazowy
 • Chełmno

Dystans na rowerze:

Trasa 320 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

Program

Dzień 1: Wyjazd z Warszawy w godzinach popołudniowych

Przyjazd do Charzykowy w godzinach wieczornych. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godzinie 19.00 Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Park Narodowy Bory Tucholskie - pętla 50 km

Rozpoczniemy naszą wyprawę od przejazdu przez najcenniejsze fragmenty Borów Tucholskich. Jadąc leśnymi duktami odkryjemy  malownicze jeziora, torfowiska i łąki. Na początek jednak wstąpimy do Chojnic, gdzie obejrzymy zabytkowy rynek z imponującym ratuszem oraz ciekawy Park Tysiąclecia. Następnie udamy się do Klosnowa, gdzie odwiedzimy niezwykłą wyłuszczarnię nasion. Stąd rozpoczniemy wędrówkę przez leśne ostępy. Zatrzymamy się przy  600-letnim dębie Bartuś  przespacerujemy kładką wokół jeziora Kaczego. Droga powrotna będzie wiodła wzdłuż jeziora Charzykowskiego i zakończy efektowną promenadą.

Dzień 3: Charzykowy – Swornegacie  20 km rowerem, 12 km kajakiem

Pojedziemy dziś jednym ze szlaków Kaszubskiej Marszruty, pięknie poprowadzonym  po zachodniej stronie jeziora Charzykowskiego, odpoczniemy na  plaży nad jeziorem Łomno i przekroczymy Brdę, w jej górnym biegu. W Chocińskim Młynie zakończymy etap rowerowy i przesiądziemy się do kajaków . Przed nami najbardziej malowniczy odcinek rzeki Chocina, która meandrując wśród łąk i lasów doprowadzi nas do Jeziora Charzykowskiego i do miejscowości Swornegacie, gdzie zakończymy spływ. Po południu dla chętnych terenowy etap po Zaborskim Parku Krajobrazowym

Dzień 4: Swornegacie – Laska – Swornegacie rowerem 25 km, kajakiem 15 km

Będziemy eksplorować północną część Tucholskiego Parku Narodowego, jadąc malowniczymi ścieżkami wzdłuż jezior. Następnie przez Zaborski Park Krajobrazowy udamy się na jego północny kraniec – tu przesiądziemy się do kajaków i popłyniemy Zbrzycą , jedną z najciekawszych rzek Borów Tucholskich. Większa część trasy wiedzie przez las, mijając po drodze kilka niewielkich urokliwych jezior.

Dzień 5: Swornegacie - Brda 55km

Od dziś motywem przewodnim naszej wyprawy będzie rzeka Brda – niekwestionowana królowa borowiackich rzek. Na początek jednak na chwilę opuścimy Bory i udamy się do jedynej w swoim  rodzaju galerii, stworzonej przez ludowego artystę, Józefa Chełmowskiego, zwanego kaszubskim Leonardo da Vinci.  Przed nami  tereny, które poważnie  ucierpiały na skutek huraganu z 2017 roku, który zniszczył około 65% tutejszych lasów – nawet dziś – sześć  lat po tej tragedii, widok robi niezwykłe  wrażenie. Dojeżdżamy do zapory na Brdzie w Mylofie. Tu posilimy się w kultowej smażalni a następnie ruszymy wzdłuż Wielkiego kanału Brdy do Fojutowa, gdzie zobaczymy zabytkowy akwedukt umożliwiający skrzyżowanie na różnych poziomach kanału Brdy i Czerskiej Strugi. Nocujemy w miejscowości Raciąż, nad rzeką, jakżeby inaczej, Brdą

Dzień 6: Spływ kajakowy  Brda – Rudzki Most – 25 km

Dzisiaj czeka nas całodzienny spływ Brdą. Będziemy płynąć przez Tucholski Park Krajobrazowy – jednym z najciekawszych odcinków rzeki – nurt jest tu dość szybki, więc pokonanie 25 km nie będzie problemem. Rzeka jest kręta, zdarzają się powalone drzewa i głazy w nurcie – będzie też  dzika przyroda i odrobina  adrenaliny.

Dzień 7: Rudzki Most – Chełmno 65 km

Jedziemy dalej wzdłuż Brdy. Malowniczy przełom Brdy, wraz ze słynnym Piekiełkiem  pokonamy pieszo . jeśli starczy czasu odwiedzimy kopalnię węgla brunatnego Montania. Na koniec Zalew Koronowski , Chełmiński Parki Krajobrazowy i Chełmno – miasto zakochanych.

Dzień 8: zakończenie imprezy

Po śniadaniu powrót.

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł/osoby, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
 • dodatkowego ubezpieczenia NNW i KIT Bezpieczne Rezerwacje
 • kosztu spływów kajakowych ok. 150-200 zł

Koncepcja naszego wyjazdu:

 • Zakłada codzienne  przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 20 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
 • W trakcie wyjazdu odbędą się trzy spływy kajakowe dł. 10-25km.
 • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
 • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. W niektóre dni część zaplanowanego  dystansu pokonujemy kajakiem. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bory Tucholskie – rowerem i kajakiem pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.