O wyprawie
Bory Tucholskie – rowerem i kajakiem
Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Chociaż zdecydowanie dominują lasy sosnowe, to zachowały się tutaj fragmenty pierwotnej puszczy, stanowiska reliktowych roślin oraz rzadkich już w Polsce gatunków ptaków i zwierząt. Leśnymi duktami poprowadzono dziesiątki szlaków rowerowych z najbardziej znaną Kaszubską Marszrutą – rowerowy turysta ma w czym wybierać.
Jednak Bory Tucholskie to nie tylko lasy – to również kraina malowniczych jezior i rzek, należących do najpiękniejszych w Polsce. To także kraina unikalnych, oderwanych od cywilizacji rezerwatów przyrody, obfitujących w szlaki piesze. Żeby naprawdę docenić uroki tego regionu trzeba czasem z roweru przesiąść się do kajaka lub udać się na pieszą wycieczkę. I tak właśnie będzie na naszej wyprawie. Będziemy przemierzać Bory Tucholskie rowerem i kajakiem, odbędziemy też kilka pieszych wycieczek.
Atrakcje:
Dystans na rowerze:
Trasa 220 -260 km; suma podjazdów: 900-1000 hm; dystans w kajaku: ok 55 km.
Nawierzchnia:
Droga asfaltowa/utwardzona 50% droga szutrowa/leśna: 50%.
Rower:
Mtb, cross, trekking, gravel.
Program
Dzień 1: Wyjazd z Warszawy w godzinach popołudniowych
Przyjazd do Charzyków w godzinach wieczornych. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godzinie 19.00 Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.
Dzień 2: Park Narodowy Bory Tucholskie- pętla 50 km, podjazdy 220 hm
Rozpoczniemy naszą wyprawę od przejazdu przez najcenniejsze fragmenty Borów Tucholskich. Jadąc leśnymi duktami odkryjemy malownicze jeziora, torfowiska i łąki. Na początek jednak wstąpimy do Chojnic, gdzie obejrzymy zabytkowy rynek z imponującym ratuszem oraz ciekawy Park Tysiąclecia. Z Klosnowa rozpoczniemy wędrówkę przez leśne ostępy. Zatrzymamy się przy 600-letnim dębie Bartuś przespacerujemy kładką wokół jeziora Kaczego. Droga powrotna będzie wiodła wzdłuż jeziora Charzykowskiego i zakończy efektowną promenadą.
Dzień 3: Charzykowy – Swornegacie 20 km rowerem, 12 km kajakiem podjazdy 110 hm
Pojedziemy dziś jednym ze szlaków Kaszubskiej Marszruty, pięknie poprowadzonym po zachodniej stronie jeziora Charzykowskiego i przekroczymy Brdę, w jej górnym biegu. W Chocińskim Młynie zakończymy etap rowerowy i przesiądziemy się do kajaków . Przed nami najbardziej malowniczy odcinek rzeki Chocina, która meandrując wśród łąk i lasów doprowadzi nas do Jeziora Charzykowskiego i do miejscowości Swornegacie, gdzie zakończymy spływ. Po południu dla chętnych terenowy etap po Zaborskim Parku Krajobrazowym
Dzień 4: Swornegacie – Laska – Swornegacie rowerem 25 km, podjazdy 120 hm, kajakiem 16 km
Będziemy eksplorować północną część Tucholskiego Parku Narodowego, jadąc malowniczymi ścieżkami wzdłuż jezior. Następnie przez Zaborski Park Krajobrazowy udamy się na jego północny kraniec – tu przesiądziemy się do kajaków i popłyniemy Zbrzycą , jedną z najciekawszych rzek Borów Tucholskich. Większa część trasy wiedzie przez las, mijając po drodze kilka niewielkich urokliwych jezior.
Dzień 5: Swornegacie -Raciąż 65 km, podjazdy 300hm
Od dziś motywem przewodnim naszej wyprawy będzie rzeka Brda – niekwestionowana królowa borowiackich rzek. Na początek jednak na chwilę opuścimy Bory i odwiedzimy Muzeum Chata Kaszubska w Brusach. Tuż obok zajrzymy do jedynej w swoim rodzaju galerii, stworzonej przez ludowego artystę, Józefa Chełmowskiego, zwanego kaszubskim Leonardo da Vinci. Przed nami tereny, które poważnie ucierpiały na skutek huraganu z 2017 roku, który zniszczył około 65% tutejszych lasów – nawet dziś – osiem lat po tej tragedii, widok robi niezwykłe wrażenie. Dojeżdżamy do zapory na Brdzie w Mylofie. Tu posilimy się w kultowej smażalni a następnie ruszymy wzdłuż Wielkiego kanału Brdy do Fojutowa, gdzie zobaczymy zabytkowy akwedukt umożliwiający skrzyżowanie na różnych poziomach kanału Brdy i Czerskiej Strugi. Nocujemy w miejscowości Raciąż, nad rzeką, jakżeby inaczej, Brdą
Dzień 6: Spływ kajakowy Nadolna Karczma – Rudzki Most – 29 km
Dzisiaj czeka nas całodzienny spływ Brdą. Będziemy płynąć przez Tucholski Park Krajobrazowy – jednym z najciekawszych odcinków rzeki – nurt jest tu dość szybki, więc pokonanie 25 km nie będzie problemem. Rzeka jest kręta, zdarzają się powalone drzewa i głazy w nurcie – będzie też dzika przyroda i odrobina adrenaliny.
Dzień 7: Rudzki Most – Chełmno 65 km, podjazdy 300hm
Jedziemy dalej wzdłuż Brdy. Malowniczy przełom Brdy, wraz ze słynnym Piekiełkiem pokonamy pieszo . Nad Zalewem Koronowskim posilimy się w stanicy wodnej jak z dawnych lat, Na koniec Chełmiński Parki Krajobrazowy i Chełmno – miasto zakochanych.
Dzień 8: Zakończenie imprezy
Po śniadaniu powrót.