Isis Shiffer udowodniła, że chcieć to móc. To właśnie ona stworzyła innowacyjny projekt kasku rowerowego, który z jednej strony zachwyca, a z drugiej, budzi wiele wątpliwości. Dlaczego? Zacznijmy od początku.
Isis Shiffer to amerykańska projektantka, absolwentka Pratt Institute of Design w Nowym Jorku. Jako miłośniczka jazdy rowerowej często korzystała z samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Problem tkwił jednak w tym, że wypożyczalnie nie oferują swoim klientom kasków. Było to powodem jej niezadowolenia. Nie od dziś wiadomo, że kask chroni naszą głowę przez poważnymi urazami w razie upadku. Dlatego zawsze warto zakładać go w czasie jazdy na rowerze. Jednak zabieranie standardowego kasku na przejażdżki połączone ze zwiedzaniem miasta czy robieniem zakupów jest uciążliwe, a kupowanie go w każdym nowym miejscu- bezsensowne. Chcąc rozwiązać ten problem, młoda projektantka rozpoczęła pracę nad kaskiem, który będzie tani, ekologiczny i wygodny w użytkowaniu. W efekcie, powstał kask znany jako EcoHelmet.
Nietypowy kask jest w całości wykonany z papieru pozyskanego z recyklingu. Jest więc bardzo lekki. Jego dodatkowym atutem jest to, że można go złożyć niczym wachlarz i schować do torebki czy plecaka w chwili, gdy nie korzystamy z roweru. Fakt, że kask jest w 100% wykonany z papieru budzi jednak wiele wątpliwości. Jak to możliwe, że papier, który ze swej istoty jest nietrwały (łatwo można go podrzeć czy pognieść) ma chronić naszą głowę? Jako główny argument oddalający zarzuty o jego nieskuteczności podaje się strukturę kasku przypominającą plaster miodu. Zapewnia to dobrą amortyzację i ochronę przed wstrząsami. Produkt przeszedł szereg testów. Ich efekty można zobaczyć poniżej:
Kask jest wodoodporny, co również może wydawać się zadziwiające. Odpowiada za to specjalny materiał, którym pokryta jest powierzchnia kasku. Chroni on przed przemoknięciem nawet do 3-4 godzin.
Isis, jak na projektantkę przystało, zadbała także o estetykę i oryginalność swojego wynalazku. EcoHelmet charakteryzuje się delikatną ażurową konstrukcją. Jest dostępny w kolorze niebieskim.
Cena jednej sztuki to ok. 5 dolarów (ok. 20 zł). EcoHelmet nie jest niezniszczalny, z czasem się zużyje, ale zakup kolejnego nie będzie związany z wielkim wydatkiem.
Wynalazek amerykańskiej projektantki został dostrzeżony i doceniony przez Fundację Jamesa Dysona (James Dyson Foundation), jednego z najbardziej znanych projektantów świata. O prestiżową nagrodę walczą studenci i absolwenci z całego globu, którzy kształcą/kształcili się na kierunkach designerskich. W 2016 roku, James Dyson Award powędrowała właśnie do Isis Shiffer. O nagrodzie zadecydowała: prostota, skuteczność i cena.
Autorka projektu chciałaby, aby produkt był dostępny dla wszystkich miłośników jazdy rowerowej. Ma być on sprzedawany w automatach tak, by osoba korzystająca z samoobsługowych wypożyczalni rowerów, w trosce o swoje bezpieczeństwo, mogła szybko i tanio zaopatrzyć się w kask.
Aleksandra Parusel