Zimowe przejażdżki rowerowe
Zimowa pora dla wielu z nas to czas, który najchętniej spędzamy w domu. Niska temperatura i padający śnieg nie zachęcają do spacerów czy przejażdżek rowerowych. Na samą myśl o wyjściu z domu w mroźny dzień...
Zaczarowane pejzaże | Pojezierze Drawskie
W centralnej części Pomorza rozpościera się Pojezierze Drawskie, jedna z najpiękniejszych krain Polski. Wyróżnia się niespotykanie urozmaiconą rzeźbą terenu, powstałą za sprawą lodowca w okresie ostatniego bałtyckiego zlodowacenia. I właśnie tu, pośród wyniosłych morenowych wzgórz, w dolinach bajkowych rzek, pośród pól, łąk i lasów, znajduje się jedno z największych w Polsce skupisko jezior. Występuje tu ponad 250 jezior o powierzchni powyżej 1 ha.
Wyjątkowe piękno krajobrazu oraz bogactwo flory i fauny zachęca do wędrówek rowerowych po tym terenie. Oferujemy Państwu ciekawą opcję zwiedzania na rowerze. Proponowana przez nas trasa zaplanowana jest tak, aby można zobaczyć wszystkie urokliwe zakątki i turystyczne atrakcje w regionie, a jednocześnie poruszać się drogami możliwie wolnymi od ruchu samochodowego. Idealna wyprawa rowerowa dla początkujących.
Atrakcje:
Dystans na rowerze:
240 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 50%/50%
Dzień 1: Drawsko Pomorskie
Spotykamy się w miejscowości Drawsko Pomorskie. Tego dnia wypoczywamy nad pięknym jeziorem Okra. Nasza baza noclegowa otoczona jest ogrodem, w którym można się zrelaksować w błogiej ciszy, ogród bowiem położony jest z dala od drogi, dookoła są łąki, las i staw.
Dzień 2: Drawsko Pomorskie – Połczyn Zdrój (55 km)
Dzisiejszy etap nie wymaga specjalnych umiejętności, nawierzchnia jest w zdecydowanej większości utwardzona. Ścieżka rowerowa od Złocieńca do Połczyna zbudowana jest na dawnym nasypie kolejowym, prowadzi przez „Szwajcarię Połczyńską”, unikalny przyrodniczo mikroregion – widoki niezapomniane. W Połczynie zwiedzamy Park Zdrojowy i Starówkę. Powrót busem do naszej bazy noclegowej w Drawsku Pomorskim.
Dzień 3: Drawsko Pomorskie – Czaplinek (50 km)
Nasz szlak w większości przebiega drogami leśnymi i polnymi, początkowo wiedzie ścieżką przyrodniczą wzdłuż jeziora Lubie. Następnie jedziemy w kierunku Jez. Kaleńskiego, przejeżdżamy przez rozległy obszar torfowisk „Brzozowe Bagno”. Docieramy do Czaplinka, zwiedzamy miasteczko m.in. Kościół pw. Świętej Trójcy z XIV w. Dalej podążamy promenadą wzdłuż linii brzegowej jez. Drawsko.
Dzień 4: Liszkowo – Zalewy Nadarzyckie (16 km) – spływ kajakowy
Dzień techniczny – można leniuchować, ale zachęcamy wszystkich do spływu Piławą.
PIŁAWA – to jedna z najpiękniejszych rzek Polski. Płyniemy z Liszkowa dzikim odcinkiem rzeki, na linii umocnień WAŁU POMORSKIEGO. Przez nadwodne ogrody grążeli żółtych zagłębiamy się w nieogarnięty obszar ZALEWÓW NADARZYCKICH o pow. 1500 ha. Niesamowity labirynt rozlewisk, trzcinowisk, bagnisk, powstał w wyniku spiętrzenia wód Piławy jazem elektrowni wodnej w Nadarzycach. Rozległe obszary oczeretów i trzcinowisk stanowią ostoję ptactwa wodnego. Spływ kończymy na plaży, gdzie będzie czas na kąpiel i leżakowanie.
Dzień 5: Czaplinek – Borne Sulinowo (42 km)
Kierujemy się w stronę Starego Drawska, gdzie zwiedzamy ruiny warownego zamku Drahim. Nasz szlak wiedzie przez Drawski Park Krajobrazowy, wzdłuż jez. Żerdno i jez. Komorze. Zachwycając się dziką przyrodą kierujemy się w stronę jez. Pile, a dalej jego brzegiem, co sił w nogach pedałujemy do leśnego miasta – Borne Sulinowo, celu naszej dzisiejszej wędrówki.
Dzień 6: Borne Sulinowo – Kłomino – Borne Sulinowo (45 km)
Dziś mamy do wyboru dwie opcje. Jedna z nich to 4 godzinna wycieczka pojazdami militarnymi po terenie poligonu drawskiego pod opieką lokalnego przewodnika, w ramach której zwiedzamy następujące miejsca :
Druga – rowerowa, to pętla „WRZOSY”. Nasza trasa wiedzie przez Wrzosowiska Kłomińskie – Kłomino – Zalewy Nadarzyckie i dolinę rzeki Piławy. Wrzosowiska Kłomińskie są jednymi z największych w Europie i największymi w Polsce.
Dzień 7: Borne Sulinowo – Szczecinek (45 km)
Wyruszamy w stronę Jez. Śniadowo i kierujemy się do rezerwatu leśno-torfowiskowego „Bagno Ciemino” nad Jez. Ciemino. Na koniec etapu zataczamy urokliwą pętlę rowerową wokół jez. Trzesiecko i docieramy do celu naszej podróży – Szczecinka. Tu warto zwiedzić m.in. zamek książąt pomorskich z XIV wieku, gotycką wieżę po kościele św. Mikołaja z XVI wieku, park miejski nad jez. Trzesiecko, umocnienia Wału Pomorskiego oraz kalwarię przy kościele pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Dzień 8: Zakończenie wycieczki
Po śniadaniu bus wraca do Warszawy.
Cena wycieczki obejmuje:
Cena wycieczki NIE obejmuje:
Koncepcja naszego wyjazdu:
Zimowa pora dla wielu z nas to czas, który najchętniej spędzamy w domu. Niska temperatura i padający śnieg nie zachęcają do spacerów czy przejażdżek rowerowych. Na samą myśl o wyjściu z domu w mroźny dzień...
Gdy skompletowaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy, o których była mowa w poprzednim artykule, możemy przystąpić do gruntowanego czyszczenia roweru. Mycie naszego jednośladu zacznijmy od pozbycia się brudu...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Zaczarowane pejzaże pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.