EcoHelmet – rowerowy hit
Isis Shiffer udowodniła, że chcieć to móc. To właśnie ona stworzyła innowacyjny projekt kasku rowerowego, który z jednej strony zachwyca, a z drugiej, budzi wiele wątpliwości. Dlaczego? Zacznijmy od początku...
Villany | Silkos | Harkany | Pecz | Zalakaros | Badascony | Tapolca | Hevitz | Keshetely | Tihany | Eger
Jest taki kraj, w którym jest równie ciepło jak we Włoszech, a wina są równie dobre jak we Francji. W dodatku jest tam taniej niż w Polsce. Ten kraj nie ma dostępu do morza, ale jego największą atrakcją turystyczną są… płyny. No i leży bardzo blisko. Tak, nie mylicie się, ta namiastka turystycznego raju nazywa się Węgry.
Zapraszamy na wycieczkę rowerową po trzech najsłynniejszych i zarazem najpiękniejszych regionach winiarskich w tym kraju – Eger, Villany i Balaton. Do tego krótka wizyta w stolicy Budapeszcie i przede wszystkim niezapomniane wieczory przy winach.
STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B
Bardzo łatwa trasa, bez większych podjazdów. Etapy po ok. 50 km (dwa dłuższe etapy ok. 80-90 km).
Dzień 1:
Wyjazd w godzinach wieczornych z Krakowa i Katowic, nocny przejazd na Węgry.
Dzień 2: Villany – Silkos - Harkany
Rankiem docieramy na południe Węgier. Na początek odwiedzimy region Villany.
Jest on jednym z najbardziej znanych winiarskich regionów na Węgrzech. Tak dużo turystów przyjeżdża tu z powodu wyśmienitych win czerwonych o śródziemnomorskim charakterze i pięknego krajobrazu winnic. Niezwykłość win zwiększa turystykę, a wybudowane szlaki rowerowe pośród winnic rozsławiają ten trunek na całym świecie. Na szlakach rejonu Villány-Siklós przyjacielsko nastawieni gospodarze witają gości potrawami i doskonałymi rocznikami win. Muzeum Wina w Villány, zamek w Siklós i kąpieliska termalne w Harkány dostarczają dalszych przeżyć. Tak więc czeka nas wiele atrakcji już pierwszego dnia, a wieczorem oczywiście impreza integracyjna w jednej z winiarskich piwniczek.
Dzień 3: Villany - Pecz
Będąc w regionie Villany należy zwiedzić Pecs, jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miast na Węgrzech i najlepiej wybrać się tam rowerem. Miasto leży u stóp gór Meczek, otoczone winnicami (region winiarski Mecsekalja). Miasto ma dwa tysiące lat. Łagodny klimat, wąskie uliczki, liczne placyki i kościoły upodabniają je do jednego z miast śródziemnomorskich. Tu na Węgrzech po raz pierwszy zaczęto uprawiać winorośl. Za czasów Stefana I Pecs stał się średniowiecznym centrum kulturalnym Węgier. To tu w 1367 roku założono pierwszy uniwersytet na Węgrzech, a piąty w Europie. Warto przynajmniej zwiedzić romańską katedrę, meczety i muzeum archeologiczne. Miłośnicy win koniecznie muszą zwiedzić, ewentualnie zakupić butelkę wina z dwukondygnacyjnej, biskupiej piwnicy.
Dzień 4: Zalakaros – Badascony (BALATON)
Rankiem dwugodzinny transfer busem do Zalakaros, dla chętnych kąpiel w miejscowych kąpieliskach termalnych, a później przez wiejskie rejony południowo-zachodniego Balatonu dotrzemy nad jezioro zwane Małym Balatonem. Rozległe moczary wokół niego stanowią jeden z największych w Europie ptasi rezerwat. Jak to się mówi „chmury są tutaj z ptaków".
Miłośnicy przyrody wędrując wokół Małego Balatonu, znajdą kolejną atrakcję: rezerwat bawołów w Kapolnapuszta. W Europie tylko tutaj i w Siedmiogrodzie można spotkać te groźnie wyglądające zwierzęta.
W końcu po południu dotrzemy nad brzegi Balatonu – największego jeziora Węgier. Piękna ścieżka wzdłuż jego południowego brzegu doprowadzi nas na urocze plaże w Fonyod, skąd promem przeprawimy się na północny brzeg Balatonu do drugiego z odwiedzanych przez nas rejonów winiarskich – Badacony.
Dzień 5: Tapolca – Keshetely (BALATON)
Trzy dni spędzimy w okolicach Badascony poznając jego wspaniałe wina i zwiedzając okolice.
Już samo siedzenie w jednej z winnic i oglądanie jeziora z tej perspektywy to czysta przyjemność. Same wina to absolutny top. Region zasłynął z Olaszrizlinga, który jest tutaj wyśmienity. Do tego Kéknyelű – lokalny szczep ocalony od zapomnienia przez winiarzy z Badascony dający wspaniałe wina, Furmint oraz odmiany międzynarodowe głównie białe, choć są i czerwone. Do tego świetna kuchnia.
Dziś wybierzemy się jednak na krótki etap, podczas którego odwiedzimy Keszthely i Heviz.
Keszthely jest najstarszym miastem wśród miast w okolicach Balatonu. Wiele z jego ulic wiernie oddaje nastrój małych miasteczek z XIX wieku. Wspaniały barokowy pałac Festericsów, gdzie dziś mieści się muzeum, to najpiękniejszy zabytek w regionie Balatonu. Wazy chińskie i piece kaflowe konkurują tutaj z kolekcją portretów koni wyścigowych, należących do rodziny i z wizerunkami jamników, których rodowody są z dumą eksponowane.
Dzień 6: Niecka Kali (BALATON)
Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od zwiedzenia ruin zamku w Szigliget, z których roztacza się wspaniały widok na całe jezioro. Zajrzymy też do kolejnego Muzeum Win. Później ruszymy wzdłuż północnego brzegu Balatonu w kierunku Tihany. Przejedziemy przez obszar zwany „Niecka Kali". Choć to jedynie kilka kilometrów od hałaśliwego brzegu Balatonu, jednak mamy wrażenie jakbyśmy byli w zupełnie innym świecie. Nad szuwarami płytkich jeziorek słychać wodne ptaki, z pastwisk dochodzi odgłos dzwonków bydła, a w miłych małych wioskach panuje anielski spokój. Nieprzypadkowo więc w wielu starych chłopskich zagrodach osiedlili się filmowcy, artyści i pisarze.
Dzień 7: Tihany (BALATON)
Piękną ścieżką rowerową wzdłuż północnego brzegu Balatonu docieramy na półwysep Tihany. Jest to skalisty półwysep, na którym utworzono w 1952 r. pierwszy na Węgrzech Park Narodowy. Tihany to jeden z najpiękniejszych zakątków Balatonu. Cały dzień przeznaczymy na jego zwiedzanie.
Już przed dziewięcioma wiekami postawiono tutaj kościół i klasztor. Dzisiaj z oryginalnego kościoła pozostała jedynie romańska krypta, nad którą wzniesiono piękny barokowy kościół opactwa. Osobliwe atrakcje półwyspu to: Wewnętrzne Jezioro, stożek kamienny stworzony przez gejzery, Złoty Dom, Muzeum Lalek oraz pola lawendy.
Po południu dwugodzinny transfer busem do Viszehradu położonego nad brzegiem Dunaju.
Dzień 8: Visehrad – Szentendre – Budapeszt
Zakole Dunaju, kilkadziesiąt kilometrów na północ od Budapesztu, to jeden z najpiękniejszych regionów Węgier.
Rzeka otoczona przez pasma gór Pilis i Borzsony przeciska się przez wąską dolinę, tworząc tzw. zakole z wyspą Szentendrei-Sziget po środku. Po obu stronach Dunaju biegną ścieżki rowerowe, są knajpki, place zabaw dla dzieci, plaże i kąpieliska termalne. Co kilka kilometrów natrafimy na przeprawy promowe na wyspę Szentendrei lub na drugi brzeg rzeki. Zakole Dunaju to idealne miejsce na weekend.
Stolicą regionu jest Szentendre. Wąskie, strome uliczki, kręte zaułki, liczne place i kolorowe domy - jak w śródziemnomorskim miasteczku. W XVIII w. zasiedlali je greccy i serbscy uchodźcy, którym zawdzięcza dzisiejszy wygląd. W plątaninie domków i uliczek, murków i schodów znajdziemy greckie, serbskie i węgierskie restauracje, wiele pracowni artystycznych, kilkadziesiąt galerii i muzeów. Zrezygnujmy z mapy i dajmy się ponieść zaułkom, wąskim przejściom i stromym schodom. Ujrzymy porośnięte winoroślą domy z zielonymi okiennicami, stare, drewniane bramy i ciasne podwórka.
Wieczorem dotrzemy do Budapesztu, zwiedzimy wzgórze zamkowe i wykąpiemy się w jednych z kilku słynnych kąpielisk termalnych.
Dzień 9: Eger – Góry Bukowe
Na koniec odwiedzimy Eger i jego okolicę.
Eger to mekka winiarskich smakoszy w tej części Europy. Żeby najgłębiej zanurzyć się w rozkosze degustacji, trzeba opuścić centrum miasteczka i dotrzeć na jego peryferie do Doliny Pięknej Pani. Istnieje kilka teorii tłumaczących, skąd wzięła się ta nazwa. Złośliwi twierdzą, że po kilku godzinach spędzonych w tutejszych piwniczkach, każda kobieta wydaje się piękna.
W Dolinie działa kilkadziesiąt winiarni, których wejścia wbudowane są w zbocza otaczających to miejsce wzgórz. W Dolinie piwniczek jest kilkadziesiąt, niektóre są malowniczo rzeźbione w sposób, który przywodzi na myśl Wieliczkę. W winiarniach można się raczyć lokalnym winem oraz palinką. Wieczorami wszędzie rozbrzmiewa muzyka: młodzi ludzie grają na gitarach przy ogniskach, a cygańskie kapele dają popisy przy piwniczkach, które wystawiają stoliki na zewnątrz.
Ale nim tam dotrzemy wybierzemy się na rowerową wycieczkę po okolicy. Tuż koło słynnego miasta Eger czeka jedna z najpiękniejszych przyrodniczych atrakcji Węgier: Góry Bukowe. Słyną z malowniczych lasów, przepięknych jaskiń i górskich tras idealnych na spacery lub rowery. To miejsce idealne dla miłośników ciszy i odpoczynku z dala od zgiełku. Liczne trasy turystyczne wiodą między bukowymi lasami (to właśnie od nich wzięła się nazwa gór).
Dzień 10: Eger
Na koniec krótka wycieczka rowerowa łącząca najważniejsze atrakcje Węgier – wino i termy.
Doskonałym przykładem takiej symbiozy jest leżąca nieopodal Egeru przeurocza wioska Bogacs, w której przez większość dnia można się pomoczyć w leczniczych źródłach, a po południu udać się na degustację do pobliskich wydrążonych w zboczach piwniczek. Tamtejszy winny zakątek to sympatyczna miniatura egerskiej Doliny Pięknej Pani, z sympatycznymi właścicielami chętnie snującymi opowieści przy kieliszku.
Do kraju powracamy późnym wieczorem.
UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.
Cena zawiera:
Oplaty dodatkowe dla chetnych:
Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.
Isis Shiffer udowodniła, że chcieć to móc. To właśnie ona stworzyła innowacyjny projekt kasku rowerowego, który z jednej strony zachwyca, a z drugiej, budzi wiele wątpliwości. Dlaczego? Zacznijmy od początku...
Rowerzyści, tak jak i kierowcy samochodów podlegają przepisom regulującym prawa i obowiązki uczestników ruchu drogowego. W tym artykule chcemy przedstawić niektóre przepisy dotyczące rowerzystów...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Węgierskie winnice pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Węgry. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.