Program
Dzień 1-2 Przejazd do Francji
Zbiórka w Warszawie o godz. 14.00 (z parkingu przy Placu Defilad obok Pałacu Kultury i Nauki). Możliwość dołączenia do grupy we Wrocławiu ok. godz. 18.45.
Całodzienny przejazd przez Niemcy i Francję. Przyjazd po południu następnego dnia do naszej bazy w Paradou, gdzie będziemy nocować przez cały wyjazd. Zakwaterowanie i odpoczynek w ośrodku.
Dzień 3 Klasyczna Prowansja: rzymskie i średniowieczne perełki
Châteauneuf-du-Pape - Avignon - Saint-Rémy-de-Provence - Les Baux-de-Provence - Paradou - ok. 60 km na rowerze
Na początek dzisiejszego dnia pojedziemy autobusem do pozostałości twierdzy w Châteauneuf-du-Pape, „Nowym Zamku Papieża”. Przebywał tutaj Jan XXII, którego zachwyciły krzepkie miejscowe wina. Do dzisiaj te usiane winnicami okolice słyną ze znakomitych trunków. Tam wsiądziemy na rowery i udamy się do Avignon, słynnego z dawnego pałacu następców św. Piotra oraz opiewanego w piosenkach mostu. Następnie udamy się w okolice Saint-Rémy-de-Provence, gdzie u stóp niewielkich gór Alpilles zobaczyć można wspaniale zachowane ruiny starożytnego miasta Glanum. Znajduje się tu też dawny klasztor św. Pawła, swego czasu przekształcony w szpital psychiatryczny, w którym na własne życzenie przebywał Van Gogh i gdzie powstała seria słynnych obrazów inspirowanych tym miejscem. Następnie popedałujemy do spektakularnie położonej miejscowości Les Baux-de-Provence, oficjalnie uznanej za jedną z najpiękniejszych we Francji, a na koniec do naszej bazy w Paradou.
Dzień 4 Przez miasta wybrzeża Rodanu do rzymskiej Oksytanii
Paradou - Montmajour - Arles - Beaucaire - Pont-du-Gard - ok. 62 km na rowerze
O poranku wyruszymy na rowerach w kierunku Arles. Ta pełna starożytności miejscowość, zwana „małym prowansalskim Rzymem”, została unieśmiertelniona dzięki dziełom między innymi Van Gogha, których stworzył on w tych okolicach ponad trzysta. Po drodze zobaczymy opactwo Montmajour, kolejne miejsce, które często malował urzeczony Van Gogh. Po krótkich odwiedzinach w tych miejscach pojedziemy w górę Rodanu do miejsca, gdzie na przeciwległych brzegach rozsiadły się dwa średniowieczne miasta ze swoimi zamkami – Beaucaire i Tarascon. Następnie dotrzemy do rzeki Gard, nad którą starożytni mieszkańcy regionu wznieśli sławny Pont-du-Gard. Ten najwyższy i jeden z najlepiej zachowanych na świecie rzymskich mostów-akweduktów wzniesiono bez użycia zaprawy. Po obejrzeniu imponujących łuków wrócimy autobusem do naszego ośrodka.
Dzień 5 Zamki, winnice i średniowieczne miasta
Le Barroux - Crestet - Vaison-la-Romaine - Séguret - Gigondas – ok. 47 km na rowerze
Dzisiejszą trasę rowerową rozpoczniemy w Le Barroux, miasteczku, nad którym góruje okazały zamek. Będzie ona wiodła niemal dookoła małego, lecz efektownie uformowanego pasma górskiego Dentelles de Montmirail. Zajrzymy do wioseczki Crestet z kolejnym zamkiem, a także do Vaison-la-Romaine z piękną starówką. Przejedziemy przez kolejne urokliwe miejscowości z widokiem na góry, Séguret i Sablet, aby dotrzeć do regionu słynnego na cały kraj ze swoich win nieopodal miasteczka Gigondas. Z tego ostatniego powrócimy do hotelu autobusem.
Dzień 6 Niesamowite Camargue: konie, byki, flamingi i solanki
Plage de Piémanson - Salin de Giraud - Saintes-Maries-de-la-Mer - ok. 45 km na rowerze (możliwość przedłużenia o 18 km do Domaine de Méjanes)
Rano udamy się autobusem na sam południowy skrawek Prowansji, do plaży Piémanson w niezwykłym regionie Camargue, uznanym za rezerwat biosfery UNESCO. Stamtąd wyruszymy na rowerze wzdłuż tradycyjnych panwi solnych, źródło utrzymania pobliskiego miasteczka Salin de Giraud. Stamtąd wyruszymy do ścisłego rezerwatu Camargue, gdzie wśród mokradeł często brodzą flamingi. Po drodze miniemy stare rancza, gdzie tutejsi kowboje, zwani gardiens, hodują słynne białe konie i czarne byki. Zatrzymamy się w urokliwym miasteczku Saintes-Maries-de-la-Mer, będącym zarazem kurortem i miejscem pielgrzymek Romów, a chętni przedłużą swój przejazd na rowerze do farmy Domaine de Méjanes. Stamtąd wrócimy autobusem na nocleg do ośrodka.
Dzień 7 Tour de France, pola lawendy i skalne wąwozy
Mont Ventoux – Aurel - Sault – Villes-sur-Auzon – ok. 57 km na rowerze
Choć „Gigant Prowansji”, czyli Mont Ventoux, będzie ukazywać się naszym oczom także w inne dni, dziś będziemy mieli okazję przyjrzeć mu się z bliska. Swego czasu wspiął się na niego Petrarka by podziwiać widoki okolicy, dziś wspinają się na niego kolarze podczas Tour de France. My zaś na naszych rowerach będziemy ze słynnej góry głównie zjeżdżać. Dotrzemy w okolice miejscowości Aurel, by przejechać się wśród pól z równo nasadzonymi rzędami lawendy, po czym zatrzymamy się w urokliwym Sault. Następnie przejedziemy przez niezwykle wyrzeźbiony skalny wąwóz Gorges de la Nesque do miejscowości Villes-sur-Auzon. Stamtąd wrócimy autobusem na nocleg.
Dzień 8 Pocztówkowa Prowansja: krajobrazy i miasteczka regionu Luberon
Roussillon - Gordes – Oppède-le-Vieux – Lacoste - Bonnieux – ok. 46 km na rowerze
Na początek dzisiejszego dnia udamy się do miasteczka w kolorze ochry – Roussillon, położonego ponad fantastycznie malowniczym wąwozem o tej samej barwie. Stamtąd popedałujemy do Gordes, przyczepionej do zbocza wzgórza kamiennej miejscowości. Następnie mijając ruiny zamków i opactw przejedziemy przez ciąg typowych prowansalskich wioseczek, rozsławionych przez pisarzy takich jak Peter Mayle. Znajdują się one w rezerwacie Luberon u stóp niewysokiego masywu o tej samej nazwie. Na wieczór wrócimy do naszego ośrodka autobusem.
Dzień 9 Ścieżkami Cézanne'a: wokół Mont Sainte-Victoire do Aix-en-Provence
Barrage de Bimont – Vauvenargues – Puyloubier – Le Tholonet – ok. 47 km na rowerze
Nasza dzisiejsza trasa poprowadzi nas dookoła góry, która przez wieki inspirowała artystów. Mont Sainte-Victoire, nazwana tak na cześć zwyciężenia w tej okolicy przez rzymskie legiony teutońskich plemion, to malownicza formacja wapienna, która kryje sporo niespodzianek. My wyruszymy na rowerach spod niewielkiego zbiornika wodnego, Lac Bimont, wzdłuż jej północnej strony. Miniemy Vauvenargues, gdzie w kupionym przez siebie zamku mieszkał i tworzył, a także został pochowany sam Picasso. Następnie przejedziemy u stóp południowego zbocza do wioski Le Tholonet, którędy biegnie Szlak Cézanne'a, ogłoszony jedyną we Francji drogą mająca status Pomnika Historii. Te piękne okolice wraz z majestatyczną górą wielokrotnie uwieczniał na swych płótnach Paul Cézanne, który pochodził z pobliskiego Aix-en-Provence. W rodzinnym miasteczku wielkiego malarza, często porównywanego do Paryża, spędzimy resztę popołudnia. Na nocleg wrócimy do naszej bazy.
Dzień 10-11 Pożegnanie z Prowansją
Rano po uprzątnięciu apartamentów przyjdzie czas na pożegnane z pięknym południem Francji i wyruszenie autobusem w drogę powrotną do Polski. Przyjazd do Warszawy około południa następnego dnia (możliwość odłączenia się we Wrocławiu i w okolicach Łodzi). Zakończenie imprezy.