Rowerem w sercu Prowansji

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
brak
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Szczegóły wyjazdu Rowerem w sercu Prowansji

O wyprawie

Rowerem w sercu Prowansji | Francja

  • Perły architektoniczne regionu: Avignon, Orange i Pont-du-Gard
  • Romantyczne miasta: Arles i Aix-en-Provence
  • Niezwykła przyroda i krajobrazy rezerwatu Camargue
  • Średniowieczne wioski i miasteczka z zamkami, uznane za najpiękniejsze we Francji
  • Malownicze górskie masywy oraz Mont Ventoux i Mont Sainte-Victoire w tle
  • Miejsca związane z Van Goghiem, Picassem, Cézanne'em i impresjonistami
  • Słynne na całą Europę regiony winiarskie

O wyprawie ...

Prowansja to mityczna kraina, o której każdy słyszał, lecz mało kto w niej był. Dotyczy to zwłaszcza tych zakątków regionu, które oddalone są od Lazurowego Wybrzeża i największych miast, a to one stanowią kwintesencję tej dawnej prowincji rzymskiego imperium. To tu znajdziemy, jeśli wiemy gdzie szukać, słynne pola lawendy, dawne opactwa czy jakby chowające się przed upływem czasu średniowieczne wioseczki.

To tu poczujemy na własnej skórze i ujrzymy na własne oczy magię południowego słońca, malującego niczym impresjoniści najpiękniejsze krajobrazy. Nie na darmo Van Gogh stwierdził, że przyszłość sztuki jest tutaj. To tu wreszcie miejscowe wiatry, od wieków kształtujące sposób życia i budowania w regionie, przyniosą nam niepowtarzalne aromaty tutejszych pól i łąk.  Zapraszamy do poznania serca Prowansji wszystkimi zmysłami, w sposób, który pozwala na to najlepiej - na rowerze.

Camargue

Na samym południu Prowansji, w delcie Rodanu rozciąga się duża nizinna wyspa, otoczona rzeką i morzem, której trzecią część zajmują jeziora. To Camargue, dom dla wielu rzadkich gatunków ptaków, w tym flamingów, oraz półdzikich czarnych byków i białych koni. Duża część tego obszaru objęta jest ochroną, a dostęp do nich jest ograniczony - ale nie dla rowerzystów. Dzięki naszym jednośladom przejedziemy groblami, podziwiając oprócz najdłuższych plaż w regionie i rozległych rozlewisk także krajobraz kulturowy - panwie solne dające utrzymanie niegdyś opactwom, a dziś miasteczkom regionu, tutejsze typowe farmy czy uroczy kurort i miejsce pielgrzymek - Saintes-Maries-de-la-Mer.

Najpiękniejsze wioski Francji

Les Plus Beaux Villages de France to oficjalny tytuł przyznawany małym miejscowościom o szczególnej urodzie. Wiele z nich znajduje się w Prowansji, a my do kilku dotrzemy na dwóch kółkach. Ze względu na swoje nietypowe położenie i ciasną, historyczną zabudowę są to miejsca często niedostępne dla turystów podróżujących autobusem - ale nie dla nas. Ich okolice są nierzadko równie ciekawe jak same miejscowości - usiane zamkami i pałacami, przecięte rzekami, ze wzgórzami obsadzonymi miejscowymi szczepami winorośli. Po trudach całodziennej jazdy i zwiedzania będziemy mieli okazję pokrzepić się owocami pracy miejscowych winiarzy oraz innymi smakołykami regionu.

Program

Dzień 1-2 Przejazd do Francji

Zbiórka w Warszawwie o godz. 14.00 (z parkingu przy Placu Defilad obok Pałacu Kultury i Nauki). Możliwość dołączenia do grupy we Wrocławiu ok. godz. 18.45.

Całodzienny przejazd przez Niemcy i Francję. Przyjazd po południu następnego dnia do naszej bazy w Paradou, gdzie będziemy nocować przez cały wyjazd. Zakwaterowanie i odpoczynek w ośrodku.

Dzień 3 Klasyczna Prowansja: rzymskie i średniowieczne perełki

Châteauneuf-du-Pape - Avignon - Saint-Rémy-de-Provence - Les Baux-de-Provence - Paradou - ok. 60 km na rowerze

Na początek dzisiejszego dnia pojedziemy autobusem do pozostałości twierdzy w Châteauneuf-du-Pape, „Nowym Zamku Papieża”. Przebywał tutaj Jan XXII, którego zachwyciły krzepkie miejscowe wina. Do dzisiaj te usiane winnicami okolice słyną ze znakomitych trunków. Tam wsiądziemy na rowery i udamy się do Avignon, słynnego z dawnego pałacu następców św. Piotra oraz opiewanego w piosenkach mostu. Następnie udamy się w okolice Saint-Rémy-de-Provence, gdzie u stóp niewielkich gór Alpilles zobaczyć można wspaniale zachowane ruiny starożytnego miasta Glanum. Znajduje się tu też dawny klasztor św. Pawła, swego czasu przekształcony w szpital psychiatryczny, w którym na własne życzenie przebywał Van Gogh i gdzie powstała seria słynnych obrazów inspirowanych tym miejscem. Następnie popedałujemy do spektakularnie położonej miejscowości Les Baux-de-Provence, oficjalnie uznanej za jedną z najpiękniejszych we Francji, a na koniec do naszej bazy w Paradou.

Dzień 4 Przez miasta wybrzeża Rodanu do rzymskiej Oksytanii

Paradou - Montmajour - Arles - Beaucaire - Pont-du-Gard - ok. 62 km na rowerze

O poranku wyruszymy na rowerach w kierunku Arles. Ta pełna starożytności miejscowość, zwana „małym prowansalskim Rzymem”, została unieśmiertelniona dzięki dziełom między innymi Van Gogha, których stworzył on w tych okolicach ponad trzysta. Po drodze zobaczymy opactwo Montmajour, kolejne miejsce, które często malował urzeczony Van Gogh. Po krótkich odwiedzinach w tych miejscach pojedziemy w górę Rodanu do miejsca, gdzie na przeciwległych brzegach rozsiadły się dwa średniowieczne miasta ze swoimi zamkami – Beaucaire i Tarascon. Następnie dotrzemy do rzeki Gard, nad którą starożytni mieszkańcy regionu wznieśli sławny Pont-du-Gard. Ten najwyższy i jeden z najlepiej zachowanych na świecie rzymskich mostów-akweduktów wzniesiono bez użycia zaprawy. Po obejrzeniu imponujących łuków wrócimy autobusem do naszego ośrodka.

Dzień 5 Zamki, winnice i średniowieczne miasta

Le Barroux - Crestet - Vaison-la-Romaine - Séguret - Gigondas – ok. 47 km na rowerze

Dzisiejszą trasę rowerową rozpoczniemy w Le Barroux, miasteczku, nad którym góruje okazały zamek. Będzie ona wiodła niemal dookoła małego, lecz efektownie uformowanego pasma górskiego Dentelles de Montmirail. Zajrzymy do wioseczki Crestet z kolejnym zamkiem, a także do Vaison-la-Romaine z piękną starówką. Przejedziemy przez kolejne urokliwe miejscowości z widokiem na góry, Séguret i Sablet, aby dotrzeć do regionu słynnego na cały kraj ze swoich win nieopodal miasteczka Gigondas. Z tego ostatniego powrócimy do hotelu autobusem.

Dzień 6 Niesamowite Camargue: konie, byki, flamingi i solanki

Plage de Piémanson - Salin de Giraud - Saintes-Maries-de-la-Mer - ok. 45 km na rowerze (możliwość przedłużenia o 18 km do Domaine de Méjanes)

Rano udamy się autobusem na sam południowy skrawek Prowansji, do plaży Piémanson w niezwykłym regionie Camargue, uznanym za rezerwat biosfery UNESCO. Stamtąd wyruszymy na rowerze wzdłuż tradycyjnych panwi solnych, źródło utrzymania pobliskiego miasteczka Salin de Giraud. Stamtąd wyruszymy do ścisłego rezerwatu Camargue, gdzie wśród mokradeł często brodzą flamingi. Po drodze miniemy stare rancza, gdzie tutejsi kowboje, zwani gardiens, hodują słynne białe konie i czarne byki. Zatrzymamy się w urokliwym miasteczku Saintes-Maries-de-la-Mer, będącym zarazem kurortem i miejscem pielgrzymek Romów, a chętni przedłużą swój przejazd na rowerze do farmy Domaine de Méjanes. Stamtąd wrócimy autobusem na nocleg do ośrodka.

Dzień 7 Tour de France, pola lawendy i skalne wąwozy

Mont Ventoux – Aurel - Sault – Villes-sur-Auzon – ok. 57 km na rowerze

Choć „Gigant Prowansji”, czyli Mont Ventoux, będzie ukazywać się naszym oczom także w inne dni, dziś będziemy mieli okazję przyjrzeć mu się z bliska. Swego czasu wspiął się na niego Petrarka by podziwiać widoki okolicy, dziś wspinają się na niego kolarze podczas Tour de France. My zaś na naszych rowerach będziemy ze słynnej góry głównie zjeżdżać. Dotrzemy w okolice miejscowości Aurel, by przejechać się wśród pól z równo nasadzonymi rzędami lawendy, po czym zatrzymamy się w urokliwym Sault. Następnie przejedziemy przez niezwykle wyrzeźbiony skalny wąwóz Gorges de la Nesque do miejscowości Villes-sur-Auzon. Stamtąd wrócimy autobusem na nocleg.

Dzień 8 Pocztówkowa Prowansja: krajobrazy i miasteczka regionu Luberon

Roussillon - Gordes – Oppède-le-Vieux – Lacoste - Bonnieux – ok. 46 km na rowerze

Na początek dzisiejszego dnia udamy się do miasteczka w kolorze ochry – Roussillon, położonego ponad fantastycznie malowniczym wąwozem o tej samej barwie. Stamtąd popedałujemy do Gordes, przyczepionej do zbocza wzgórza kamiennej miejscowości. Następnie mijając ruiny zamków i opactw przejedziemy przez ciąg typowych prowansalskich wioseczek, rozsławionych przez pisarzy takich jak Peter Mayle. Znajdują się one w rezerwacie Luberon u stóp niewysokiego masywu o tej samej nazwie. Na wieczór wrócimy do naszego ośrodka autobusem.

Dzień 9 Ścieżkami Cézanne'a: wokół Mont Sainte-Victoire do Aix-en-Provence

Barrage de Bimont – Vauvenargues – Puyloubier – Le Tholonet – ok. 47 km na rowerze

Nasza dzisiejsza trasa poprowadzi nas dookoła góry, która przez wieki inspirowała artystów. Mont Sainte-Victoire, nazwana tak na cześć zwyciężenia w tej okolicy przez rzymskie legiony teutońskich plemion, to malownicza formacja wapienna, która kryje sporo niespodzianek. My wyruszymy na rowerach spod niewielkiego zbiornika wodnego, Lac Bimont, wzdłuż jej północnej strony. Miniemy Vauvenargues, gdzie w kupionym przez siebie zamku mieszkał i tworzył, a także został pochowany sam Picasso. Następnie przejedziemy u stóp południowego zbocza do wioski Le Tholonet, którędy biegnie Szlak Cézanne'a, ogłoszony jedyną we Francji drogą mająca status Pomnika Historii. Te piękne okolice wraz z majestatyczną górą wielokrotnie uwieczniał na swych płótnach Paul Cézanne, który pochodził z pobliskiego Aix-en-Provence. W rodzinnym miasteczku wielkiego malarza, często porównywanego do Paryża, spędzimy resztę popołudnia. Na nocleg wrócimy do naszej bazy.

Dzień 10-11 Pożegnanie z Prowansją

Rano po uprzątnięciu apartamentów przyjdzie czas na pożegnane z pięknym południem Francji i wyruszenie autobusem w drogę powrotną do Polski. Przyjazd do Warszawy około południa następnego dnia (możliwość odłączenia się we Wrocławiu i w okolicach Łodzi). Zakończenie imprezy.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Warszawy), możliwość dołączenia we Wrocławiu
  • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
  • Zakwaterowanie: 8 noclegów w apartamentach wakacyjnych (w każdym apartamencie pokoje 2-osobowe)
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia ok. 15-25 EUR/dzień
  • Kosztów uczestnictwa w programie (m.in. bilety wstępu, opłaty klimatyczne, parkingowe, zwyczajowe napiwki) - ok. 50-70 EUR
  • Dopłaty do zakwaterowania w pok. 1-os. (w miarę dostępności tego typu pokoi) - 650 PLN
  • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru - 300 PLN
  • Dopłaty za transport roweru elektrycznego: 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

-

Wypożyczenie roweru

Dla osób, które nie biorą własnego roweru, istnieje możliwość wypożyczenia roweru za dodatkową opłatą zgodnie z ceną podaną w warunkach wyjazdu (cena nie obejmuje). Podana opłata obejmuje wypożyczenie roweru na cały okres wyjazdu. Wypożyczane przez nas rowery to rowery trekkingowe średniej klasy z ramą damską (19") ROMET Gazela II, ROMET Gazela IV lub podobne. Każdy rower wyposażony jest w bagażnik, jedną sakwę i błotniki. Nie posiada uchwytu na bidon. W cenie wypożyczenia zapewniamy podstawowy serwis rowerowy podczas wyjazdu oraz części zamienne tj. zapasowe dętki, zapasowe klocki hamulcowe, smary, oleje do smarowania łańcuchów i przerzutek. Osoby zainteresowane wypożyczeniem roweru powinny to zgłosić w momencie zapisywania się na wyjazd, nie później jednak niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Ze względów higienicznych nie wypożyczamy kasków rowerowych.

Rower elektryczny

Jest możliwość zabrania na wyjazd roweru elektrycznego. Każdy Uczestnik, który chce zabrać na wyjazd rower elektryczny jest zobowiązany do powiadomienia nas o tym w momencie zgłoszenia się na wyjazd. Późniejsze zgłoszenie chęci zabrania roweru elektrycznego nie gwarantuje możliwości jego zabrania. Limit rowerów elektrycznych przewożonych na przyczepie wynosi 5 sztuk. Całkowita długość roweru nie może być większa niż 185 cm. Jest to długość liczona od początku przedniego koła do końca tylnego koła. Opony roweru nie mogą być szersze niż 2,30 cala. Na każdej oponie jest podana jej szerokość. Prosimy o sprawdzenie całkowitej długości roweru elektrycznego oraz szerokości jego opon przed zapisaniem się na wyjazd. Jeśli rower elektryczny przekroczy powyższe wymiary, nie będzie możliwe jego zapakowanie na przyczepę rowerową. Z uwagi na to, że rower elektryczny jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, Uczestnik, który zabiera na wyjazd rower elektryczny jest odpowiedzialny za jego zapakowanie na przyczepę oraz wypakowanie z przyczepy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rowerem w sercu Prowansji pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Francja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.