O wyprawie
Alpejskimi dolinami | Austria
- Zjazdy długimi, szerokimi dolinami spod głównego grzbietu Alp (Otztal, Zillertal)
- Fabryka serów w Mayrhofen
- Wysokie wodospady: między innymi Wodospad Krimml (najwyższy w całej Austrii)
- Najdłuższy lodowiec Austrii (Pasterze), widoki na Grossglockner i zjazd alpejską drogą Hochalpenstrasse
- Największy na świecie kompleks jaskiń lodowych Eisriesenwelt
- Malownicze jeziora i wapienne skały w regionie Salzkemmergut
- Salzburg - perła architektury renesansowej u podnóża Alp
O wyprawie ...
Górzysta część Austrii kojarzy się przede wszystkim z zimową turystyką narciarską i świetnie przygotowanymi trasami do uprawiania białego szaleństwa. Ten kraj jest jednak równie atrakcyjny latem. Długie doliny górskie o zróżnicowanym nachyleniu terenu oraz wygodne drogi i ścieżki rowerowe dają możliwość podziwiania pięknych alpejskich krajobrazów z siodełka rowerowego. Podczas całej wycieczki odwiedzimy najciekawsze doliny Tyrolu podchodzące pod główny grzbiet Alp, najwyższych gór Europy. Zjedziemy w dół wzdłuż doliny Ötztal, Stubaital oraz Zillertal. Towarzyszyć nam będą piękne widoki na błękitne jeziora oraz wysokogórskie panoramy z najwyższymi szczytami niejednokrotnie pokrytymi śniegiem i lodowcami.
Przyjrzymy się produkcji prawdziwego alpejskiego sera, usłyszymy huk największego wodospadu w Austrii, przejedziemy wzdłuż jednego z najgłębszych wąwozów. Staniemy u stóp najwyższego szczytu Austrii i zobaczymy „świat lodowych olbrzymów” – największy na świecie kompleks jaskiń lodowych. Na koniec ujrzymy malownicze jeziora polodowcowe ukryte wśród lasów u podnóża masywu górskiego Dachstein i odwiedzimy Salzburg – najczęściej (poza Wiedniem) odwiedzane miasto w kraju będące prawdziwą perełką architektoniczną.
Długie alpejskie doliny
Szerokie, górskie doliny stwarzają bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Większość naszych tras w Austrii przebiega w terenie płaskim lub w dół dolin, więc nawet początkujący rowerzysta z pewnością poradzi sobie z ich pokonaniem. W dolinie Stubaital po raz pierwszy na wycieczce zetkniemy się z typowo alpejskim krajobrazem i zjedziemy w dół, prawie do samego Innsbrucka, stolicy austriackiego Tyrolu. Zillertal to długa dolina, w której spędzimy większość dnia. Po drodze miniemy malownicze miasteczka i wioski ze strzelistymi wieżami kościołów. Dowiemy się też w jaki sposób produkuje się tradycyjny tyrolski ser. Z wysokiej Przełęczy Timmelsjoch zjedziemy na sam dół Ötztal mijając po drodze górskie serpentyny. W lokalnym skansenie archeologicznym dowiemy się jak wyglądało tu życie w przeszłości. Podczas przejazdu przez, krótszą niż pozostałe, lecz równie malowniczą dolinę Grossarltal zerkniemy w dół Wąwozu Lichtenstein – jednego z najgłębszych w Alpach.
Rzeki, jeziora i lód
Wijące się dnami dolin rzeki, wysokie wodospady, malownicze jeziora, w których nierzadko odbijają się ośnieżone szczyty Alp oraz lodowce spływające w dół dolin i jaskinie wypełnione mleczno-białym lodem – to główne atrakcje przyciągające turystów do Austrii. W tym także turystów rowerowych. Podczas naszej wycieczki nie zabraknie żadnej z wyżej wymienionych. Poza rwącymi, spienionymi górskimi potokami, można też pojeździć wzdłuż leniwych, szerokich rzek, takich jak Inn czy Salzach. Płyną one dnami szerokich dolin i są głównymi dopływami jednymi z głównych dopływów Dunaju. Po drodze mijać będziemy, spadające ze skał, wodospady, z których najbardziej spektakularny jest Stuiben (najwyższy w Tyrolu) i Krimml (najwyższy w Austrii). Wielokrotnie trasy naszych przejazdów będą również wiodły wzdłuż brzegów pięknych jezior polodowcowych takich jak: Zellersee, Hallstattersee czy Mondsee. Akweny te w połączeniu z otaczającymi je szczytami tworzą niezapomniany krajobraz. Jednymi z największych atrakcji tej wycieczki będzie możliwość podziwiania tak dużej ilości lodu w środku lata. Podjedziemy pod jeden z najbardziej malowniczych austriackich lodowców: Pasterzenkees spływający spod najwyższego szczytu w kraju. Pod koniec wyjazdu wejdziemy też w głąb największej lodowej jaskini na świecie, wrażenia gwarantowane.
Salzburg - perła architektury
Tuż przed powrotem do Polski spędzimy popołudnie w Salzburgu. Jest to najczęściej odwiedzane (poza Wiedniem) miasto Austrii położone nad błękitną rzeką Salzach. Znaleźć tu można jedne z najznakomitszych przykładów architektury renesansowej i barokowej w kraju. To tu na świat przyszedł jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii, Mozart. Odwiedzimy dom jego narodzin. Większość starego miasta leży w cieniu monumentalnego wzgórza z jednym z największych zamków obronnych w Europie, Hohensalzburg. Jedną z najlepszych panoram zamku można podziwiać z malowniczych ogrodów Mirabell. Katedra św. Ruperta też robi duże wrażenie, szczególnie wielkością fasady i kopuły. Wnikliwi obserwatorzy znajdą również w Salzburgu polskie akcenty: stoi tam, pokaźnych rozmiarów, pomnik Mikołaja Kopernika.
Program
Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Austrii
Zbiórka w Krakowie o 17:30 (możliwość dołączenia w Katowicach, zbiórka o 19:15). Nocą przejedziemy do Tyrolu w zachodniej Austrii.
Dzień 2 Zjazd wzdłuż doliny Stubaital do Innsbrucka
Innsbruck - Mutterberger Alm (1700m npm) autobusem - Volderau - Neustift - Fulpmes - Schonberg - Innsbruck = ok. 49 km na rowerze (głównie w dół).
Na drugi dzień dotrzemy do Tyrolu i udamy się do Doliny Stubai. Miejsce to w zimie jest jednym z kilku austriackich rajów dla narciarzy. Ale czy tylko wtedy? Nie. W lecie można tu również szusować na nartach na lodowcu Stubai. My na to wszystko spojrzymy z dołu z perspektywy siodełek rowerowych. Dojedziemy do górnego końca doliny (do wysokości 1700m n.p.m.), która otoczona jest przez ośnieżone szczyty pokryte śniegiem i lodowcami. Po nasyceniu oczu pięknymi widokami i zdjęciu rowerów z przyczepy, ruszymy w dół doliny rzeki Ruetz mijając po drodze malownicze alpejskie wioski. Dalej zjedziemy serpentynami w stronę Innsbrucka, stolicy austriackiego Tyrolu. Przy wjeździe do miasta miniemy słynną skocznię narciarską Bergisel. To jeden z tych obiektów sportowych, na którym odbywa się słynny Turniej Czterech Skoczni. Po wjeździe do miasta, skierujemy się do ścisłego centrum, aby zobaczyć najważniejsze zabytki. Poznamy Hofburg, który był rezydencją Marii Teresy, kościół cesarski nieopodal, barokową katedrę św. Jakuba oraz ponad 50-metrową wieżę miejską, z której roztacza się ładna panorama całego miasta i okolicy. W dalszej części dnia pojedziemy do hotelu na zasłużony odpoczynek.
Dzień 3 Przejazd doliną Zilleratal i fabryka serów w Mayrhofen
Zillertal - zbiornik Schlegeisspeicher (1780m npm) autobusem - Ginzling - Mayrhofen - Zell am Ziller - Kaltenbach - Strass am Zillertal = ok. 58 km na rowerze (głównie w dół).
Wyjedziemy z hotelu autobusem i pojedziemy w dół szerokiej doliny Innu, by potem skręcić w dolinę Ziller. Tą doliną pojedziemy w górę, aż do zbiornika wodnego Schlegeisspeicher. Chwila czasu wolnego na spacer po okolicy. Następnie całą grupą ruszymy w dół doliny krętą drogą w stronę Ginzling. Tu zrobimy krótką przerwę i po chwili ruszymy dalej w dół w stronę Mayrhofen. W tej największej miejscowości doliny Zillertal odwiedzimy Erlebnis Sennerei. Jest to lokalna fabryka typowego alpejskiego sera i innych produktów nabiałowych. Można tu obejrzeć cały proces wytwarzania tego przysmaku od mieszania mleka w miedzianych kadziach, aż po dojrzewanie sera gotowego do spożycia. Kolejną miejscowością jaką miniemy będzie Zell am Ziller, nad którą góruje strzelista, różowa wieża kościoła. Kontynuujemy zjazd w dół doliny Ziller, aż do wylotu doliny w miejscowości Strass, Z tego miejsca wrócimy do hotelu autobusem.
Dzień 4 Zjazd z jednej z najwyższych przełęczy w Austrii w dół doliny Otztal
Ötztal - Przełęcz Timmelsjoch (2500m npm) autobusem - Obergurgl - Sölden - Langenfeld - Umhausen - Ötz - Brunau = ok. 65 km na rowerze.
Tego dnia poznamy Ötztal, jedną z najdłuższych austriackich dolin podchodzących bezpośrednio pod główny grzbiet Alp. W wyższej części doliny, góruje nad całą okolicą najwyższy szczyt Tyrolu – Wildspitze (3774m npm). My wyjedziemy naszym autobusem na Przełęcz Timmelsjoch położoną w głównym grzbiecie Alp na granicy z Włochami. Ze względu na dużą wysokość n.p.m., na początku tego dnia będzie nam towarzyszył chłód. Po rozpakowaniu przyczepy z rowerami, ruszymy w dół krętymi serpentynami. Będziemy się kierowali w stronę Sölden, jednego z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Austrii, a następnie dalej w dół doliny w stronę Umhausen. W dalszej części dnia pojedziemy dalej w stronę wylotu doliny Ötztal. w tym miejscu zapakujemy nasze rowery, wsiądziemy do autobusu i wrócimy do hotelu.
Dzień 5 Najwyższy wodospad w Austrii i trasa wzdłuż rzeki Salzach
Zillertal - Gerlos - zbiornik Speicher Durlassboden (autobusem) - wokół zbiornika - Przełęcz Gerlos - Wodospad Krimml - Wald im Pingzau - Hollersbach - Mittersill - Uttendorf - Niedernsill - Piesendorf - Kaprun = ok. 76 km na rowerze (głównie w dół lub po płaskim).
Tego dnia pożegnamy Tyrol. Udamy się autobusem na jego granicę z Krajem Salzburskim i wysiądziemy przy sztucznym zbiorniku Speicher Durlassboden, skąd rozpoczniemy naszą dzisiejszą wycieczkę. Najpierw objedziemy zbiornik dookoła wygodną drogą. po objechaniu zbiornika przejedziemy autobusem przez rozłożystą Przełęcz Gerlos (1507m npm), a następnie zjedziemy krętą drogą w stronę Wodospadu Krimml (380m wysokości), najwyższego w Austrii i jednego z najwyższych w Europie. Ten malowniczy wodospad spada w dół w formie trzech kaskad ukrytych w lesie. Przyjrzymy mu się z bliska i ruszymy na rowerach dalej w dół szerokiej doliny rzeki Salzach. Po prawej będziemy mogli podziwiać szczyty Wysokich Taurów, a po lewej niższe wzniesienia Alp Kitzbuehelskich. Podążając wciąż wzdłuż Salzach miniemy Mittersill. Naszą dzisiejszą przejażdżkę zakończymy w Kaprun, znanym ośrodku wypoczynkowym, położonym u wylotu doliny, na końcu której znajduje się Lodowiec Kitzsteinhorn, raj dla narciarzy. Stąd autobus zabierze nas do hotelu w Wagrain.
Dzień 6 Dolina Kleinarl i Eisriesenwelt - największa lodowa jaskinie świata
Wagrain - Jägersee (1100m npm) autobusem - Kleinarl - Wagrain - Sankt Johann - Bischofshofen - Werfen - Golling = ok. 59 km (40 km w wersji skróconej) na rowerze (głównie w dół lub po płaskim).
Dziś czeka nas kilka ciekawych atrakcji. Pojedziemy najpierw do końca doliny Kleinarl nad malownicze jezioro Jägersee. Następnie zaczniemy delikatny zjazd w dół tejże doliny mijając po drodze alpejskie wioski i krajobrazy. Po minięciu Wagrain, zjedziemy w dół wzdłuż zalesionej doliny do St. Johann. W tej miejscowości wyróżnia się neogotycka katedra św. Jana z wysoką na ponad 60m wieżą. Kolejną znaną miejscowością na trasie naszego przejazdu będzie Bischofshofen, gdzie co roku odbywa się Turniej Czterech Skoczni. Po minięciu tego miasta, skierujemy się wzdłuż rzeki Salzach w stronę Werfen. Nad miastem góruje malownicza, położona na wzgórzu, twierdza z XVIw. Tu czeka nas największa atrakcja tego dnia, Eisriesenwelt (Świat Lodowych Olbrzymów) – jest to największy na świecie kompleks naturalnych jaskiń wypełnionych lodem przez cały rok. Wejście do kompleksu leży 1100m powyżej miasta. Wjedziemy tam kolejką linową. Wewnątrz jaskiń panuje ujemna temperatura, więc należy się odpowiednio ubrać, szczególnie, że zwiedzanie trwa ok. 75min. Jeśli czas i warunki pogodowe na to pozwolą, pojedziemy z Werfen dalej, głębokim wąwozem rzeki Salzach aż do Golling, gdzie zakończymy jazdę rowerami tego dnia wrócimy do hotelu autobusem.
Dzień 7 Salzkammergut - kraina malowniczych jezior i wapiennych szczytów
Wagrain - Hallstatt - Obertraun (autobusem) - Bad Goisern - Bad Ischl - Strobl - Sankt Gilgen - Mondsee = ok 67 km na rowerze (głównie po płaskim).
Rano po śniadaniu pojedziemy autobusem do Obertraun, małej górskiej wioski położonej u stóp masywu górskiego i lodowca Dachstein. Dzisiejsza trasa będzie wiodła głównie po płaskim terenie wzdłuż malowniczych jezior polodowcowych. Najpierw przejedziemy nad Jeziorem Hallstatt z ładnymi widokami na miasteczko o tej samej nazwie położone po drugiej stronie jeziora. Po nasyceniu się widokami skalistych szczytów odbijających się w wodach jeziora, ruszymy w dalszą drogę, najpierw wzdłuż jeziora, a potem wzdłuż doliny rzeki Traun. Dojedziemy do Bad Ischl. Jest to uzdrowisko, gdzie w przeszłości wypoczywali m.in. Strauss czy Brahms. Zobaczyć tu też można Kaiservillę, pałac będący letnią rezydencją cesarza Franciszka Józefa. Po opuszczeniu Bad Ischl przejedziemy wzdłuż brzegów podłużnego jeziora Wolfgangsee leżącego u podnóży wyniosłej góry Schafberg. Dotrzemy do, położonego nad brzegami jeziora, Sankt Gilgen z ładnym, barokowym kościołem w centrum. Tu mieszkał i pracował dziadek Mozarta, tu też urodziła się matka kompozytora. Swą letnią rezydencję ma tu także były kanclerz Niemiec, Helmut Kohl. Stąd ruszymy w kierunku innego dużego jeziora. Zanim tam dotrzemy, miniemy, ukryte wśród lasów małe jezioro Krotensee. Ostatni etap dzisiejszej trasy będzie wiódł brzegami jeziora Mondsee. Na jego końcu leży miasteczko o tej samej nazwie. Warto w nim odwiedzić barokową katedrę o interesującej fasadzie. Jest ona częścią byłego klasztoru benedyktynów. Z Mondsee wrócimy autobusem do hotelu.
Dzień 8 Alpejska droga z widokiem na najwyższy szczyt i najdłuższy lodowiec w Austrii
Wagrain - St. Johann - Grossglockner Hochalpenstrasse - Hochtor - Franz Josefs Höhe – Hochtor (autobusem) - Fuscher Torl - Fusch - Bruck - Thumersbach - Zell am See = ok. 40 km na rowerze (głównie w dół lub po płaskim).
Tego dnia znów będziemy mieli styczność z przyrodą i krajobrazami wysokogórskimi. Pokonamy jedną z najwyżej położonych i najbardziej malowniczych dróg w Alpach, Grossglocknerstrasse. Najpierw przejedziemy autobusem przez Przełęcz Hochtor i dalej aż do Franz Josefs Höhe. Jest to popularne miejsce, gdzie kończy się droga. Rozpościera się stąd piękny widok na Grossglockner (3798m npm) – najwyższy szczyt Austrii – oraz długi, szeroki jęzor lodowca Pasterzenkees. Spod restauracji można zejść wąską ścieżką, aż pod samo czoło lodowca, bramę lodowcową i małe jezioro. Po chwili czasu wolnego na indywidualne spacery po okolicy, wrócimy autobusem za Przełęcz Hochtor. Tu wypakujemy nasze rowery i ruszymy wysokogórską drogą w dół. Stromymi serpentynami dotrzemy na dno doliny. Poprzez Fusch dojedziemy do Bruck w dolinie Innu. Pod koniec naszej dzisiejszej trasy objedziemy jeszcze dookoła jezioro Zeller See i trasę zakończymy w kurorcie Zell am See. Stąd wrócimy do hotelu autobusem.
Dzień 9 Wzdłuż rzeki Lammer do Salzburga
Sankt Martin – Annaberg – Pichl – Lammerklamm – Scheffau – Golling – Hallein – Salzburg = ok. 66 km na rowerze (głównie w dół lub po płaskim)
Rano po śniadaniu podjedziemy autokarem do Sankt Martin skąd rozpoczniemy naszą ostatnią trasę rowerową. Pierwszy etap naszej trasy będzie wiódł w dół doliny potoku Lammer. Będziemy jechali częściowo po ścieżkach rowerowych a częściowo po bocznych wąskich drogach i bardzo małym natężeniu ruchu. Zatrzymamy się w miejscu, gdzie rzeka Lammer tworzy malowniczy przełom. Zajrzymy na dno niewielkiego kanionu o pionowych ścianach znajdujących się bardzo blisko siebie. Z tego miejsca pojedziemy dalej w kierunku Golling i rzeki Salzach. Kolejnym naszym przystankiem będzie niewielkie zabytkowe miasteczko Hallein leżące nad brzegiem Salzach. Następnie pojedziemy wygodną ścieżką rowerową wzdłuż rzeki aż do Salzburga, perły architektury renesansowej. Jest to najczęściej odwiedzane – poza Wiedniem – miasto w Austrii. Tu spędzimy kilka godzin. Zobaczymy centrum miasta z jego najważniejszymi zabytkami. Podziwiać będziemy mogli m.in. ogromną fortecę Hohensalzburg, górującą ponad starym miastem; dom narodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta; katedrę św. Ruperta z ogromną kopułą; pałac i ogrody Mirabell oraz wiele innych. Będzie czas wolny na zakupy lub posiłek przed drogą powrotną. Wieczorem wyjedziemy z Salzburga w drogę powrotną do Polski.
Dzień 10 Powrót do Krakowa
Powrót do Polski. Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych. Zakończenie imprezy.