Podlasie, kraina otwartych okiennic

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
łatwa
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Podlasie, kraina otwartych okiennic

O wyprawie

Podlasie, kraina otwartych okiennic | Polska

  • Malownicza Kraina Otwartych Okiennic
  • Kolorowe zabytkowe cerkwie drewniane
  • Szlak Bocianich Gniazd
  • Kruszyniany - wieś prawdziwych Tatarów
  • Zalew Ozierany pełen tajemnic
  • Legendarna osada Wierszalin charyzmatycznego proroka Ilji
  • Trasy rowerowe w Puszczy Knyszyńskiej
  • Pustelnia nad Narwią - Skit w Odrynkach
  • Zalew Siemianówka i jego burzliwa historia
  • Zabytkowe uzdrowisko Supraśl i Muzeum Ikon

O wyprawie ...

„Zasil się naturą” oficjalne hasło Podlasia dobrze oddaje to, co ten region ma do zaoferowania. Dzika natura, czyste powietrze, zdrowe produkty regionalne, a przy tym serdeczność i gościnność mieszkańców tworzą unikatowy klimat. Krajobraz urozmaicają pełne uroku wsie z drewnianymi domami, kolorowymi cerkwiami, a wielokulturowa historia sprawia, że nawet we własnym kraju można poczuć się egzotycznie.

Wyruszymy przez tę magiczną krainę rowerami odkrywając różnorodność krajobrazu podlaskiego, zażyjemy „leśnych kąpieli” w Puszczy Knyszyńskiej i poczujemy jej ducha, nacieszymy oczy kolorami drewnianych domów, poznamy wielokulturowość odwiedzając cerkwie, tatarski meczet i słuchając legend o samozwańczym proroku. Nocą będziemy oglądać kosmiczne spektakle na niebie nieskażonym światłem miast.

Zapraszamy na pełną magii podróż, gdzie czas przestaje mieć znaczenie, a problemy dnia codziennego ulatują w dal. Wspólnie naładujemy baterie zasilając się naturą Podlasia.

Opis tras rowerowych

Nawierzchnia i jakość tras są zróżnicowane. Będziemy jeździć po asfaltowych ścieżkach rowerowych, po drogach lokalnych o małym ruchu, po szutrowych drogach wiejskich, gdzie miejscami pojawia się “tarka” i żwir, po leśnych trasach rowerowych z odcinkami gdzie jest sypki piasek. Rekomendujemy rower, który nadaje się na trasy terenowe (górski lub trekingowy). Na całej trasie pojawiają się krótkie podjazdy zarówno na drogach asfaltowych jak i w lesie.

Program

Dzień 1 Ze stolicy Podlasia do Krainy Otwartych Okiennic

Wojszki - Kaniuki - Ciełuszki - Puchły  - Trześcianka (Kraina otwartych okiennic) - Topolany - Rozłogi, około 53km na rowerze

Wyjazd z Warszawy około 9:00 i przejazd do wsi Wojszki, gdzie wypakujemy nasze rowery i rozpoczniemy pierwszą trasę rowerową. Wojszki to wieś z kolorowymi drewnianymi domami i ciekawą historią. Dalej wyruszymy wzdłuż wijącej się Narwi i odwiedzimy wsie położone na szlaku Krainy Otwartych Okiennic. Po drodze zatrzymamy się w urokliwej wsi Puchły, która słynie z niebieskiej cerkwi pw. Opieki Matki Bożej. Poznamy też legendy, które wiążą się z cerkwią i z samą miejscowością.  W Trześciance zobaczymy drewnianą cerkiew św. Michała Archanioła, która zachwyca zdobieniami i kolorami. Kontynuujemy wycieczkę przez podlaskie wsie by dotrzeć na skraj Puszczy Knyszyńskiej. Leśnymi drogami dojedziemy do miejsca noclegu w Puszczy, które będzie naszą bazą wypadową na cały wyjazd. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 2 Tatarskim śladem

Rozłogi - Gródek - Kruszyniany - Zalew Ozierany - Grzybowszczyzna - Waliły - Rozłogi - około 70km na rowerze

Po śniadaniu w leśnym otoczeniu, wyruszymy w stronę Gródka, gdzie zatrzymamy się przy imponującej cerkwi pw. Narodzenia Bogurodzicy. Stąd zaczynamy leśny etap wycieczki. Jedziemy piaszczystą drogą wśród lasów mieszanych wsłuchując się w śpiewy ptaków, wdychając leśne aromaty i ciesząc oczy zielenią. Po takiej „kąpieli leśnej” docieramy do Kruszynian, gdzie zwiedzimy słynny meczet i dowiemy się wielu ciekawostek o Tatarach i ich kulturze. Będzie okazja do spróbowania tatarskich potraw. Po przerwie obiadowej wyruszamy nad Zalew Ozierany, gdzie poznamy ciekawostki i legendy lokalne. Polnymi drogami wśród lasów i zapomnianych wsi dojedziemy do legendarnej osady Wierszalin, którą założył Eliasz Klimowicz, samozwańczy prorok Ilia. Specyficzna atmosfera miejsca i tajemnicze wydarzenia związane z działalnością proroka i jego „sekty” przyprawiają o lekki dreszcz i długo nie dają o sobie zapomnieć. Po tej dawce emocji wrócimy drogami leśnymi Puszczy Knyszyńskiej do naszego miejsca noclegowego. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3 Skarby nad Narwią

Rozłogi - Michałowo - Odrynki - Narew - Zalew Siemianówka - Rozłogi - około 65km na rowerze

Z naszej bazy ukrytej w Puszczy Knyszyńskiej ruszamy w stronę Michałowa, gdzie wjeżdżamy na słynny rowerowy szlak Green Velo. Docieramy nim do doliny rzeki Narew i dołączamy do Szlaku Gniazd Bocianich. Po drodze zatrzymujemy się w Odrynakch w pustelni nad rzeką. Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich to miejsce z niezwykłą, uduchowioną atmosferą w samym środku narwiańskich rozlewisk. Kontynuujemy naszą wycieczkę przez podlaskie wsie, a przyglądać się nam będą bociany siedzące w swoich gniazdach. Docieramy do miejscowości Narew znanej m.in. z drewnianej cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Świętego o ciekawej konstrukcji. Kontynuujemy naszą wycieczkę po lokalnych drogach wzdłuż rzeki Narew i docieramy do Jeziora Siemianówka. Jego piękno docenili twórcy filmy “Opowieści z Narni”, to właśnie tutaj nagrano kilka zimowych scen do filmu. Po odpoczynku na plaży wrócimy do naszego miejsca noclegowego w Puszczy. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 4 Ikony Podlasia

Rozłogi - Królowy Most - Supraśl - Warszawa - 35 km na rowerze

Naszym celem będzie dziś uzdrowiskowa miejscowość Supraśl, której urok poznamy podczas wspólnego spaceru. Oprócz najpiękniejszych zabytków jak Pałac Buchholtzów i Dom Ludowy, zobaczymy miejsca, w których nagrywano sceny do filmu “U Pana Boga w Ogródku”. Będzie okazja spróbować lokalnych specjałów takich jak babka i kiszka ziemniaczana, kartacze lub słodki “Marcinek”. Po obiedzie i odpoczynku na plaży nad rzeką Supraśl ruszamy w stronę prawosławnego Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy i zwiedzamy interesujące Muzeum Ikon. Nasza wycieczka zakończy się w Supraślu w godzinach popołudniowych (ok. 15:00). Do Warszawy powrócimy około 18:00.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport autokarem lub busem (wyjazd z Warszawy), możliwość dojazdu własnego
  • Transport rowerów na specjalnej przyczepie,
  • Zakwaterowanie: 3 noclegi w ośrodku wypoczynkowym
  • Wyżywienie: 3 śniadania, 3 obiadokolacje
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: NNW
  • Składki: TFG - 2 PLN, TFP - 2 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza wspomnianym w programie
  • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, lokalni przewodnicy) - ok. 30 PLN
  • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (100 PLN)

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

-

Wypożyczenie roweru

Dla osób, które nie biorą własnego roweru, istnieje możliwość wypożyczenia roweru za dodatkową opłatą zgodnie z ceną podaną w warunkach wyjazdu (cena nie obejmuje). Podana opłata obejmuje wypożyczenie roweru na cały okres wyjazdu. Wypożyczane przez nas rowery to rowery trekkingowe średniej klasy z ramą damską (19") ROMET Gazela II, ROMET Gazela IV lub podobne. Każdy rower wyposażony jest w bagażnik, jedną sakwę i błotniki. Nie posiada uchwytu na bidon. W cenie wypożyczenia zapewniamy podstawowy serwis rowerowy podczas wyjazdu oraz części zamienne tj. zapasowe dętki, zapasowe klocki hamulcowe, smary, oleje do smarowania łańcuchów i przerzutek. Osoby zainteresowane wypożyczeniem roweru powinny to zgłosić w momencie zapisywania się na wyjazd, nie później jednak niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Ze względów higienicznych nie wypożyczamy kasków rowerowych.

Rower elektryczny

Jest możliwość zabrania na wyjazd roweru elektrycznego. Każdy uczestnik, który chce zabrać na wyjazd rower elektryczny jest proszony o powiadomienie nas o tym w momencie zgłoszenia się na wyjazd. Całkowita długość roweru nie może być większa niż 185 cm. Jest to długość liczona od początku przedniego koła do końca tylnego koła. Opony roweru nie mogą być szersze niż 2,30 cala. Na każdej oponie jest podana jej szerokość. Prosimy o sprawdzenie całkowitej długości roweru elektrycznego oraz szerokości jego opon przed zapisaniem się na wyjazd. Jeśli rower elektryczny przekroczy powyższe wymiary, nie będzie możliwe jego zapakowanie na przyczepę rowerową. Z uwagi na to, że rower elektryczny jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, Uczestnik, który zabiera na wyjazd rower elektryczny jest odpowiedzialny za jego zapakowanie na przyczepę oraz wypakowanie z przyczepy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Podlasie, kraina otwartych okiennic pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.