Jurajska przygoda

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Jurajska przygoda

O wyprawie

Jurajska przygoda | Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najbardziej malowniczych obszarów w Polsce. Obszar ten rozciąga się na terenie województw śląskiego i małopolskiego. Najbardziej znany szlak rowerowy przebiegający przez jej tereny to Szlak Orlich Gniazd wiodący turystów od Częstochowy do Krakowa. Będzie trochę trudno, ale widoki i atrakcje po drodze wynagrodzą trudy rowerowego szlaku.

Aktrakcje:

  • Olsztyn – ruiny zamku z XIII w
  • zamki w Mirowie i Bobolicach
  • zamek w Ogrodzieńcu
  • pustynia Błędowska
  • zamek w Rabsztynie
  • Klasztor Karmelitów i Diabelski Most w Czernej
  • Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie
  • Ojcowski Park Narodowy

Dystans na rowerze: 240 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

Program

Dzień 1: Zakwaterowanie w hotelu w Olsztynie.

Kolacja i spotkanie informacyjne

Dzień 2: Olsztyn – Kroczyce 55 km, 440 hm

Zwiedzanie ruin zamku w Olsztynie. Krótka wycieczka piesza po rezerwacie Sokole Góry. Kontynuujemy wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd, podziwiając krasowe krajobrazy i mijając po drodze zamki w Mirowie i Bobolicach. Jeśli będzie gorąco –  wstąpimy na plażę w Młynach.

Dzień 3: Kroczyce – Olkusz 60 km 580 hm

Wracamy na szlak Orlich Gniazd. Wkrótce mijamy zamek Morsko z XIV w. Dłuższą przerwę lunchową robimy w Ogrodzieńcu.  Tutaj zwiedzamy ruiny  jednego z najbardziej okazałych zamków na Jurze. Po południu odbijemy ze szlaku na jedyną w Polsce pustynię –Pustynię Błędowską powstałą w wyniku działalności człowieka. Na koniec  zobaczymy ruiny zamku w Rabsztynie i zjedziemy do Olkusza – miejsca naszego kolejnego  noclegu.

Dzień 4: Olkusz – Tomaszowice, 52 km, 580 hm

Z Olkusza kontynuujemy wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd. Po drodze mijamy sanktuarium Matki Boskiej Paczółtowskiej w Paczółtowicach, następnie zjeżdżamy przez rezerwat Doliny rzeki Eliaszówka do Czernej. Tutaj obejrzymy ruiny Anielskiego lub jak mówią mieszkańcy – Diabelskiego Mostu. Dla chętnych wjazd do Klasztoru Karmelitów. Przerwa na lunch w restauracji w Krzeszowicach. Teraz czeka nas sporo odcinków szutrowych przez Tenczyński Park Krajobrazowy oraz Las Zabierzowski. Dojeżdżamy do Dworu w Tomaszowicach – ostatniego miejsca noclegowego na tej wycieczce, gdzie spędzimy kolejne 3 noce.

Dzień 5: Tomaszowice – pętla Dolinki krakowskie 36 km, 580 hm plus wycieczka piesza ok 8 km

Czeka nas krótki ale dość wymagający etap – zaliczymy rowerem lub pieszo dolinki Bolechowicką, Kobylańską i Będkowską. Tam gdzie nie można wjechać rowerem (Dolina Bolechowicka), porzucimy rowery i zrobimy krótką wycieczkę pieszą.

Dzień 6: Tomaszowice – pętla przez Ojcowski Park Narodowy, 45 km, 620 hm

Zwieńczeniem wycieczki będzie etap najgłębszą doliną na Jurze – Doliną Prądnika, wokół której ukonstytuowano Ojcowski Park Narodowy.

Dzień 7: Powrót do Warszawy

Po śniadaniu bus wraca do Warszawy

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w pensjonatach lub hotelach w pokojach 2-4 osobowych
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 300 zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 800 zł
  • dodatkowego ubezpieczenie NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Koncepcja naszego wyjazdu:

Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km

Samochód techniczny wiezie nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.

Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 17.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 3-6 godzin. Pozostały to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Jurajska przygoda pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.