Izrael

Izrael
Dostępne terminy: brak
Kraje: Azja
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: samolot

Tel Awiw | Jerozolima | Arad | Morze Martwe | Pustynia Negew | Eljat

Izrael to zdumiewająca mieszanka kultury i historii, w której wyraźnie zaznaczają się korzenie cywilizacji Zachodu. To tutaj rozgrywały się wydarzenia opisane przez Torę i Biblię; to wspaniałe miejsce, o którym można śnić i które można celebrować. Przygotowana przez nas niezbyt wymagająca trasa pozwoli zanurzyć się w archeologicznej przeszłości, prowadząc przez zielone doliny, lasy sosnowe i pustynię Negew. Będziemy odkrywać jaskinie, wysłuchiwać epickich opowieści i poznawać historię Żydów, Greków, Rzymian i Chrześcijan.

Zaczniemy od spotkania z dźwiękami i obrazami Jerozolimy, potem odwiedzimy miejsce walki Dawida i Goliata, a następnie z Aradu przez Pustynię Judzką dotrzemy do potężnej twierdzy Masady. Stamtąd będziemy podziwiać fantastyczne widoki na Rów Jordanu, Morze Martwe i góry Moabu. Popływamy w Morzu Martwym, zwiedzimy też największy park narodowy Izraela. W końcu dotrzemy nad Morze Czerwone, skąd rzucimy okiem na piaski półwyspu Synaj, Egipt, Jordanię i Arabię Saudyjską, zatrzymując się w Czerwonym Wąwozie i innych sekretnych miejscach.

Naszą wycieczkę zakończymy w miejscowości Ejlat, gdzie będzie można zażyć morskich kąpieli, nurkowania i plażowania. Nasza wycieczka pozwoli zakosztować wspaniałych przyjemności starego i nowego świata. Wspaniali ludzie i magiczne miejsca pozwolą nam głębiej zrozumieć fascynującą złożoność Izraela.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C 
Trasa dość urozmaicona, kilka płaskich etapów, kilka pagórkowatych z podjazdami 3-4 km. Długość etapów urozmaicona. Drogi głównie asfaltowe. Dwa etapy dłuższe ok. 90 km, ale w miarę płaskie i po asfalcie.

Dzień 1: 
Przelot do Izraela. 

Dzień 2: Tel Awiw 
Pierwszy dzień przeznaczymy na krótkie zwiedzenie stolicy Izraela – Tel Awiwu i przejazd do Jerozolimy. 

Dzień 3: Jerozolima 
Warto poświęcić cały dzień na zwiedzenie tego najsłynniejszego miasta Izraela. 
Według standardów międzynarodowych Jerozolima jest i zawsze była miastem niewielkim, a jednak zna ją 75% ludzi na całej ziemi. Ludzie, którzy nigdy nie słyszeli o Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Tokio, Rzymie czy Pekinie znają to miasto, które przeżyło 87 przewrotów rządu, z czego dwie trzecie krwawych. Zwiedzanie Jerozolimy stanowi konieczne wprowadzenie dla tych, którzy nie wiedzą zbyt wiele o historii Izraela. Rano zwiedzimy punkty widokowe wokół miasta, a następnie starówkę i jej zabytki, które od wieków przykuwają uwagę milionów turystów, pielgrzymów, poetów, artystów, filozofów, polityków i dziennikarzy. 

Dzień 4: Jerozolima - Arad 
Dzisiaj zaczynamy rowerową wyprawę po Izraelu. Na początek udamy się na Wzgórza Herzla na skraju Jerozolimy. Stąd zjeżdżamy do “płaskiej ziemi” czyli "Eretz Pleshet", jak nazywa ją Biblia. Zobaczymy Wzgórza Hebronu (Góry Judzkie) i przejedziemy przez “Emek Ha’Ella”, dolinę, w której Dawid pokonał Goliata w walce przed trzema tysiącami lat. Zwiedzimy rzymski amfiteatr w Eleutheropolis i słynne jaskinie dzwonowe w Beit Guvrin. Następnie z południowego krańca Gór Judzkich wjedziemy w Pustynię Judzką do miasta Arad. 

Dzień 5: Arad - Morze Martwe 
Dziś udamy się do Masady. 
Masada to fascynujący obiekt historyczny. Rozciągają się zeń wspaniałe widoki, ma też za sobą historię pełną heroizmu. Wywołuje ideologiczne dyskusje i ma wiele wspólnego z duchem, z którego zrodził się Izrael. Wczesnoporanna przejażdżka z Aradu do Masady dobrze nam zrobi, potem piesze podejście rzymskim traktem na szczyt płaskowyżu. Zobaczymy niedawno odkryte i zrekonstruowane obiekty, będziemy mogli również podziwiać wspaniały widok na Morze Martwe, oazę Ein Gedi, góry Moab i Jordanię po drugiej stronie Rowu Jordanu. Wrócić na dół można pieszo bądź kolejką linową; stamtąd jedziemy na rowerach do parku narodowego w oazie Ein Gedi nad Morzem Martwym. Tam będziemy mieli czas doświadczyć uzdrawiającej mocy wody i zabawnego uczucia unoszenia się na powierzchni. 

Dzień 6-7: Morze Martwe – Pustynia Negew 
Kolejne dwa etapy zaprowadzą nas w samo serce Pustyni Negew sercu pustyni Negew, 
Odwiedzimy wąwuz Nahal Zin, którego fauna i flora ukazują delikatność i unikatowość tego pustynnego obszaru, jak również oazę Ein Avdat i punkt widokowy Ein Ma’arif – niegdyś tętniącego życiem miasta na szlaku przypraw łączącym Petrę z Morzem Śródziemnym. Wycieczka rowerowa prowadzi po dobrze utrzymanym szlaku wzdłuż strumienia Nahal Noked, przez przepiękną dolinę pomiędzy grzbietami Halukim i Haboker, do znakomitej, nagradzanej winnicy w kibucu Sde Boker, który jest również miejscem pochówku Davida Bena Guriona, pierwszego premiera Izraela. Dzień zwiedzaniem ruin nabatejskiego miasta Avdat. 

Dzień 8: Góry Eljat 
Dzień rozpoczniemy od wizyty pod “Wielbłądzią Skałą”, spod której będzie rozciągał się widok na pierwsze 45 km dzisiejszej trasy. Dla spragnionych przeżyć możliwa będzie wędrówka o wschodzie słońca na skraj 475 metrowego klifu, gdzie jest szansa spotkać dzikie kozły i szybujące w powietrzu sępy płowe. Z osady Mitzpe Ramon przejedziemy przez góry i pustynię Negew. Nasza wycieczka rozpocznie się spektakularnym zjazdem do krateru Ramon, po czym poprowadzi wspaniałą drogą przez park narodowy gór Ejlatu. Ta wspaniała trasa wiedzie przez szeroką, dziką dolinę Uvda, przez prawdziwą pustynię, pustkowie i wspaniały krajobraz. Dziś obiadokolacja i nocleg w skromnym kibucu. Będzie to doświadczenie szczególnie cenne dla tych, których interesuje życie codzienne w kibucu. 

Dzień 9: Eljat 
W ostatni dzień rowerowej wyprawy udamy się na fantastyczną przejażdżkę przez pustynię do Ejlatu. Z jednej strony będziemy mieć widok na błyszczące w słońcu góry Jordanii, a z drugiej na granitowe góry oddzielające Izrael od Egiptu. Skały granitu i piaskowca wyglądają jak namalowane przez artystę w szaleńczej wizji. Ludzie wydobywający tu przed wiekami miedź zostawili po sobie osady, świątynie, piece i tajemnicze malowidła naskalne. Będziemy je mijać na naszych rowerach, wytrwale pedałując w kierunku Ejlat, który stanowić będzie metę naszej wędrówki po Izraelu. 

Dzień 10-11: Eljat 
Dwa ostatnie dni będzie można spać do późna albo zbudzić się wcześnie, by pójść nurkować i podziwiać jedne z najpiękniejszych raf świata. Zwężenie rowu Morza Czerwonego wytwarza naturalny tunel powietrzny, który stwarza świetne warunki do uprawiania windsurfingu. 

Dzień 12-13: 
Powrót do kraju.

UWAGA – WYPRAWA SPECJALNA 
Trasa nie została przez nas jeszcze nigdy przemierzona tak więc trzeba przygotować się na niespodziewane sytuacje i przygody. Program jest tylko orientacyjny, może ulec zmianom podczas trasy. Nie rezerwujemy też noclegów, będziemy je organizować na miejscu w pensjonatach. 
Kto więc chce przeżyć przygodę i wiele niezaplanowanych sytuacji - ZAPRASZAMY!

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem
  • Transfery autokarowe na teenie Izraela 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie 

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 2000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 2000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Izrael, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Azja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.