Armenia na rowerze

Armenia na rowerze
Dostępne terminy: brak
Kraje: Azja
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: Pensjonaty / Hotele
Wyżywienie: HB (śniadania i kolacje)
Transport: samolot

Zapraszamy na wspaniałą trasę rowerową po przepięknej Armenii. Odwiedzimy jedne z najbardziej znanych wczesnochrześcijańskich klasztorów, jakie stworzyła ludzka cywilizacja, będziemy przejeżdżać ujmującymi dolinami, odwiedzać odległe od siebie wioski i pokonywać wysokogórskie przełęcze. Zobaczymy wysokogórskie jezioro Sewan i zapierające dech w piersiach głębokie kaniony, które będziemy podziwiać niemalże z lotu ptaka. Naszą ormiańską podróż zakończy jazda najdłuższą kolejką górską na świecie- Skrzydła Tatewu- sześciokilometrowa trasa łączy średniowieczny Klasztor Tatewu z okoliczną cywilizacją.

Będziemy mieszkać przeważnie u miejscowych ludzi. Dzięki temu poznamy tajemnice ormiańskiej kuchni naprawdę dokładnie. Większość produktów, które będziemy spożywać to lokalna ekologiczna żywność prosto z pola. Skosztujemy miejscowych specjałów- kebaba, dolmy i szaszłyka, zaś w okolicy jeziora przekonamy się, jak smakują lokalne ryby słodkowodne czy też raki. Pojedziemy na lekko, nasze bagaże przetransportuje auto, które posłuży pomocą także w przypadku ewentualnej niedyspozycji któregoś z uczestników.

• Przejazd Małego Kaukazu na rowerach górskich bez obciążenia
• Najpiękniejsze miejsca i zabytki Armenii i Górskiego Karabachu
• Przejażdżka najdłuższą kolejką linową na świecie- Skrzydła Tatewu
• Najlepsze zakończenie sezonu rowerowego dla każdego!
• Zdrowe jedzenie i nocleg u ormiańskich rodzin

KLIMAT:
czerwiec i październik jest w Armenii wciąż turystycznym sezonem, nie ma już takich upałów, ale wciąż termin jest adekwatny również dla cyklistów. Pogoda w niższych terenach jest umiarkowanie ciepła- temperatura wynosi około 20C. Podczas jazdy przez cieśniny górskie oraz w nocy, w wioskach, temperatura może okazyjnie spaść nawet poniżej 10C. Dlatego zaleca się mieć również cieplejszą odzież zarówno na rower, jak i na wieczorową porę.

TRASA I SPOSÓB JAZDY:
Trasa powiedzie przeważnie asfaltowymi drogami, dlatego jest odpowiednia również dla trekkingowych rowerów. Jednakże doradzamy rower górski, aby więcej skorzystać z niektórych tras (dni 4, 7 i 9 + Karabach) bez asfaltu. Jedziemy na lekko, nasze bagaże przetransportuje auto, które będzie pomocą także w przypadku ewentualnej zdrowotnej niedyspozycji któregoś z uczestników.

DZIEŃ 1-2 (18.09 – 19.09)
Wylot do Tbilisi. Przejazd przez ciekawy region Dolna Krtlia do prowincji Lorri w północnej Armenii. Zakwaterowanie i odpoczynek nad przepięknym kanionem rzeki Debet. Dzień rozpoczniemy od zwiedzania trzech słynnych średniowiecznych budowli sakralnych - klasztoru Haghpat (UNESCO), Sanahin (UNESCO) i Achtala. Przez posowieckie miasteczko górnicze Alawerdi dotrzemy do pięknego uzdrowiska o „najczystszym powietrzu Armenii” - Dilidżanu, gdzie czekać będą na nas spacery po urokliwym parku i tradycyjna domowa kolacja.

DZIEŃ 3 (20.09)
Przygotowanie rowerów i wyjazd w góry. Przejedziemy przez przepiękne tereny Parku Narodowego Dilidżan. Odbijemy nieco z trasy, aby dotrzeć do niezwykle ważnego klasztoru Goszawank. Dalej przejedziemy malowniczą doliną i pierwszorzędną, choć prawie nieużywaną asfaltową drogą, aż do jednej z górskich okolicznych wiosek - Martuni. Obfita kolacja i możliwość przejażdżki bądź spaceru po okolicy.

DZIEŃ 4 (21.09)
Kontynuujemy przejazd przez górskie wioski prowincji Tawusz i Geghardkunik. Podjeżdżamy na przełęcz na wysokości 2300 m n.p.m. Następnie łagodnie zjeżdżamy ku brzegom górskiego jeziora Sewan, jedynego z trzech historycznych jezior ormiańskich, które pozostały na terytorium Republiki Armenii. Spróbujemy pysznej sewańskiej ryby, a następnie podążamy wzdłuż opustoszałego brzegu jeziora po kamienistym, choć wyrównanym terenie. Ten etap to ponad sto kilometrów przepięknej trasy, ale nie ma się czego bać! Większość prowadzi po płaskim terenie albo jest zjazdowa. Za wytrwałość w drugiej miejscowości o nazwie Martuni, czeka nas wieczorem degustacja sewańskich raków.

DZIEŃ 5 (22.09)
Rano podjedziemy pod przełęcz Selim (Orbelian) (2 410 m n.p.m.), gdzie odpoczniemy i zwiedzimy wspaniale zachowany średniowieczny karawanseraj. Tam, gdzie kiedyś z prowincji Geghardkunik karawany kupców wędrujących Jedwabnym Szlakiem, przedostawały się do prowincji Wajoc Dzor, tam przepiękną drogą do półpustynnych okolic Jegegnadzoru. Po południu, urokliwym przesmykiem w kanionie udamy się do klasztoru Norawank (UNESCO), niezwykle mieniącego się kolorami pośród czerwonych skał w zachodzącym słońcu.

DZIEŃ 6 (23.09)
Znów zaczniemy dzień od gór, tym razem wulkanicznych. Malowniczymi dolinami aż do wioski Hermon. Przejedziemy przez piękny Park Narodowy Jegegis, gdzie zwiedzimy średniowieczny cmentarza „Żydów górskich”. Stamtąd przez górskie serpentyny dostaniemy się do Herheru - najwyżej położonej wioski w Armenii. Towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki, unikatowość odciętego od świata miejsca oraz znakomita kolacja

DZIEŃ 7 (24.09)
Herheru pojedziemy przez dotrzemy do położonego w kanionie rzeki Arpa klasztoru Gndwank. Następnie zjedziemy do głównej drogi łączącej Erywań i Górski Karabach. Transport rowerów do przełęczy Worotan (2344 m n.p.m.). Stamtąd zjedziemy w okolice miejscowości Sisian. Zwiedzanie tam "ormiańskie Stonehenge" - Karahundż.

DZIEŃ 8 (25.09)
Krętymi drogami wzdłuż lasów i wiosek wspinamy się do Tatewu, jednego z najbardziej znanych klasztorów w Armenii, położonym na przepięknej skale z widokiem na kaniony. Przejedziemy się najdłuższą okrężną kolejką linową na świecie, zwaną Skrzydłami Tatewu (5,7 km), dla chętnych w okolicy przygotowanych jest kilka interesujących zjazdowych tras rowerowych.

DZIEŃ 9 (26.09)
Samochodami udamy się przez Goris w stronę Górskiego Karabachu. Po drodze zatrzymamy się w opuszczonym skalnym miasteczku Khndzoresk, gdzie dostać się można tylko przez zawieszony nad przepaścią most linowy. Przejazd do republiki Górskiego Karabachu. Po pokonaniu przełęczy, zjedziemy rowerami do miejscowości Szuszi, która wciąż nosi ślady wojny z początku lat 90. Wieczorem dotrzemy do Stepanakertu, stolicy Górskiego Karabachu.

DZIEŃ 10-11 (27.09 – 28.09)
Przejazd malowniczą krainą Górskiego Karabachu do klasztoru Gandzasar - dzieła sztuki z XIII wieku, gdzie rzekomo przechowywane są relikwie św. Jana Chrzciciela. Następnego dnia górskimi, malowniczymi drogami wyciosanymi w skale dotrzemy do klasztoru Dadiwank z IX wieku. Nocleg w urokliwej dolinie Tartaru.

DZIEŃ 12 (29.09)
Pożegnanie z Górskim Karabachem. Wjedziemy na przełęcz Zod na wysokości 2420 m n.p.m. Przejedziemy z powrotem do Armenii, nad jezioro Sewan. Naszą podróż rowerową skończymy w mieście Wardenis. Spakujemy rowery i przygotujemy się na atrakcję stolicy.

DZIEŃ 13 (30.09)
Przejazd do Erywania. Po drodze zwiedzimy zrekonstruowaną antyczną świątynię Garni (UNESCO) z oryginalnymi mozaikami i jedna z głównych atrakcji Armenii – kilkupoziomowy kompleks klasztorny Geghard (UNESCO) o niesamowitej akustyce. Zjemy obiad w stylowej restauracji położonej tuż przy krawędzi kanionu. Wieczorem czekają na nas atrakcję Erywania.

DZIEŃ 14 (01.10)
Przejazd na lotnisko. Powrót do Polski.

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet na samolot wraz z opłatami lotniskowymi

• opiekę polskojęzycznego pilota

• samochód asekuracyjny do transportowania bagażu

• miejscowy transport: minibusem, kolejka linowa, metro

• zakwaterowanie: 10x nocleg u miejscowych gospodarzy, 3x (1x) hotel

• wyżywienie: 13x śniadanie i 11x kolacja

• gwarancję ubezpieczeniową biura podroży

• materiały informacyjne i mapy

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkowa opłata na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
- transport rowerów samolotem: cena w zależności od linii lotniczych - ok. 300 PLN (UWAGA: można wysłać 2 kartony z rowerem jako jeden karton = 50% obniżka kosztów)
- wstęp do zabytków, muzeów (ok. 50 PLN)
- ostatnia kolacja w Erywaniu

NOCLEGI:
Nocować będziemy w miejscowych domach gościnnych u miejscowych ludzi, które są przygotowane na zakwaterowanie turystów. Pokoje są zazwyczaj dwuosobowe, łazienka z ciepłym prysznicem i toaleta o standardzie europejskim, wspólna dla kilku pokoi. W Erywaniu nocować będziemy w hotelu ***.

WYŻYWIENIE:
Kolacje i śniadanie (w cenie) są bogato przygotowane przeważnie z domowych, ekologicznych produktów. Podczas dnia będzie możliwość zakupienia przekąsek w sklepikach w większości wiosek lub w małych restauracjach (wybór ograniczony). Nad jeziorem Sevan jest możliwość spróbowania lokalnych ryb lub raków. W górach natomiast można skosztować wyśmienitych szaszłyków. Armenia jest przyjazna również dla wegetarian. Kolacja w Erywaniu ostatni dzień we własnym zakresie.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Barents jest wyjazd rowerowy Armenia na rowerze, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Azja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu Pensjonaty / Hotele oraz wyżywienie HB (śniadania i kolacje). Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.