Apulia

Apulia
Dostępne terminy: brak
Kraje: Włochy
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: namioty
Wyżywienie: własne
Transport: samolot

Bari | Matera | Marina di Ginosa | Alberobello | Ostuni | Brindisi | Gallipoli | Santa Maria di Leuca | Otranto

Region Apulia rozciąga się od „ostrogi” (półwysep Gargano) aż po „obcas” włoskiego buta ( półwysep Salento). Tutejsze kryształowo – przejrzyste morze jest uważane za najpiękniejsze w Europie. dzięki licznym historycznym pomnikom oraz nieporównywalnemu krajobrazowi zaliczana jest do najpiękniejszych regionów Włoch.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B
Trasa łatwa, prowadząca dogami asfaltowymi, dzienne odcinki ok. 60 km, nieliczne krótkie podjazdy.

Dzień 1: Bari 
Przelot do Bari, zakwaterowanie w hostelu i zwiedzanie miasta. 

Dzień 2: Bari - Matera 
Dziś już rowerami udamy się do Matery. 
Matera to miasto samo w sobie unikatowe, dzięki kulturze i elegancji, które występują tu w nietypowym jak na południowe standardy zakresie, a także dzięki sassi, czyli rzędom domów wykutych w ścianach wąwozu, stanowiących jeden z najbardziej osobliwych elementów miejskiej zabudowy południowych Włoch. Znaleźć tu można wspaniałe wykute w skałach świątynie oraz prywatne posesje. 

Dzień 3: Matrea – Marina di Gniosa 
Przez piękne wioski wnętrza półwyspu, gdzie życie toczy się własnym tempem, gdzie rzadko turyści zaglądają, gdzie można poczuć prawdziwy klimat Włoch dotrzemy dziś na wybrzeże Morza Jońskiego. Wieczorem schłodzimy się w krystalicznych wodach Morza Jońskiego i urządzimy na plaży imprezę integracyjną przy miejscowym winie. 

Dzień 4: Marina di Ginosa - Alberobello 
W pięknym krajobrazie Doliny Itria, wśród sadów, gajów oliwnych i niskich kamiennych murów przy polach położone jest Alberobello, miasto Trulli. Trulli to typowe apulskie kamienne, okrągłe domy z zabawnymi stożkowatymi dachami. Jest ich to ponad 1500. 
Jako iż zatrzymamy się tu na noc, będzie sporo czasu by popołudniu i wieczorem przespacerować się wśród nich. 

Dzień 5: Alberobello - Ostuni 
Pierwszą część dnia spędzimy nadal na wyżynie Murge, odwiedzając kolejne wioski w których zabudowie przeważają trulli. W krajobrazie przeważają tutaj morza winnic, drzew oliwnych i migdałowców. 
Po południu dotrzemy do Ostuni, znanego jako „białe miasto”. Jest to jedno z najbardziej zachwycających miasteczek na południu Włoch. Położone na trzech wzgórzach rozwinęło się już w I wieku naszej ery. Stare centrum, składające się z bielonych uliczek i bukowanych zaułków rozciąga się na najwyższym wzgórzu i góruje nad okolicznymi równinami. 
Stąd już tylko 7 kilometrów dzieli nas od popularnego piaszczystego wybrzeża, gdzie zatrzymamy się na kolejny nocleg. 

Dzień 6: Ostuni – Brindisi 
Kolejny dzień rozpoczniemy od wycieczki po pięknym nadmorskim rezerwacie przyrody Torre Guaceto. To cudowne miejsce aby pojeździć na rowerze przez zarośla makii i gaje oliwne oraz żeby zrelaksować się na pięknych piaszczystych plażach. Stąd wzdłuż Morza Adriatyckiego dotrzemy do Brindisi. Ten spory port był dawniej punktem przeprawy uczestniczących w krucjatach rycerzy. Dziś warto zatrzymać się tu choć na chwilę, by posiedzieć w barze czy restauracji na starówce, która jest dość zwarta i mimo iż nie obfituje specjalnie w starożytne zabytki, ma bardzo przyjemną, niemal orientalną atmosferę. 

Dzień 7: Brindisi – Gallipoli 
Dziś czeka nas długi etap w czasie którego przeprawimy się znad Morza Adriatyckiego na drugą stronę półwyspu nad Morze Jońskie. Po drodze czeka zwiedzimy m.in. Lecce, największe miasto na naszej trasie z przepięknymi zabytkami z epoki baroku. 
Po spacerze po Lecce sądzę, że trudno nie zgodzić się z opinią francuskich historyków sztuki zeszłego stulecia, którzy mówili, że jeśliby ustawić w rzędzie kościoły Lecce, uzyskalibyśmy najpiękniejszą ulicę świata. Warto odwiedzić choć kilka z tych kościołów. 
Krajobraz w głębi półwyspu Salentyńskiego przypomina nieco Grecję. Przeważa łagodnie pofalowany teren z karłowatymi drzewami, opuncjami i poletkami tytoniu. Małe, słoneczne wioski wyrastają z kamienistej i suchej, czerwonej gleby, a domy z płaskimi dachami pomalowane są w pastelowe kolory. 

Dzień 8: Gallipoli 
Dzień odpoczynku na pięknych plażach w okolicach Gallipoloi. 

Dzień 9: Gallipoli – Leuca 
Kolejne dwa dni to przepiękna trasa wzdłuż wybrzeża Półwyspu Salentyńskiego. Wybrzeże to pocięte jest klifami zwieńczonymi zrujnowanymi wieżami strażniczymi, a dzikie zatoczki i jaskinie z małymi piaszczystymi plażami zachęcają do odpoczynku i kąpieli. 
Okolice te słynną też ze wspaniałych win. 

Dzień 10: Leuca – Otranto 
Dziś dotrzemy na przylądek Capo d’Otranto. To najbardziej wysunięty na południe punkt włoskiego półwyspu , zwieńczony latarnią morską i opuszczonymi ruinami opactwa z VII wieku. Jest to pierwsze miejsce we Włoszech które ogląda wschód słońca. W bezchmurne poranki przez cieśninę widać stąd oddalone o około 80 km góry Albanii. 

Dzień 11: 
Przelot z Bari do Polski.

ORGANIZACJA WYJAZDU 
Uczestnicy dostają do Bari samolotem wraz z bagażem podręcznym (10 kg) lub dodatkowo głównym (15 kg). 
Rower wraz ze sprzętem kempingowym (rower, namiot, karimata, śpiwór) należy dostarczyć do Krakowa lub Warszawy 3 dni przed wycieczką – osobiście lub przesyłką kurierską i odebrać sprzęt 3 dni po powrocie. 
Sprzęt ten dowożony jest busem drogą lądową.

PRZELOT 
Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta. 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera: 
- Noclegi na kempingach pod namiotami 
- Przelot samolotem (z bagażem podręcznym o wymiarach 55cm x 40cm x 20cm i wadze 10kg) 
- Transport rowerów 
- Transport bagaży na trasie 
- Usługi opiekuna grupy 
- Ubezpieczenie 

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Apulia, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Włochy, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu namioty oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.